Дисертацията на Анжела Димчева, която е посветена на Международните писателски срещи, състояли се в София в декадата 1977 – 1986, става основа за издаването от ИК „Изида” през април т.г. на книгата - „Дипломация чрез литература”.
„
Във всяка една следващата среща идват все повече и повече писатели и поети, които са на много високо и държавно ниво в своите държави, включително и Нобелови лауреати, сподели още пред "Хоризонт" Анжела Димчева.
"Исках на тези 300 старници да припомня на бълагрите, неща, които са се забравили и защото за тези 33 години никой не е написал и една дума за културната политика на Людмила Живкова и за този Златен век, който представляваше за българската култура!
Веднага знам, че ще ми опонират, че това е било идеологическа насока, добре сега защо не популяризираме България по този начин...?!
Книгата може да се намери във всяка книжарница, ако чителите се интересуват от онези времена, каза още пред БНР Димчева.
"Аз реконструирах тази книга благодарение на архива на Любомир Левчев, аз съм прегледала всичко, свързани с тези Международни писателски срещи, той ми предостави целия си архив, аз благодарих на неговите близки затова...
През 2016 година започнах да работя и през 2019 година завърших книгата и включих всички тези 6 международни писателски срещи, и добре, че го направих, защото след кончината на Левчев, целият му архив е вече в Държавния архив и чак след години хората ще имат достъп до тях. А аз имах възможността да черпя от извора и дори да питам самия Левчев, за някои от нещата в огромния архив...", поясни още авторката на "Дипломация чрез литература".
Анжела Димчева е категорична, че малко хора си дават сметка, че културното взаимодействие и диалог между представителите на културата от различни националности, е започнало в България преди 50 години.
"Трябва да пазим нашата културна история, културното наследство, с което ние обогатяваме културата на Европа. Защото това културно общуване е създало тогава едно динамично равновесие между народите от двете страни на Желязната завеса.
И те са започнали да разговарят. Ръководството на Сююза на българските писатели получава тогава писма от ръководството на Роналд Рейган, от Индира Ганди, от Раджив жанди, от председателя на ООН, от международния П.Е.Н. център.
У нас са идвали тогава имена като - Габриел Гарсия Маркес, Чарлс Пърси Сноу, Джани Родари, Евгени Евтушенко, Гор Видал, Уилям Сароян, Сергей Михалков, Жоржи Амаду и много други световно известни творци, каза още Анжела Димчева.
"Общо 880 писатели са дошли в България от 78 страни, без България, като част от писателите са идвали по няколко пъти за участие в тези рецитали и дебати, поясни Димчева, която като студентка също е посещавала тези срещи, които са се провеждали в парк-хотел "Москва":
"България е станала разпознаваема държава на картата на света", обобщи авторката на „Дипломация чрез литература“.
В най-древната книга на света - Библията, там, където се разказва за първите хора, в един прекрасен символ откриваме първата история на човешкия копнеж по съзидателната общност.
Онази пълна с дълбок смисъл легенда за строежа на Вавилонската кула. Този чуден мит – тогава, когато човечеството за пръв път се събрало да извършат общо дело. Хората виждали над себе си небесния простор и тъй като били хора, изпитвали копнеж по свръхчовешкото и недостижимото.
Този мит от Библията е прекрасен символ на идеята – човечеството е способно на всичко, дори на най-непосилното дело, след като е единно, и на твърде малко – когато се раздели на езици, на нации, които не се разбират помежду си и не желаят да се разберат.
Димчева е лауреат на награди за поезия в България и Италия, награждавана за журналистическата си дейност от СБЖ и от Столична библиотека. Лауреат на Годишната награда на СБП за литературна критика – 2022. Творбите ѝ са преведени и публикувани на руски, немски, английски, полски, италиански, испански, шведски, украински, сръбски, гръцки, арабски, румънски, македонски и турски език.
Анжела Димчева заема длъжността Международен и прессекретар в Съюза на българските писатели. През 2021 г. беше определена от ЕК за Председател на Българското жури за присъждане на Европейската награда за литература и член на Международното жури в БрюкселОще по темата в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..