Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От "Вагнер" контролират военните съоръжения в град Воронеж на около 500 км южно от Москва

| обновено на 24.06.23 в 14:03
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бойците от руската военна компания "Вагнер" са установили контрол над всички военни съоръжения в град Воронеж, който се намира на около 500 километра на юг от Москва, предаде Ройтерс, позовавайки се на източник от руските служби за сигурност. Очевидци са потвърдили пред агенцията, че колона от войски на "Вагнер" е минала през града.

Новината дойде малко повече от час след като губернаторът на Воронеж Александър Гусев съобщи за "бойно-оперативни мероприятия" на територията на областта. Малко след това Гусев съобщи и за мащабен пожар в склад за гориво, с който се борят над 100 пожарникари.

РИА "Новости" предаде, че магистрала "Дон", която е най-прекият път от Ростов през Воронеж за Москва, е била затворена по разпореждане на местните власти в отсечките през Воронежка и съседната Липецка област.

В самата Москва властите разпоредиха спиране на транспорта по едноименната река, съобщи ТАСС.

В обръщението си към нацията сутринта президентът Владимир Путин призна, че ситуацията в Ростов остава сложна и работата на гражданските и военните власти там е блокирана. Кореспондент на Ройтерс потвърди, че центърът на Ростов, който бе център на командването на руските военни операции в Украйна, сега е зает от бойци на "Вагнер" с танкове и бронирани машини.

Путин определи действията на "Вагнер" като престъпна авантюра, но началникът на компанията Евгений Пригожин отхвърли призива да сложи оръжие. Чеченският лидер Рамзан Кадиров, който се обяви в подкрепа на Путин, съобщи, че войските му се придвижват към "зоните на напрежение", за да защитят руската "държавност".

Властите в Липецк, на пътя към Москва, затягат мерките за сигурност. Няма сведения за въоръжени сблъсъци, освен твърденията на медии, свързани с Пригожин, за свален боен хеликоптер. Няма отзиви и от въоръжените части като "Росгвардия", които началникът на "Вагнер" призова за подкрепа срещу министерството на отбраната.

Лидерът на чеченците Рамзан Кадиров обяви, че е готов да помогне на властите да се справят с бунта.

Междувременно сградата на компанията "Вагнер" в Санкт Петербург беше отцепена от служители на силовите структури. На входа дежурят сътрудници на полицията и на Руската гвардия. Към мястото се отправиха и  журналисти.

В столицата Москва, в Московска и Воронежска области е въведен режим на контратерористична операция. 

Пригожин е обвинен в опит за въоръжен метеж. По-рано той обяви в публикувано видео, че се намира в щаба на Южния военен окръг в Ростов на Дон и неговите сили контролират всички военни обекти в града. Ройтерс съобщи, че "Вагнер" е установила контрол и в град Воронеж. 

Пригожин предприе тези действия, след като обвини руското военно ръководство, че е наредило удар в тила на хората му в Украйна. Министерството на отбраната се обърна към бойците с твърдението,  че "те са били подведени и въвлечени в престъпна авантюра" и ги призова да се свържат с представители на официалните структури като гарантира безопасността им.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

SpaceX и NASA завършиха успешно мисията "Екипаж-10"

SpaceX и NASA успешно завършиха в събота мисията "Екипаж-10" (Crew-10) до Международната космическа станция (МКС), след като и четиримата астронавти се върнаха безопасно на Земята на борда на космическия кораб Crew Dragon. Астронавтите се приземиха в Тихия океан край бреговете на Сан Диего, Калифорния, след като прекараха пет месеца на МКС...

публикувано на 09.08.25 в 20:44

Иран e против "Kоридорa Тръмп", предвиден в мирното споразумение на Азербайджан и Армения

Иран е против създаването на подкрепяния от американският президент Доналд Тръмп коридор,известен като "Коридора Тръмп",  който трябва да свърже през териториите на Армения и Азербайджан населената с азери Нахичеванска автономна република. Това заяви Али Акбар Велаяти, съветник на върховния лидер на ислямската република. Армения и Азербайджан..

публикувано на 09.08.25 в 20:32

"Уолстрийт джърнъл": Европейски държави отхвърлиха предложението на Путин за Украйна

Няколко европейски държави отхвърлиха предложението, отправено от руския президент Владимир Путин, с което се иска от Киев да се откаже от контрола над Източна Украйна в замяна на прекратяване на огъня, съобщи "Уолстрийт джърнъл", позовавайки се на двама европейски служители, запознати със ситуацията. Държави като Франция, Германия и..

публикувано на 09.08.25 в 19:43
Министърът на отбраната Атанас Запрянов (вдясно) и адмирал Емил Ефтимов (вляво)

Министър Запрянов се надява армията ни да има по-сериозно присъствие в Бюджет 2026

В цялата си история Българските въоръжени сили не са имали 13 модернизационни проекта за над 100 милиона лева и други проекти под тази стойност, навлизаме в етап на градивно начало. Това коментира във Варна министърът на отбраната Атанас Запрянов, който заедно с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и висши военни, присъства на..

публикувано на 09.08.25 в 19:32
Парламент на Италия

Опозицията в Италия поиска от управляващите конкретно отношение по трагедията в Газа

Опозицията начело с Демократическата партия е единодушна срещу правителството и нарича "лудост", мълчанието му пред трагедията в Газа. За електронната медия Vista, лидерът на демократите Ели Шлайн каза: "Правителството не казва нито дума за престъпната окупация на Газа от Нетаняху, която той иска да продължи. Ние държим правителството да..

публикувано на 09.08.25 в 19:14
Володимир Зеленски

CBS News: Зеленски може и да участва на срещата между Тръмп и Путин, но не е ясно под каква форма

Украинският президент Володимир Зеленски може да участва в насрочената на 15 август в Аляска среща между президентите на Съединените щати и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин. Това съобщи Си Би Ес Нюз (CBS News), като се позова на високопоставен източник от Белия дом. Си Би Ес обаче не уточнява под каква форма президентът Зеленски може да..

публикувано на 09.08.25 в 18:19

Британската полиция арестува 365 души на протест срещу забранената група "Палестинско действие"

365 души бяха арестувани на демонстрация в Лондон в подкрепа на забранената група “Палестинско действие“, съобщиха от столичната полиция. Десетки демонстранти едновременно показаха ръкописни плакати с едно и също послание "Противопоставям се на геноцида. Подкрепям "Палестинско действие", на протеста на Площада пред парламента...

публикувано на 09.08.25 в 18:01