Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Частните армии са опасни за бъдещето. Връщат ни в Средновековието"

Проф. Искра Баева: Метежът на Пригожин може да помогне да се сложи край на войната

проф. Искра Баева
Снимка: Марта Младенова

„Не бих нарекла метежът на Пригожин сценарий. Той обаче може да помогне да се сложи край на тази война“. Това обясни пред БНР проф. Искра Баева.

„Този метеж може да покаже колко по-лоши варианти има и да  върне страните на масата на преговорите. Ние погледнахме в пропастта. Надявам се това да доведе до по-трезви разсъждения за  прекратяване на тази война. Всички губят от протакането й“

Проф. Баева определи Пригожин като фалшив герой, „но той успя да промени образа на Путин във външния свята и да го направи по-приемлив, като показа, че има и по-лошо от него“.

Като основен проблем тя открои създаването на военни формирования, които не са в рамките на държавата.

„Частните армии  са явление, което го има навсякъде по света. То е опасно за бъдещето. Връща ни към Средновековието. Тези армии се използват от държавите, за да заобикалят международните правила.  Всичко може да излезе от контрол и да се върнем към времената на диво използване на военна сила за реализиране на някакви интерес“и.

Тя коментира и думите на Владимир Путин, че няма се допусне да бъде повторено случилото се през 1917 година, когато Русия е понесла удар с нож в гърба, докато се е биела в Първата световна война.

„Това е борба за държавност. Всяка голяма държава се нуждае от силна централна власт. Тези смутни времена се помнят заради голямата човешка цена, която винаги се плаща. Подобни времена виждаме след смъртта на Ленин и тази на Сталин.  90-те години също оставят болезнен спомен в съзнанието на руснаците. Върху него утвърждава своята власт Владимир Путин. Тогава се раждат криминалните групировки и олигарсите. За обикновените руснаци това е страшно време. То беше и реалното време на разпадането на Съветския съюз“.

Путин управлява със здрава ръка в един дълъг период от време, напомни проф. Баева, но той не подготви свой наследник, подчерта тя.

„Това  беше период на стабилност. Борбата за наследството на Путин може да ни върне към 90-те години. Ако руското общество не издигне авторитетни фигури, които могат да го наследят, то ни чакат тежки времена. Страхувам се, че този проблем може да даде отражения и в останалата част на света.

Путин трябваше да подготви свой наследник доста по-рано. Не виждам в обкръжението му хора, които биха върнали продемократичната посока на Русия. За целта е нужно и Западът да нормализира своите отношения“.

Не е добре с оръжие да бъде сменена властта в Русия, категорична е проф. Баева.

Цялото интервю на Деян Йотов с проф. Искра Баева може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Барбара Слейвин: Асад заслужава най-лошата съдба

Израелският премиер Бенямин Нетаняху отдаде падането на режима на Асад в Сирия на "верижната реакция", предизвикана от серията тежки удари, които Израел нанесе на Иран и на неговата "Ос на терора", както я нарече Нетаняху, в ивицата Газа, в Ливан, Сирия и в самата Ислямска република. "Верижна реакция", която е на път да доведе до епохална..

публикувано на 14.12.24 в 11:14
Председателят на парламента на Южна Корея обявява резултатите от гласуването на импийчмънта на Юн Сук-йол, 14 декември 2024 г.

Парламентът на Южна Корея отстрани президента Юн Сук-йол

Парламентът на Южна Корея гласува за импийчмънт на президента Юн Сук-йол заради въведеното от него в началото на месеца военно положение. В повторното гласуване на искането за импийчмънт участваха всичките 300 депутати. Предложението получи подкрепата на 204 депутати при необходимо квалифицирано мнозинство от 200 гласа. Президентските..

публикувано на 14.12.24 в 11:12
Сирийски бежанци прекосяват границата с Турция и се завръщат в родината си

Д-р Юдит Коленбергер: Не очаквам всички сирийски бежанци да напуснат Европа

Не мина и ден след падането на режима на Асад и много - предимно консервативни правителства в ЕС, побързаха да отпратят хилядите сирийски бежанци в родината им: Швеция, Норвегия, Дания, Италия, Франция замразиха разглеждането на молбите за убежище, подадени от сирийски граждани. Австрия дори подготвя програма за екстрадиране, а Германия, която е..

публикувано на 14.12.24 в 11:05

За първи път: Градините на Президентския дворец в Кипър стават коледно селище

За първи път градините на Президентския дворец в Никозия се превръщат в празнично Коледно селище. Тази Коледа "Да отидем в Президентския". Така кани първият по рода си празник в най-емблематичната сграда в страната. Той се провежда по инициатива на първата дама на КипърФилипа Карсера Христодулидис. Коледното селище в парка на..

публикувано на 14.12.24 в 11:05

Михаил Крутихин: Ердоган подложи динена кора на Путин

Руските власти официално потвърдиха информацията, че Башар Асад се намира със семейството си на сигурно място в Москва. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че решението за предоставянето на убежище на семейство Асад е лично на президента Владимир Путин. А по данни на Ройтерс операцията по евакуирането на сваления от власт сирийски лидер е..

публикувано на 14.12.24 в 10:35
Руслан Трад

Руслан Трад: Войната срещу режима в Сирия може да е свършила, но наследството му още е там

"Следващите месеци ще са решаващи за това как ще изглежда този преход в Сирия. Войната срещу режима може да е свършила, но наследството му е още там. Тази битка ще е много по-дълга ". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Хиляди празнуват в Дамаск отстраняването от власт на президента Башар..

публикувано на 14.12.24 в 10:33

Проучване: Енергийната ни инфраструктура може да бъдат засегната от хибридни заплахи

Според проучване на Военната академия в София съоръженията от енергийната инфраструктура на България може да бъдат засегнати от хибридните заплахи. 96 процента от запитаните отчитат, че международната среда за сигурност оказва допълнително влияние върху критичната инфраструктура у нас. Елислав Иванов от Военната академия посочи за..

публикувано на 14.12.24 в 10:28