Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Частните армии са опасни за бъдещето. Връщат ни в Средновековието"

Проф. Искра Баева: Метежът на Пригожин може да помогне да се сложи край на войната

проф. Искра Баева
Снимка: Марта Младенова

„Не бих нарекла метежът на Пригожин сценарий. Той обаче може да помогне да се сложи край на тази война“. Това обясни пред БНР проф. Искра Баева.

„Този метеж може да покаже колко по-лоши варианти има и да  върне страните на масата на преговорите. Ние погледнахме в пропастта. Надявам се това да доведе до по-трезви разсъждения за  прекратяване на тази война. Всички губят от протакането й“

Проф. Баева определи Пригожин като фалшив герой, „но той успя да промени образа на Путин във външния свята и да го направи по-приемлив, като показа, че има и по-лошо от него“.

Като основен проблем тя открои създаването на военни формирования, които не са в рамките на държавата.

„Частните армии  са явление, което го има навсякъде по света. То е опасно за бъдещето. Връща ни към Средновековието. Тези армии се използват от държавите, за да заобикалят международните правила.  Всичко може да излезе от контрол и да се върнем към времената на диво използване на военна сила за реализиране на някакви интерес“и.

Тя коментира и думите на Владимир Путин, че няма се допусне да бъде повторено случилото се през 1917 година, когато Русия е понесла удар с нож в гърба, докато се е биела в Първата световна война.

„Това е борба за държавност. Всяка голяма държава се нуждае от силна централна власт. Тези смутни времена се помнят заради голямата човешка цена, която винаги се плаща. Подобни времена виждаме след смъртта на Ленин и тази на Сталин.  90-те години също оставят болезнен спомен в съзнанието на руснаците. Върху него утвърждава своята власт Владимир Путин. Тогава се раждат криминалните групировки и олигарсите. За обикновените руснаци това е страшно време. То беше и реалното време на разпадането на Съветския съюз“.

Путин управлява със здрава ръка в един дълъг период от време, напомни проф. Баева, но той не подготви свой наследник, подчерта тя.

„Това  беше период на стабилност. Борбата за наследството на Путин може да ни върне към 90-те години. Ако руското общество не издигне авторитетни фигури, които могат да го наследят, то ни чакат тежки времена. Страхувам се, че този проблем може да даде отражения и в останалата част на света.

Путин трябваше да подготви свой наследник доста по-рано. Не виждам в обкръжението му хора, които биха върнали продемократичната посока на Русия. За целта е нужно и Западът да нормализира своите отношения“.

Не е добре с оръжие да бъде сменена властта в Русия, категорична е проф. Баева.

Цялото интервю на Деян Йотов с проф. Искра Баева може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силви Кирилов

Кирилов: Около 26 000 прегледа са проведени за 3 месеца по скрининговата кампания за рак на маточната шийка

Около 26 000 прегледа при АГ специалисти са проведени по скрининговата кампания за рак на маточната шийка в последните три месеца на миналата година. Това показват предварителните резултати от изпълнението на кампанията, платена с държавни средства.  Те бяха отчетени от здравния министър Силви Кирилов пред депутатите от ресорната комисия в..

публикувано на 06.02.25 в 16:43

ЕК: Газа е неразделна част от бъдеща палестинска държава

"Винаги сме казвали ясно, че Газа е неразделна част от бъдеща палестинска държава" - така говорителят на Европейската служба за външна дейност Ануар Ел Ануни коментира думите на американския президент Доналд Тръмп, че САЩ искат да поемат контрол над Газа. Той припомни, че това е едно от петте условия за Газа, поставени през ноември 2023 г. от..

публикувано на 06.02.25 в 15:56

Награди по 700 лв. на месец за 10 души с особени заслуги към нацията в областта на културата

Парламентарната Комисия по културата и медиите прие единодушно Проект на решение за отпускане на държавни парични награди за особени заслуги към българската държава и нацията в областта на културата на 10 души.  Това са актьорът Владимир Пенев, народната певица Руска Стоименова, пианистката проф. Милена Моллова, актрисата Ели Скорчева, актьорът..

публикувано на 06.02.25 в 15:41

Бойкот на търговските вериги и в Гърция

В Гърция също организират бойкот на магазините заради високите цени на стоките от първа необходимост. Федерацията на потребителите ИНКА организира на 19-и февруари бойкот срещу високите цени на хранителните стоки.  "Правителството просто симулира дейност в полза на хората, а реално оставя търговските вериги да печелят много на гърба на..

публикувано на 06.02.25 в 15:34

Няма информация, че Латвия и Швеция ще искат компенсации за прекъснатия от "Вежен" кабел

Министърът на външните работи Георг Георгиев каза, че няма постъпила официална информация към българските институции за това, че Латвия и Швеция ще настояват за компенсации заради прекъснатия кабел в Балтийско море.  Швеция задържа по случая българския кораб „Вежен“ и екипажа му, но след седмица свободи моряците и кораба.  "Българската страна..

публикувано на 06.02.25 в 15:26
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп: Няма нужда от американски войници в Газа, Израел ще я предаде на САЩ

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че няма да изпраща американски войници в Ивицата Газа, защото Израел ще предаде територията на САЩ след приключването на военните действия.  В същото време израелският министър на отбраната Израел Кац нареди на армията да подготви план, който да позволи "доброволното напускане" на населението на Ивицата..

публикувано на 06.02.25 в 15:23

В Ябланица от години няма аптека, която да работи със Здравната каса

Жители на град Ябланица сигнализираха , че както в града, така и в цялата община, включваща и осем села, от години няма аптека, която да работи по договор със Здравната каса . Това затруднява пациентите, които имат т.нар. рецептурни книжки, вече в електронен вариант да купуват лекарствата с отстъпката, която се поема от касата и се налага да..

публикувано на 06.02.25 в 15:14