Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гергана Хрисчева: Пожелавам си още уникални срещи в подкаста - "В центъра на системата"

3
Гергана Хрисчева - награда за Подкаст на годината на шестото издание на конкурса „За чиста журналистика Web Report" на Dir.bg

"За мен тази награда е сбъдната мечта", сподели за "Нощен Хоризонт" журналистът от БНР Гергана Хрисчева, която спечели специална награда на журито за Подкаст на годината на приключилото неотдавна шесто издание на конкурса „За чиста журналистика Web Report" на интернет портала Dir.bg, на който Българското национално радио е медиен партньор.

Гергана Хрисчева с награда за Подкаст в конкурса "За чиста журналистика" - Web Report

Отличието беше връчено за епизода -  „Трансплантирани за трансплантациите: Държавата абдикира!“ от авторския подкаст „В центъра на системата“ – поредица от епизоди на дългогодишният журналист и здравен репортер в програма „Хоризонт“ на БНР - Гергана Хрисчева, която понастоящем e автор и редактор в дирекция "Дигитални програми".

Хрисчева има още два авторски подкаста - тематичният подкаст - "Кожа и слънце" и подкастът, посветен на пандемията от Covid - 19 - "Covid ваксините", който също спечели отличие на конкурса "В името на живота - Даниела Сеизова" на Федерация Български пациентски форум.

Журналистът от БНР Гергана Хрисчева отличена с престижна награда 

Гергана Хрисчева: Казусът с детската болница продължава да ме вълнува

Подкастът на БНР "В центъра на системата" разказва пациентски истории, търси отговор на въпросите по различни казуси от здравната ни система, представя важните теми на здравеопазването от гледна точна на пациента.

"Искам специално да благодаря на "Нощен Хоризонт" и на Кармен Манукян, за доверието и отношението към толкова важните теми в здравеопазването, които се стремя да разнищвам във вече над 70 епизода от подкаста "В центъра на системата".

Конкурса „За чиста журналистика Web Report
Конкурса „За чиста журналистика Web Report

БНР има над 30 аудиоподкасти в най-разнообразни сфери от култура до икономика и това е огромно богатство за националната медия. Аудиоподкастите са хит в Европа, във Великобритания, в САЩ. Най-голямото предимство на аудиоподкастите е, че те могат да бъдат слушани навсякъде, по всяко време, докато шофирате, докато си почивате и вършите обичайните си дейности.

Всъщност подкастите затова са толкова разпространени в държави, в които на хората им се налага с часове да пътуват до работа и обратно до домовете си.

Когато решавахме какъв да бъде подкаста след този, който беше конкретно посветен на пандемията - "Covid ваксините" във време, когато хората се нуждаеха от точна, проверена и най-нова информация за болестта и за ваксините, и който чрез БНР даде точно такава информация на широката общественост, се спряхме на здравен подкаст, който максимално широко да представи проблемите и успехите в здравеопазването.

Така се роди авторския подкаст „В центъра на системата“ - с лице, обърнато към пациената - пациентът в центъра на системата, разказа още Гергана Хрисчева.

Вече имам обратна връзка от много от пациентски групи, които слушат и споделят мнение - критики или похвали за епизодите в подкаста, благодарение на разпространението в социалните платформи на БНР.

А как се прави един успешен подкаст - след основната концепция и заглавие, темите трябва да бъдат уникални и не е нужно да следват потока на актуалната журналистика.

Те трябва да бъдат достатъчно добре представени чрез възможно най-много гледни точки от компетентни събеседници, които са доказали се професионалсти в своята област, що се отнася до здравеопазването, какъвто е моят подкаст.

Защото всяка невярна информация в медицината може да доведе до заблуди в обществото. А БНР е на висотата да представя качествена информация и чрез своите подкасти.

Видеоподкастите, които БНР започна също да развива, са още една стъпка към разнообразна и общестено полезна информация през дигиталното съдържание на БНР, съдържание, което може да се гледа след една, две или пет години, каквато е идеята на всеки добър подкаст.

