Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тома Белев: За предпочитане е да има специализиран закон за ландшафта

Любомир Попйорданов: Българският туризъм е в огромна дисхармония с българския пейзаж

Роженските поляни
Снимка: Божидар Чолаков БНР Кърджали

Закон за ландшафта е част от политическата дискусия в последните 15 години, а идеята за такъв закон влезе в политическите програми на много партии, посочи пред БНР експертът в "Зелени закони" Тома Белев. 

Той отбеляза обаче, че изработването на такъв закон не е пожелателно, защото става въпрос за прилагане на Европейската директива за опазване на ландшафтите, приета през 2000 г. и ратифицирана от България. Тя ни създава определени задължения, подчерта Белев в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Според него дали ще се направи самостоятелен закон или ще бъдат променени множество закони е въпрос на законодателна целесъобразност:

"Аз винаги съм застъпвал тезата, че вместо да пипаме 30 закона е по-добре да разработим един. Не може да се извърши самото съгласуване при толкова много закони - все някой нещо се променя и съответно трябва да се отразява във всички останали, което е много сложно чисто законодателно. От тази гледна точка е за предпочитане да има специализиран закон".

Пейзажите не могат да се опазват само през Закона за опазване на околната среда, смята Любомир Попйорданов, председател на Асоциацията за алтернативен туризъм.

"Това, което вдъхновява хората, са пейзажите. Понякога има и човешка намеса, но която се вписва в тези пейзажи. Това е и което търсят туристите. Те не търсят пейзажи, нападнати от строителство, както е българското Черноморие, в които има агресивно присъствие на строежи и архитектурни решения. Това е проблем на българския туризъм. Българският туризъм е в огромна дисхармония с българския пейзаж. Наблюдаваме как българският туризъм практически изяжда, той е като един термит, той унищожава един от най-важните ресурси на българското наследство, който произвежда в други държави бизнес, възможности, а в България с начина, по който застрояваме пейзажа в планините или на морето, или това, което искаме да направим на Рожден, ние в никакъв случай няма да постигнем нещо добро".

Има много изоставени обекти и към много от тях си заслужава да бъдат насочени средства, за да бъдат премахнати, изказа мнението си Любомир Попйорданов. Според него посоката трябва да бъде към това да се сложи точка на по-нататъшното застрояване на черноморското крайбрежие. По думите му трябва да се направят законови промени.

Той не смята, че "Бузлуджа" трябва да се премахва, защото това е паметник на една епоха, който привлича със своите мащаби много хора. По скоро трябва да се социализира отново този обект, каза Попйорданов. 

Ако искаме да приоритизираме пейзажа като ценност, трябва да имаме закон, категоричен бе още той. По думите му по-голямата тема е за ландшафта, който може да произвежда бизнес, възможности и здраве. 

Пилон "Рожен" ще бъде открит с тържествена церемония на 13 юли - ден преди началото на Рожденския събор. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52