Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обявиха състава на новото гръцко правителство

Снимка: Архив, БГНЕС / Снимка: ЕПА/БГНЕС

Обявиха състава на новото гръцко правителство, след вчерашната голяма победа за дясноцентристката "Нова демокрация". Тя й осигури голямо мнозинство в парламента и възможност за самостоятелно упревление. По-рано днес лидерът на партията Кириакос Мицотакис получи мандата за съставянето на правителство от гръцкия президент.

По време на срещата си с гръцкия президент Кириакос Мицотакис заяви, че е дошло време за тежка работа.

"Чувствам тежката отговорност, която гръцкият народ стовари върху раменете ми. Поемам ангажимент да направя големи промени и реформи през вторите четири години управление на Нова демокрация. Разполагаме с достатъчно голямо парламентарно мнозинство, за да го направим тези промени, както поисках от гръцкия народ. Ще действаме бързо, за да съставим правителство, което ще се труди непрекъснато".

Малко след това Мицотакис положи клетва като премиер.Това ще е вторият му 4-годишен мандат.

Утре ще бъде и клетвата на новите министри. В сряда ще се проведе и първият министерски съвет. Веднага след него премиерът Кириакос Мицотакис ще замине за Брюксел, за да участва в срещата на върха на европейските лидери.

Следващият понеделник новоизбраните 300 депутати ще положат клетва, а ден по-късно ще бъде избран и новият председател на гръцкия парламент.

След това гръцкият премиер Кириакос Мицотакис ще представи програмната декларация на правителството си и ще бъде гласуван вот на доверие. Нещо, което ще е лесно при абсолютното мнозинство на "Нова демокрация".

Големият губещ на предсрочните парламентарни избори в Гърция е радикалната левица СИРИЗА. Партията обаче, е лидерска и на този етап едва ли някой ще оспори поста на Алексис Ципрас. Снощи, все пак, той обяви, че такова обсъждане предстои в рамките на формацията.

"Претърпяхме сериозно изборно поражение. За СИРИЗА приключи един исторически цикъл. Ще започнем процесите, за да вземем правилните решения. Първо, самият аз като лидер ще се подложа на преценката на членовете на партията"

Гръцкият парламент ще бъде осемпартиен. Много от водещите политически лица на опозиционните партии не попадат в него, заради бонуса, който получи Нова демокрация въз основа на избирателната система тук.

Широко обсъждано е и влизането в парламента на нова неонацистка партия – "Спартиатес", Спартанците, която е в близки отношения с бивши лидери, в момента затворници, на забранената неофашистка партия "Златна зора". За "Спартиатес" са гласували предимно млади хора до 30 години.


По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За пореден път куче е починало в Батановци при съмнителни обстоятелства

Домашно куче е намерено от стопаните си в безпомощно състояние в двора на къщата им в Батановци. Животното е закарано във ветеринарна клиника, където по- късно е починало. Това е поредният случай на смърт на куче при съмнителни обстоятелства в Батановци. Служители на полицията са предприели действия за установяване на причините за..

публикувано на 09.09.25 в 11:39
Председателят на Синдиката

Юлиян Петров: Телефонът е основен демотиватор на ученика

В София и големите градове трябва да се строят училища, за да избягаме от двусменния режим. Това обясни пред БНР д-р Юлиян Петров, председател на синдикат "Образовие" към КТ "Подкрепа". От МОН съобщиха, че са отправили препоръка към учебните заведения да разгледат възможността за по-късно започване на учебния ден. "Подкрепяме тази..

публикувано на 09.09.25 в 11:30
Марта Кос

Еврокомисарят по разширяването призова за незабавни преговори с Украйна за членство в ЕС

Еврокомисарят по разширяването Марта Кос призова Съвета на ЕС да отвори незабавно клъстър "Основополагащи въпроси", известен като номер 1, за преговори с Украйна за присъединяване към ЕС. Тя говори пред пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург по време на втория ден от заседанието му. Въпросът за присъединяването на Украйна към..

публикувано на 09.09.25 в 11:27
Снимката е илюстративна.

Продължават вторичните трусове на остров Евбея

Продължават вторичните трусове на остров Евбея след земетресението с магнитуд 5,2 по Рихтер, което разтърси острова.  В рамките на пет часа са регистрирани 23 вторична труса, съобщават от Института по геодинамика в Атина. Засега сеизмичната активност е по-слаба от основното земетресение от 5,2 по скалата на Рихтер. Прогнозите на..

публикувано на 09.09.25 в 11:27
Снимката е илюстративна

Русия и Украйна си размениха поредни въздушни удари

Руските сили са атакували през нощта Приморское и Запорожие в Украйна, съобщи агенция Униан. Една жена е убита, а друга е ранена.  Според местната администрация руснаците са нанесли повече от 400 удара по 14 населени места в Запорожка област. Един мъж е загинал след атака с украински дрон тази нощ срещу руския черноморски град Сочи,..

публикувано на 09.09.25 в 11:11

Трамвай дерайлира заради зарязана на релсите тротинетка в Букурещ

Трамвай излезе от релсите в румънската столица Букурещ заради тротинетка, оставена на пътя му, съобщава телевизия Диджи 24, цитирана от БТА. Румънските медии публикуваха снимки, на които се вижда как трамваят е дерайлирал, след като колелата му са преминали през тротинетка, оставена на релсите. При инцидента няма пострадали...

публикувано на 09.09.25 в 11:11

Полицията в Стражица иззе 600 грама марихуана от непълнолетен

Полицията в Стражица иззе тази нощ 600 грама марихуана от 16-годишен младеж, който не е криминално проявен. Около полунощ полицейски патрул в Стражица е забелязал на улицата група от трима-четирима младежи, които се държали подозрително. При проверката в едно от момчетата са били намерени 250 грама канабис. 16-годишният младеж..

публикувано на 09.09.25 в 10:54