В София започна третото издание на фестивала "Ало, Космос!". Форумът привлече ученици и деца, които да се запознаят с космоса и науката.
Не само космос, а и науката за него, около него и всичко привлече децата. Като това, че може да програмираш на играта "Майнкрафт 4.0". Дори и черни дупки, обясниха Константин и Никола от школа за програмиране.
"Черните дупки са една тема, която е много интересна за децата".
"Майнкрафт" е много близка до децата най-вече чрез блоково програмиране. Всичко е чиста визуална за децата. Ориентират се и редят пъзели. Тове е за тях".
"Най-много ми хареса за роботиката", казаха и тези ученици от училище "Стойно Шишков" от Смолян.
Дроновете привлякоха вниманието и на Рой.
"Сложих си едни специални очила. Видях двете перки на дрона и виждах всичко, целия парк".
В рамките на фестивала имаше много лекции за космоса, състезания за любознателните, работилници за конструиране и програмиране. Военните от специалните сили дойдоха с хеликоптер, за да покажат уменията си. Организаторите казаха, че целта на фестивала е да разпали въображението на малките. А министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков обясни, че:
"МОН се опитва също да разшири тази по-иновативна образователна среда".
Европейският съюз и Съединените щати вървят постигането на търговско споразумение, което би довело до прилагането на широкообхватно мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в Съединените щати. Това са заявили двама неназовани дипломати пред агенция Ройтерс. Ставката, която може да обхване и автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, което..
С два големи пожара продължават да се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско. Към момента няма опасност пожарите да навлязат в населени места, но овладяването на огъня е изключително трудно заради силния вятър и пресечения терен. Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница Пожарът между..
Очаква се в късните часове днес да приключи ремонтът на магистралния водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен. Аварията остави без вода жителите на Шумен, квартал „Макак“, и селата Панайот Волов и Белокопитово. Девет месеца след като новото съоръжение беше пуснато в експлоатация, една от заварките е дефектирала. Магистралният водопровод..
Голям пожар в пламнал в следобедните часове до Ямболското село Окоп. Огънят е достигнал до първите къщи на селото, но вятърът е обърнал посоката и сега гори в гората край населеното място, няма пряка опасност за населението. На място са три противопожарни екипа, земеделска техника и огнеборци. Според местните огънят е тръгнал от..
Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...
Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..
До 25 градуса стигат температурите в горещините последните дни на Седемте езера. Вчера френски турист получил инфаркт, което наложило да бъде повикана въздушната линейка - мъжът, който е на 55 години, е спасен. Голямата надморска височина и горещото време предизвикват влошаване на хора със здравословни проблеми, качващи се на Седемте езера,..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..