Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тома Белев: За предпочитане е да има специализиран закон за ландшафта

Любомир Попйорданов: Българският туризъм е в огромна дисхармония с българския пейзаж

Роженските поляни
Снимка: Божидар Чолаков БНР Кърджали

Закон за ландшафта е част от политическата дискусия в последните 15 години, а идеята за такъв закон влезе в политическите програми на много партии, посочи пред БНР експертът в "Зелени закони" Тома Белев. 

Той отбеляза обаче, че изработването на такъв закон не е пожелателно, защото става въпрос за прилагане на Европейската директива за опазване на ландшафтите, приета през 2000 г. и ратифицирана от България. Тя ни създава определени задължения, подчерта Белев в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Според него дали ще се направи самостоятелен закон или ще бъдат променени множество закони е въпрос на законодателна целесъобразност:

"Аз винаги съм застъпвал тезата, че вместо да пипаме 30 закона е по-добре да разработим един. Не може да се извърши самото съгласуване при толкова много закони - все някой нещо се променя и съответно трябва да се отразява във всички останали, което е много сложно чисто законодателно. От тази гледна точка е за предпочитане да има специализиран закон".

Пейзажите не могат да се опазват само през Закона за опазване на околната среда, смята Любомир Попйорданов, председател на Асоциацията за алтернативен туризъм.

"Това, което вдъхновява хората, са пейзажите. Понякога има и човешка намеса, но която се вписва в тези пейзажи. Това е и което търсят туристите. Те не търсят пейзажи, нападнати от строителство, както е българското Черноморие, в които има агресивно присъствие на строежи и архитектурни решения. Това е проблем на българския туризъм. Българският туризъм е в огромна дисхармония с българския пейзаж. Наблюдаваме как българският туризъм практически изяжда, той е като един термит, той унищожава един от най-важните ресурси на българското наследство, който произвежда в други държави бизнес, възможности, а в България с начина, по който застрояваме пейзажа в планините или на морето, или това, което искаме да направим на Рожден, ние в никакъв случай няма да постигнем нещо добро".

Има много изоставени обекти и към много от тях си заслужава да бъдат насочени средства, за да бъдат премахнати, изказа мнението си Любомир Попйорданов. Според него посоката трябва да бъде към това да се сложи точка на по-нататъшното застрояване на черноморското крайбрежие. По думите му трябва да се направят законови промени.

Той не смята, че "Бузлуджа" трябва да се премахва, защото това е паметник на една епоха, който привлича със своите мащаби много хора. По скоро трябва да се социализира отново този обект, каза Попйорданов. 

Ако искаме да приоритизираме пейзажа като ценност, трябва да имаме закон, категоричен бе още той. По думите му по-голямата тема е за ландшафта, който може да произвежда бизнес, възможности и здраве. 

Пилон "Рожен" ще бъде открит с тържествена церемония на 13 юли - ден преди началото на Рожденския събор. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: Следващи избори ще ни вкарат в страховита турбуленция

" Следващи избори наистина ще ни вкарат в страховита турбуленция, от която не знам дали изобщо ще можем да излезем ". Това мнение изказа пред БНР писателят Радослав Бимбалов. " Те ще направят правителство, то е ясно . То ще бъде правителство, което ще бъде облечено под форма на програмно, експертно. Може би премиерът ще бъде образно..

публикувано на 16.06.24 в 13:51
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Има риск България да излезе от демократичната орбита

Политиците трябваше да разкажат действителността в дълбочина и в историческа перспектива, вместо да се занимават един с друг и само да си рисуват негативни портрети. Това заяви пред БНР медийният експерт доц. Георги Лозанов. " Липсва един важен демократичен разказ за това какво се случва в момента в света и в България , който евентуално..

публикувано на 16.06.24 в 13:05

Академик Христо Григоров: Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия

"Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия", казва неговият председател академик Христо Григоров. "146 години от създаването на тази организация, тя винаги е била с протегната ръка към хората в нужда. В момента ние изхранваме над 630 хиляди българи. Помагаме на над 150 хиляди емигранти в България.  Бяхме първи след голямото..

публикувано на 16.06.24 в 06:05
Христо Иванов

Христо Иванов: Ако Борисов има шанс да се измъкне от прегръдката на Пеевски, ще опита, но е късно

Ако конституционните промени в частта им за съдебната власт бъдат съборени, това ще бъде с много тежки последици за България. Това предупреди пред БНР Христо Иванов, който подаде оставка като лидер на "Да, България". Според него с оглед на "ядрото" на техните цели и усилия в глава "Съдебна власт" на основния закон задачите са..

публикувано на 15.06.24 в 13:52

Изборите за Европейски парламент - водещата международна новина на седмицата

Дясноцентристката Европейска народна партия спечели изборите за Европейски парламент и участието на крайната десница нарасна - е равносметката след три дни гласуване в 27-те страни членки в края на миналата седмица.  Европейският парламент не предлага закони, но избира председателя на Европейската комисия - най-влиятелния пост в Европейския..

публикувано на 15.06.24 в 10:00

Партийните предпочитания на изток и на запад разкриват драматично разделение в Германия

Следизборният трус в Германия - за разлика от Франция - не е толкова голям. И все пак - крайната десница е втора политическа сила. Друга, нова популистка партия, но лява - Съюз Сара Вагенкнехт - спечели на евроизборите от раз толкова подкрепа, колкото би й стигнала за влизане в Бундестага. А трите управляващи партии записаха изключително..

публикувано на 15.06.24 в 09:39

Журналисти: Кампанията не беше обърната към избирателите

" Политиците не успяха да научат много за избирателите си. Тази кампания като че ли не беше обърната към избирателите. Политиците разговаряха сами със себе си. Кампанията се отличи със скучноватост и сивост ".  Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт за вас" Мария Филева - репортер от БНР.  "Размина им се дневния ред - политиците..

публикувано на 14.06.24 в 13:57