Първият министър на Шотландия и лидер на Шотландската национална партия Хамза Юсаф заяви, че той ще окаже натиск върху британското правителство за провеждане на втори референдум за независимост, но това трябва да стане по законен и демократичен път.
На специална конференция на Шотландската национална партия в Дънди Хамза Юсаф заяви, че трябва да се натрупа по-голяма подкрепа за шотландската независимост преди следващите общи избори. Той отбеляза, че ако партията спечели мнозинството от местата в парламента в Единбург, той ще може да окаже натиск върху централните власти в Лондон да му дадат правомощия да проведе нов референдум. Юсаф обаче допълни, единственият път към независимост е чрез следване за законните и демократични процеси. Както управляващите консерватори, така и най-голяма опозиционна партия на лейбъристите, са против провеждането на каквито и да е разговори за нов референдум за независимост на Шотландия.
Хамза Юсаф отбеляза, че осигуряването на най-много места в шотландския парламент е изключително важно и че хората, гласувайки за Шотландската национална партия могат да са сигурни, че на практика гласуват и за независимост, а британското правителство трябва да реши дали да приеме вота като референдум или резултат от избори при положение, че твърди, че Обединеното кралство е доброволен съюз. Юсаф обяви, че на 2 септември в Единбург ще се проведе голямо шествие и митинг в подкрепа на независимостта.
До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза министърът на културата Мариан Бачев по време на последното заседание на Комисията по културата и..
От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..
Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от "Нашият Смолян" Стефан Сабрутев. Неговото предложение предвижда на информационните табели да се..
Израелските власти оповестиха, че военните сили на страната са нанесли удари по обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство и съхранение на ракети. Държавната информационна агенция на Ливан потвърди за въздушни нападения в долината Бекаа и в южната част на страната. Израелският министър на отбраната Израел Кац обвини "Хизбула" в опит да..
Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум. Как се стигна до тази ситуация Малко след 17:00 часа, след ожесточен многочасов дебат по промените в Закона за държавната собственост и много..
От днес, работодателите могат да подават своите документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки за заетост и обучение по Националният план за насърчаване на заетостта за тази година. Финансирането на заложените дейности ще бъде в рамките на утвърдените от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда - 88 милиона лева ...
"Единствено страните-членки на ЕС имат право да вземат заеми по програмата "Действие за сигурност за Европа", по-известна като SAFE" - това каза говорителят на Комисията Тома Рение в отговор на въпрос дали Украйна може да се възползва от нея. Рение поясни, че Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана към нея. Той припомни,..
Какво представляваше цензурата по време на социализма и какви размери имаше тя? Следващият разказ е спомен за хлора в Русе, за Радиото, за..
" Частична справедливост , макар че е само за 10 месеца. За реабилитиране ще работя отсега нататък – да си върна позициите като гражданин, който не..
Парламентът въвежда засилен контрол върху цените за 12 месеца - от 8 август 2025 г. до 8 август 2026 г . Промените в Закона за въвеждане на..