Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Пандов: Следващите дни са решаващи, предвид избора на регулатори

Снимка: Гергана Хрисчева

Всички осъзнават необходимостта от конституционни промени, заяви пред БНР Васил Пандов от ПП-ДБ. Той посочи, че всички парламентарно представени групи ще бъдат поканени в този процес. 

"Нашата концепцията беше първо да имаме едно обсъждане, а не просто всеки да посочи "Това е моят проект и трябва да се съобразяваме с моя проект". Подобен подход трудно ще събере необходимото мнозинство", коментира той.

За момента разговори, които да оформят в конкретика състава, вида и разделянето на два органа на ВСС не ми е известно да е имало, каза Пандов в интервю за предаването "Преди всички". 

По думите му срещите, на които ще бъде обсъдена рамката, ще бъдат между отделните парламентарни групи, а не в рамките на конституционната комисия. Той посочи в какви насоки ще са промените:

"Разделяне на ВСС на два отделни органа - единият, който да отоваря за кадровата политика на съдии, а другият, който да отговаря за кадровата политика на прокурорите. Промени в структурата на двата органа, като в съдийската колегия да има мнозинство на съдиите, избрани от съдии. На следващо място - темата за промяна в правомощията на главния прокурор".

Ако ние се ръководим от принципа, че винаги всички са зависими, тогава няма да измислим нито един модел, подчерта Васил Пандов.

Депутатът бе категоричен, че няма да отстъпят от определени водещи принципи:

"Може да отстъпим по предложения на други политически сили, които са разумни, относно начина или формата, под която да се случват. Но основните принципи, от които ние сме водени в реформата на съдебната власт, а именно наистина независимост и предвидимост в нейната работа, ние няма да отстъпим от тези принципи. Ако това не може да се постигне, очевидно е, че от наша страна няма да има необходимото съгласие за участие в такава реформа". 

Въпреки че нямаме коалиция, имахме общи приоритети, които стоят и зад това колегите от ГЕРБ-СДС все пак да подкрепят това правителство, припомни Васил Пандов и добави: 

"Те не биха го подкрепили, ако няма поне общи приоритети. Но ако те не виждат смисъл да се работи в посока на тези общи приоритети, няма смисъл и от продължаване на това състояние".

Според него следващите дни са решаващи, предвид и това, което се случва с избора на регулатори. Това е един момент, който трябва да бъде изяснен, категоричен е той. 

"Това, което се видя, е, че в момента имаше едно мнозинство в комисиите, които можем да го проектираме и в пленарна зала, между ГЕРБ-СДС, "Възраждане", ДПС и ИТН, което мнозинство всъщност означава, че ГЕРБ-СДС не споделят в момента общата ни визия за избора включително на регулатори". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Автобус с пътници се преобърна на магистрала край Барселона, има тежко ранени

Двама души бяха тежко ранени, след като автобус с над 50 пътници се преобърна в канавка на магистрала близо до Барселона. Към момента няма информация за състоянието на пострадалите. Автобусът се е движел по редовен маршрут от град Йорет дел Мар, провинция Жирона към летището в Барселона. По неизяснени засега причини, при излизане от тунел на..

публикувано на 07.09.25 в 20:11

Двама късметлии поделят исторически джакпот от близо 1,8 млрд. долара в САЩ

Двама късметлии от щатите Тексас и Мисури уцелиха печелившите числа в американската лотария Powerball и ще си поделят историческия Джакпот на стойност близо 1,8 млрд. долара.   Огромният джакпот, който беше вторият по големина в историята на Пауърбол се набираше в продължение на 3 месеца. Двамата печеливши от Тексас и Мисури уцелиха 5 от 69..

публикувано на 07.09.25 в 19:51

В Сапарева баня и още 12 общини обмислят протести заради окрупняването на ВиК дружества

Инициативен комитет в Сапарева баня обяви готовност за протести, заедно с 12 общини в страната, срещу окрупняването на ВиК дружествата, които според готвената реформа в сектора от 51 трябва да станат 29. От десетилетия Общината отказва да се присъедени към регионалния оператор "Кюстендилска вода"  въпреки административните опити от страна на..

публикувано на 07.09.25 в 18:57

Плевенчани отново протестират заради продължаващата водна криза

Жители на Плевен отново излязоха на протест заради продължаващата водна криза в региона. Протестът им продължава пред сградата на общината, а частичното бедствено положение в града и още 14 населени места в региона беше удължено до 1 октомври. С протестно автошествие недоволните преминаха по централните улици на Плевен, а след това блокираха..

публикувано на 07.09.25 в 18:10
Шигеру Ишиба

Политическа криза в Япония след подадената оставка на премиера Ишиба

Япония навлезе в политическа криза - премиерът на четвъртата по големина икономика в света обяви, че подава оставка от ръководството на управляващата партия. Оставката на Шигеру Ишиба идва по-малко от година, след като той зае премиерския пост и по-малко от два месеца след като Либерално-демократическата партия загуби поредните избори - този..

публикувано на 07.09.25 в 18:04

Западният фронт на пожара в Национален парк "Рила" е овладян

Западният фронт на пожара в Национален парк "Рила" е овладян. На терен остават да работят десетки пожарникари, служители на националния парк и доброволци. Над един километър водна линия успяха да изградят огнеборците на западния фронт, който беше най-тежък и пожарът там е овладян, каза комисар Валентин Василев, регионален директор на РСПБЗН. През..

публикувано на 07.09.25 в 17:57
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент

Скот Бесент: САЩ и партньорите от Европа обсъждат нови санкции и вторични мита срещу Русия

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди в неделя, че Вашингтон и неговите партньори в Европа обсъждат нови санкции и вторични мита срещу Русия заради войната ѝ в Украйна. "Готови сме да увеличим натиска върху Русия, но се нуждаем от европейските ни партньори да ни последват", каза Бесент пред телевизия NBC. Той отбеляза, че..

публикувано на 07.09.25 в 17:52