Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Дипломация чрез литература“ - книга за Международните писателски срещи, състояли се в София в декадата 1977 – 1986

Анжела Димчева: 33 години не е писано за културната политика на Людмила Живкова и този Златен век за българската култура!

България е станала разпознаваема държава на картата на света - 880 автори от 78 държави са посещавали тези писателски срещи

5
Анжела Димчева, поетеса, литературен критик и журналист, доктор по наукознание
Снимка: Станислава Пирчева

"Моята нова книга "Дипломация чрез литература" е посветена на необходимостта да чуваме гласа на другия, на опонента, независимо каква е темата - литература, икономика, политика или социална дейност", разказа в "Нощен Хоризонт" Анжела Димчева, поетеса, литературен критик и журналист, доктор по наукознание, която издаде нова книга -  „Дипломация чрез литература“.


Дисертацията на Анжела Димчева, която е посветена на Международните писателски срещи, състояли се в София в декадата 1977 – 1986, става основа за издаването от ИК „Изида” през април т.г. на книгата - „Дипломация чрез литература”.

Международните писателски срещи, състояли се в София в декадата 1977 – 1986

"По-възрастните слушатели сигурно си спомнят тази декада - 1977- 1986 година, когато бяха проведени 6 международни писателски срещи, тогава под ръководството на Людмила Живкова, Комитетът за култура възлага на Пантелей Зарев и Любомир Левчев да подготвят идеи и концепции за тази международна среща...трябвало е нашите управляващи да доведат в страната ни творци от цял свят - от Западна Евроап, от Африка, от САЩ.
Людмила ЖивковаИ това се е осъществило, и две години по-късно започват да се провеждат поредни още пет международни срещи.

Във всяка една следващата среща идват все повече и повече писатели и поети, които са на много високо и държавно ниво в своите държави, включително и Нобелови лауреати, сподели още пред "Хоризонт" Анжела Димчева.

"Исках на тези 300 старници да припомня на бълагрите, неща, които са се забравили и защото за тези 33 години никой не е написал и една дума за културната политика на Людмила Живкова и за този Златен век, който представляваше за българската култура!

Веднага знам, че ще ми опонират, че това е било идеологическа насока, добре сега защо не популяризираме България по този начин...?!

Книгата може да се намери във всяка книжарница, ако чителите се интересуват от онези времена, каза още пред БНР Димчева.

"Аз реконструирах тази книга благодарение на архива на Любомир Левчев, аз съм прегледала всичко, свързани с тези Международни писателски срещи, той ми предостави целия си архив, аз благодарих на неговите близки затова...

През 2016 година започнах да работя и през 2019 година завърших книгата и включих всички тези 6 международни писателски срещи, и добре, че го направих, защото след кончината на Левчев, целият му архив е вече в Държавния архив и чак след години хората ще имат достъп до тях. А аз имах възможността да черпя от извора и дори да питам самия Левчев, за някои от нещата в огромния архив...", поясни още авторката на "Дипломация чрез литература".

Анжела Димчева е категорична, че малко хора си дават сметка, че културното взаимодействие и диалог между представителите на културата от различни националности, е започнало в България преди 50 години.

"Трябва да пазим нашата културна история, културното наследство, с което ние обогатяваме културата на Европа. Защото това културно общуване е създало тогава едно динамично равновесие между народите от двете страни на Желязната завеса.

Снимката е илюстративна

И те са започнали да разговарят. Ръководството на Сююза на българските писатели получава тогава писма от ръководството на Роналд Рейган, от Индира Ганди, от Раджив жанди, от председателя на ООН, от международния П.Е.Н. център.

У нас са идвали тогава имена като - Габриел Гарсия Маркес, Чарлс Пърси Сноу, Джани Родари, Евгени Евтушенко, Гор Видал, Уилям Сароян, Сергей Михалков, Жоржи Амаду и много други световно известни творци, каза още Анжела Димчева.

"Общо 880 писатели са дошли в България от 78 страни, без България, като част от писателите са идвали по няколко пъти за участие в тези рецитали и дебати, поясни Димчева, която като студентка също е посещавала тези срещи, които са се провеждали в парк-хотел "Москва":

"България е станала разпознаваема държава на картата на света", обобщи авторката на „Дипломация чрез литература“.

