Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шойгу: Активността на украинската армия на фронта е намаляла след тежките загуби

Сергей Шойгу
Снимка: Министерство на отбраната на Русия

Активността на украинската армия на фронта е намаляла след тежките загуби на жива сила и техника.

Това обяви руският министър на отбраната на днешното заседание на Съвета за сигурност под председателството на президента Владимир Путин.

Докладът на Сергей Шойгу до президента и върховен главнокомандващ Владимир Путин беше излъчен в ефира на държавната телевизия. 

Шойгу увери, че за 16-те дни на активни бойни действия от началото на контранастъплението украинската армия е понесла тежки загуби на жива сила и техника.

По думите му в момента се наблюдава прегрупиране и окомплектоване на подразделенията. Шойгу посочи, че въпреки загубите украинските въоръжени сили запазват настъпателния си потенциал. 

Секретарят на Съвета за сигурност Николай Патрушев допълни на свой ред, че от 4 до 21 юни противникът  загубил над 13 000 военнослужещи, близо 250 танка, 13 от които - западни, около 600 бронирани машини, 10 изтребителя и 4 вертолета.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов

Холивудският актьор Димитър Маринов гостува в Благоевград за 3 дни

"От Холивуд до Благоевград" е озаглавено тридневното гостуване на популярния български актьор Димитър Маринов в областния център на Пиринска Македония. Днес от 18:30 часа в Градската художествена галерия ще бъдат представени неговите книги, а утре, в залата на Камерна опера, почитателите му ще могат да видят два късометражни филма и да..

публикувано на 15.05.25 в 09:19

Капитан Любомир Чанев - гост на гимназия в Благоевград за 24 май

Капитан Любомир Чанев ще бъде специален гост на Природоматематическата гимназия в Благоевград, а поводът е тържеството за 24 май и изпращането на випуск 2025. Елитното училище кани изявени българи, които с постъпките и каузите си са вдъхновители на младото поколение. Елена Йончева: Моряците са в добро състояние Хутите са..

публикувано на 15.05.25 в 09:14
Антоанета Цонева

Антоанета Цонева: Мнозинството-малцинство стъпва като по яйчени черупки

Тези 100 дни на правителството бяха белязани и рамкирани от две основни теми, показващи профила му – пътят към еврото и търсенето на решение за военния конфликт в Украйна. Това каза в интервю за БНР Антоанета Цонева от "Да, България". Според нея в началото стъпките по темата за еврозоната са били неуверени и неубедителни, а по отношение..

публикувано на 15.05.25 в 08:52

Протестът в София: Автобуси, тролеи и трамваи - по гаражите, учениците – в клас

Втори ден продължава протестът в градския транспорт на София. Не се движат автобуси, трамваи и тролеи, а родителите изпитват трудности при организирането на транспорт на децата си до училище, а след това – до работата им. Огромните разстояния, които трябва да бъдат изминати, ще накарат много хора да останат вкъщи и да ограничат излизанията си,..

публикувано на 15.05.25 в 08:47

Дирекцията по горите сигнализира прокуратурата за сеч край Сухиндол заради соларен парк

Регионалната дирекция по горите във Велико Търново предава на прокуратурата сечта, която е извършена край Сухиндол. Върху общинските земи се предвижда изграждане на частен фотоволтаичен парк.  Горските са констатирали на място неправоверно механизирано премахване на горско-дървесна растителност и изравняване на мястото. Констативният протокол ще..

публикувано на 15.05.25 в 08:45
ТЕЦ

ВАС гледа дело за жалба на еко сдружения срещу ТЕЦ "Марица изток 2" от преди 6 г.

Днес Върховният административен съд разглежда дело относно жалба на екологични сдружения от преди 6 години срещу държавната въглищна централа ТЕЦ "Марица изток 2". Според иска, управляващите позволяват на централата да работи, без да спазва европейските норми за емисии на серен диоксид и живак.

публикувано на 15.05.25 в 08:36

СОС обсъжда разкриване на денонощен педиатричен кабинет в Пета градска болница

Възможността за разкриване на денонощен педиатричен кабинет в столичната Пета градска болница ще обсъди на заседанието си днес Столичният общински съвет. Предложението е на Ивайло Йонков от "Синя София" и предвижда общината да отпусне 260 хиляди лева от бюджета си за тази година, за да бъде разкрито такова звено. Оставки в последното..

публикувано на 15.05.25 в 08:22