"Съкращаването на разходи, планирано в бюджета на Асен Василев, е добро. Държавата трябва да започне с по-малко да прави повече. През последните години капиталовата програма не се изпълняваше, така или иначе. Затова има доза реализъм в планираното. Въпросът е - като се влезе на микроравнище, как ще бъдат използвани парите. Василев успя да удържи на напора да се вдигат данъци, да се връщат ставките веднага. Това е по-скоро сигнал, няма особен фискален ефект, за прогнозируемост, за по-дългосрочна визия, че няма панически да се изстисква бизнесът. Но с едната ръка бе подадено, а с другата се получи шамар с административно-регулаторни идеи за натиск над бизнеса, особено над малкия и над средния".
Това каза пред БНР икономистът Кузман Илиев.
И поясни, че става въпрос за насочването - дивидентите и заплатите да се изплащат по банков път, за натиска върху ресторантьорите и представителите на туристическия бизнес веднага и бързо административно да вкарат пари в хазната на всяка цена и предприемачите да видят, че НАП им диша във врата.
"Това не е добър сигнал за икономика, която се движи към сериозно забавяне, към неясни предизвикателства. Като администрация трябва да сме максимално гъвкави и да направим тънкия баланс между това да влизат пари в хазната, но бизнесът да е жив и да ни влачи като локомотив, а не държавата да е основен играч и да тегли дълг, и да задлъжнява във времето".
В предаването "Неделя 150" Илиев подчерта, че в приходната част на бюджета, която изглежда оптимистична, има рискове, които в някаква степен ще се материализират:
"Прогнозата за растежа е висока. В такива случаи не е ясно къде се намира държавата в рамките на икономиката като разходи. Ако икономиката е по-малка, това, което държавата харчи, се оказва доста по-голямо като сума. Това е бюджет пата-кюта, да закърпи положението за всекиго по нещичко да има. И като се наредим в края на годината до нашите партньори - те са позадължнели - Франция с 6% дефицит, Италия с над 8%, а ние да сме с малко над 3%. Да сме със свръхтегло, но и да не сме най-големите дебелаци. Това не е дългосрочно позитивно за държава с демографски проблеми, догонваща като доходи. Това е едно кърпене на дупки. Асен Василев се опитва - и вълкът сит, и агнето цяло - социалните плащания да не са пипнати, да не се вдигат данъците, което е лош сигнал, и в същото време, ако можем да удържим малко разходите".
По думите на икономиста занапред трябва да бъдем взискателни към правителството - да нямаме дефицит, а да видим реформи.
"Към края на годината икономическият растеж ще затихва, инфлацията се забавя заради нашите търговски партньори и заради мерки от страна на БНБ, които ще се отразят на покачване на лихвите по кредитите, за да се овладее инфлацията. В края на година разполагаемият доход на българските семейства с ипотеки ще намалее, това се отразява на потреблението, на приходите от ДДС, на икономическата активност. Затова, да се хващаме за сламки, за да политиканстваме, не е отговорно. Необходим е по-скоро хладен ум, а не емоция, истерия и популизъм".
Интервюто на Явор Стаматов с Кузман Илиев в предаването "Неделя 150" можете да чуете в звуковия файл.
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за всеки". Противопоставяме се на тази долна в очите на българското общество игра , при която декларирала се като опозиционна партия, на която избирателите са отредили четвърто място, реално..
Основателят на Microsoft Бил Гейтс, който е един от най-богатите хора в света, заяви, че възнамерява да раздаде 99% от огромното си състояние през следващите 20 години. Бил Гейтс: Изкуственият интелект ще промени бъдещето на здравеопазването 69-годишният Гейтс смята да дари почти цялото си богатство, чрез своята фондация, като..
Деня на Европа във Велико Търново ще се проведе културен маратон с поглед към европейската идея и успешното европейско сътрудничество между България и Румъния. В художествената галерия "Борис Денев" представители на Съвместния секретариат, Управляващия и Националния орган на програмата Програма Interreg VI-A Румъния – България, общини и..
ГЕРБ търпи критика в морален аспект, защото когато депутати от "Възраждане" вандализираха сградата на ЕК, отправи упреци, а сега отказва сваляне на имунитети. Обяснението е в това, че предстои избор на нови членове на ВСС, а ГЕРБ трябва да подсигури мнозинство от 2/3 . Това каза в интервю за БНР журналистът от Клуб Z Пламена Игнатова...
Млад мъж е залял с червена боя служебния вход на Министерството на културата. БНР научи, че инцидентът е станал около 3 ч. тази нощ. Веднага е бил подаден сигнал в полицията. Патрул на СДВР е забелязал мъжа и го е задържал. Арестуваният е на 29 години и не е криминално проявен, научи "Хоризонт". Към момента не са ясни мотивите за..
"Светият дух ни изненада. Кардинал Превост не беше сред най-цитираните имена ." Това каза след избора на папа Лъв XIV Ива Михайлова, говорител на Католическата църква в България. По думите ѝ, папата продължава да бъде морален лидер и глас на разума, надеждата и любовта. Робърт Франсис Превост от САЩ става папа - Лъв ХIV Папа Лъв..
В Луковит министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще открие нов STEM център в Средното училище "Алеко Константинов" - най-голямото в област Ловеч. Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит, в което учат 810 ученици отбелязва днес и своята 135-годищнина, поясни директорът Мая Ралчева. "СУ "Алеко Константинов" винаги е..
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..