Кои са най-слушаните подкасти по света, научих от моя събеседник, той беше и мой ководещ в едни от епизодите, посветени на сърдечните заболявания - младият кардиолог от болниац "Лозенец" д-р Петър Илиев, който освен, че е безкрайно отдаден на пациентите си, е и голям почитател на световните подкасти, както и на "В центъра на системата". Кой желае да нучи повече за това какво слушат лекарите в сводобното си време, нека си припомни епизода с д-р Илиев:

Д-р Петър Илиев и кои са най-слушаните здравни подкасти по света

Д-р Петър Илиев и Гергана Хрисчева
Д-р Петър Илиев и Гергана Хрисчева

А кой беше най-отговорният ми епизод - този с колегите ми здравни журналисти, с ководещ доц. Антон Тонев.

Здравните журналисти за здравеопазването – с ко водещ доц. Антон Тонев

Любимият ми подкаст, един от любимите - разговора за щастието в навечерието на Коледа с доц. Михайл Околийски.

Доц. Михаил Околийски: Щастието е в малките неща

Но всички мои гости и всички, замесени в тези 74 епизода на подкасата заслужават това отличие, изтъкна още Хрисчева за БНР.

"Тъжното е, че дори след пандемията ние не разбрахме сякаш колко много имаме нужда един от друг. А агресията и неудовлетворението в здравеопазването са толкова много, защото обществото сякаш не разбира, че има и нелечими болести, че лекарите не са Бог, че и те са като нас и когато няма доверие, няма и развитие, няма добри резултати.
 Ние не понякога сякаш не стъпваме на здрава логика и изпадаме в емоции и наблюдавам, че последните години и лекарите се умориха да обесняват какво трябва да става, а пък то все да не става...

Загуби се и възможността да имаме реална статистика в здравеопазването, по ред причини, а когато няма актуални и точни база данни, не могат да се очертават мерки, нито стратегии за развитие, нито да се вземат правилните решения в здравеопазването.

А иначе си пожелавам още уникални срещи в подкаста - "В центъра на системата"!, обобщи журналистът от БНР Гергана Хрисчева.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39

Тръмп и Путин на карнавала в Габрово, Пътна помощ тегли сглобката

Днес започват веселите габровски празници, чиято кулминация е утрешното карнавално шествие. Карнавалът продължава старите традиции, още от 19 век, на габровската "олелийня". Сега олелията става не на Сирни Заговезни, както тогава, а в третата събота на май. В годината, в която местните жители празнуват 165 лета от обявяването на Габрово за..

публикувано на 16.05.25 в 07:07

Духът на Ирландия в музика и танци: кои са Sonas?

Пленителният магнетизъм на Ирландия със своята музика, литература, напитки и танци привлече вниманието и на Автономията за слушане. Това доведе в Десети студен комплекс на "Хоризонт" българо-ирландската банда Sonas ,  обединяваща танцьори и музиканти, вдъхновени от ирландската музика.  Един от българските елементи в групата е Росен..

публикувано на 16.05.25 в 07:00

Разходка из света на скалите и ценните ресурси

Животът на геолога доц. Невен Георгиев е интересен. Професионалното му призвание го води не само из прекрасни природни кътчета в страната ни, но и до места като Конго, Антарктида, Казахстан, Зимбабве.  Той се занимава с геология от около 30 години. Сред интересите му в областта са локалните тектонски структури. Следи и образуването на..

публикувано на 15.05.25 в 17:28

Клоун весели самотни клиенти в необикновен ресторант в Израел

В Тел Авив има необикновен ресторант. Всички, които работят в него – готвачи, сервитьори, музиканти са доброволци. Ръководи ги бивш главен готвач, която работи в елитен ресторант на Израел и е необикновена управителка. На празници, когато еврейската традиция предполага събиране на семействата на вечеря, има самотни хора, без семейства или хора,..

публикувано на 15.05.25 в 17:02
Снимката е илюстративна

Врачански ученици ще пишат на глаголица в работилница в регионалната библиотека

Врачански ученици от основния образователен етап ще пишат с буквите от първата българска азбука. Работилница "Глаголица" е част от програмата на Регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца, с която библиотеката участва в Националната библиотечна седмица. Аз, буки, веди, глаголи, добро, ест... "Всяка буква има послание",..

публикувано на 15.05.25 в 06:55
Проф. Момчил Методиев

Проф. Момчил Методиев: Въздействието на ДС е разрушително за общността

Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.  Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си  "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..

публикувано на 13.05.25 в 15:02