Повече от месец в България няма внос на лекарството "Калимин", което е животоподдържащ медикамент за хората с диагноза миастения гравис, които са приблизително 2 хиляди души. Ирена Нешовска, председател на фондация "Миастения гравис" заяви:
"Кой ще носи отговорност, че български пациент с животоподдържащо лекарство остава без него и другото, което ме притеснява, че в държавата, в Здравното министерство не търсят алтернативна компания да внесат веднага медикаманта. А без него те загиват. Най-страшното без това лекарство е те да спрат да дишат".
Междувременно министерството на здравеопазването съобщи, че осигурява извънредна доставка на медикамента "Калимин". Фирмата-вносител очаква лекарството да бъде в аптечната мрежа на 5 или 6 юли. Като причина за временния недостиг се посочва забавяне в доставката на суровина от трета страна.
След полученото на 28 юни тази година уведомление, че следващата доставка на лекарствения продукт ще бъде извършена на 31 юли Дирекция „Лекарствени продукти“ към министерството е предприелоа незабавни действия.
В резултат на това притежателят на разрешението за употреба „Тева България“ е поел ангажимент да осигури нужните за страната количества Калимин през следващата седмица, на 04.07.2023 г.
След това в кратки срокове те ще бъдат разпределени към търговците на едро с лекарствени продукти.
По информация от логистичния отдел на „Тева България“ плануваното количество ще обезпечи напълно нуждите на населението за по-дълъг период от време. От компанията съобщават, че ще бъде поддържан и по-голям резерв от лекарствения продукт в страната.
От фирмата вносител потвърдиха за БНР тази информация, като уточниха, че се очаква медикаментът да бъде в аптечната мрежа на 5- 6 юли 2023. Временният недостиг не засяга само България.
Вицепрезидентът Илияна Йотова коментира, че откакто лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски е заговорил за държава с главно "Д", конфликтите в мнозинството са се задълбочили. "Тепърва предстои да видим какво означава Д - държавата. Ще видим всички послания, действия. Първо, трябва да видим как ще се развие тази роля в мнозинството и в парламента...
От 1 октомври се увеличават стипендиите за студентите и докторантите в държавните висши училища и научни организации. Това информират от Националното представителство на студентските съвети в България. Докторантските стипендии нарастват с над 27% и ще достигнат 1562 лв. месечно, което представлява увеличение с 335 лв. спрямо досегашния им..
Начо Пантелеев, признат за виновен на две инстанции за смъртта на футболния треньор Ферарио Спасов, поиска от Върховния касационен съд да върне делото за ново разглеждане в Апелативния съд във Велико Търново. Според защитата на Пантелеев има допуснати процесуални нарушения и деянието трябва да бъде преквалифицирано, тъй като не се касае за особено..
Вицепрезидентът Илияна Йотова определи като "брутална" реакцията на министъра на външните работи Георг Георгиев, който нарече "популизъм" призива на президента Румен Радев по въпроса с мобилизирания в Украйна българин. Вчера от президентството изпратиха писмо до Министерството на външните работи, с което призоваха да бъде изяснен случаят с..
България ще прекрати договора за транзит на руски газ през следващата година. Това стана ясно от думите на премиера Росен Желязков, който е в САЩ за участие в Годишната сесия на Общото събрание на ООН: "А що се отнася до призива на президента Доналд Тръмп, който прозвучава по време на сесията на Общото събрание, ние като част от Европейския..
Технически проблем в електронната здравна система направи невъзможно отпускането на лекарства по Здравна каса в аптеките тази сутрин. Проблемът вече е отстранен и системата работи без забавяне, увериха от дружеството "Информационно обслужване". От Министерството на здравеопазването уточниха, че затруднения при работа със системата е имало между..
Възрастен мъж е нападнат и бит в Перник. Предполагаемият извършител е задържан, съобщиха от полицията. Инцидентът е станал вчера около 11.30 часа на ул. "Протожерица”. 75- годишният мъж бил удрян в областта на главата от непознат младеж. След подаването на сигнала служители от Първо РУ реагирали незабавно и задържали предполагаемия извършител...
" Казусът с "Топлофикация София" се превръща в поредните глупости, които господин Пеевски е казал и е много хубаво, когато човек говори нещо, все пак..
За 7 месеца има средно 25% ръст на разходите за възнагражденията в бюджетната сфера, никъде не е с по-малко от 5%. Това се случва при анемичен ръст..
" В съвременния свят всички сме зависими един от друг и всяка независимост е относителна , всяка свобода е относителна дотам, докъдето всъщност започва..