В най-древната книга на света -  Библията, там, където се разказва за първите хора, в един прекрасен символ откриваме първата история на човешкия копнеж по съзидателната общност.  

Онази пълна с дълбок смисъл легенда за строежа на Вавилонската кула. Този чуден мит – тогава, когато човечеството за пръв път се събрало да извършат общо дело. Хората виждали над себе си небесния простор и тъй като били хора, изпитвали копнеж по свръхчовешкото и недостижимото.  

Този мит от Библията е прекрасен символ на идеята – човечеството е способно на всичко, дори на най-непосилното дело, след като е единно, и на твърде малко – когато се раздели на езици, на нации, които не се разбират помежду си и не желаят да се разберат. 

Анжела Димчева

Анжела Димчева е магистър по българска филология и английски език от СУ „Св. Кл. Охридски”, доктор по наукознание от УниБИТ. Дисертацията ѝ е посветена на Международните писателски срещи, състояли се в София в декадата 1977 – 1986, и беше издадена от ИК „Изида” през април т.г. под заглавие „Дипломация чрез литература”. Анжела Димчева е автор е на 11 книги: 6 стихосбирки, 2 сборника с критика („И критиката е любов”, „Под лазера на критика”), 2 сборника с фрагменти и монографията „Дипломация чрез литература”. Две нейни книги са издадени в Украйна, една книга излезе в Германия („Игли в съня”, билингва: български/немски, 2021). Стихосбирката ѝ „Дубльор за Ада” е билингва издание (български/английски език, 2019).

Димчева е лауреат на награди за поезия в България и Италия, награждавана за журналистическата си дейност от СБЖ и от Столична библиотека. Лауреат на Годишната награда на СБП за литературна критика – 2022. Творбите ѝ са преведени и публикувани на руски, немски, английски, полски, италиански, испански, шведски, украински, сръбски, гръцки, арабски, румънски, македонски и турски език.

Анжела Димчева заема длъжността Международен и прессекретар в Съюза на българските писатели. През 2021 г. беше определена от ЕК за Председател на Българското жури за присъждане на Европейската награда за литература и член на Международното жури в Брюксел


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Националната галерия ще има нов директор

Националната галерия ще има нов директор. Ярослава Бубнова, която заемаше поста до момента не е сред допуснатите до конкурса. Той беше обявен седмици, след като руската посланичка Елеонора Митрофанова отиде на откриване на изложба и беше изгонена от гости на събитието, а скандалът се пренесе и в Народното събрание. Бубнова беше начело на..

публикувано на 11.05.25 в 11:48

Д-р Нели Стефанова ще представи първата си книга - "Все същата луна"

Д-р Нели Стефанова е известен психиатър.  В Плевен предстои литературна среща за представяне на първата й книга – „Все същата луна“.  Читателят ще потъне в живота на поколения в едно еврейско семейство, ще усети тъга, радост, болка и любов. Освен вълнуващо четиво, книгата е с благотворителна кауза.  Д-р Нели Стефанова ще очаква плевенчани и..

публикувано на 11.05.25 в 06:41

Концерт с музиката на Вивалди в София представя оркестър "Mitonissimo"

Виртуозният оркестър „Mitonissimo“с диригент Огнян Митонов, удостоен с приза "Бранд на годината", представя отново един от най-успешните си концерти - "Венецианският майстор" с музика на Вивалди. Публиката ще се наслади на "Четирите годишни времена" с участието на четирима солистки от оркестъра. Ще бъдат представени а рии и дуети от опери, мотети,..

публикувано на 11.05.25 в 06:13

Започва седми сезон на "Литературните маршрути"

Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" .  Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци.  Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература".  Многоликата..

публикувано на 09.05.25 в 15:56

Деветата на Бетовен с грандиозно изпълнение в Шумен и София

Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..

публикувано на 08.05.25 в 20:50
Маргарита Калчева

Пролетен полъх в концерта на Радиооркестъра на 9 май

„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа.  Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..

публикувано на 08.05.25 в 20:18
Хор на софийските момчета

Великденски концерт на Хора на софийските момчета на 11 май

На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...

публикувано на 08.05.25 в 09:55