Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Кардам не искат тирове да паркират в селото

Снимка: Мая Щърбанова

Жителите на граничното село Кардам настояват за въвеждане на допълнителна организация на движението, така че тежкотоварни автомобили да не паркират в рамките на населеното място. Поводът за недоволството им е опашката от камиони за преминаване през граничния пункт с Румъния, която стига до селото и предизвиква редица неудобство за жителите му. Те се оплакват от постоянен шум, блокиране на движението, както и от замърсяването, което причиняват шофьорите. На денонощие през ГКПП "Кардам" преминават средно около 300 автомобила.

За изграждането на буферен паркинг или разширяване на пътя местните жители вече не смеят и да мислят, след като табелите за ремонт на пътя стоят трета година, споделя кметът на село Кардам Георги Събев.

"Много пъти поставяхме въпроса - като няма решение за обходен път, за буферни паркинги, камионите да бъдат изтеглени от населените места по някакъв начин".

Хората настояват камионите да не спират в рамките на селото:

"Сутрин трябва да ставам в 5 часа, да размествам камионите, за да можем да си изкараме колите за работа… Големи затруднения с тези тирове, които образуват 7 км опашка... Постоянно шумове, викане, аларми".

Кметът на Община Генерал Тошево Валентин Димитров посочи, че това е задължение на държавата и местната власт няма възможност да се справи с такъв проблем по републиканската пътна мрежа.

"Топката се прехвърля от едно на друго правителство и решение няма. Хората страдат, за съжаление".

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Георгиев, БОЕЦ

БОЕЦ: Активист на ДПС - "Ново Начало" е бил заловен с наркотици в Добрич през 2024 година

Гражданско движение "БОЕЦ" твърди, че активист на ДПС- Ново Начало е бил  заловен с голямо количество наркотици в Добрич през октомври миналата година. Случаят е бил покрит след намесата на общинския председател на партията, твърдят от сдружението.  Неговият председател Георги Георгиев разказва в продължение на 15 минути в профила на БОЕЦ във..

публикувано на 16.11.25 в 22:05
Агия Напа е първата туристическа дестинация в Кипър, въведела достъпен дигитален екскурзовод с изкуствен интелект

Асистент с изкуствен интелект ще помага на туристите в Кипър

Първият в Кипър интелигентен дигитален асистент с изкуствен интелект /AI Chat Bot/ ще помага на туристите, като им предлага надеждна информация в реално време. Стартирането му е пример за цифровата трансформация, модернизация и иновации в туризма на острова, посочиха от Туристическия борд на област Фамагуста. Известният курортен район на Агия..

публикувано на 16.11.25 в 20:46
Село Лехчево след пороя на 27 април.

Община Бойчиновци възстановява две улици, разрушени от пролетните наводнения

Община Бойчиновци възстановява две улици, разрушени от наводненията тази пролет. Към 2 млн. лева отпусна Комисията по бедствия и аварии за улици в селата Лехчево и Кобиляк. Към  момента това са единствените одобрени проекти за финансиране от комисията за област Монтана В края на април пороен дъжд наводни 50-тина къщи в бойчиновските села..

публикувано на 16.11.25 в 20:43

В Кюстендил такса "смет" ще продължи да се определя по данъчната оценка

Община Кюстендил запазва досегашния принцип таксата "смет" да се определя по данъчната оцена на имота. Това става ясно от публикуван на сайта ѝ общ административен акт, който трябав да се гласува в Общинския съвет.  Преценено е, че към момента поради многото неясноти по начина на прилагане на основа, различна от данъчната оценка или отчетната..

публикувано на 16.11.25 в 20:38

В Испания разбиха престъпна мрежа, осигурявала разрешения за пребиваване на мигранти

Гражданската гвардия в Испания разби престъпна мрежа, осигурявала разрешения за пребиваване на мигранти. Задържаните искали по 15 000 евро на човек, за да извадят нужните документи. Седем членове на групата са арестувани в Барселона, Кастелдефелс и Бадалона. Разследват се още 10 души за евентуална съпричастност към престъпленията...

публикувано на 16.11.25 в 20:28
Юрий Ушаков

Юрий Ушаков: Анкъридж не се харесва на онези, които искат да продължават войната до последния украинец

Русия и Съединените щати обсъждат уреждането на украинския конфликт на основата на взаимното разбиране, постигнато на срещата между президентите Путин и Тръмп в Анкъридж. Това заяви в интервю за държавната телевизия Юрий Ушаков, съветник на руския президент по международните въпроси. Попитан дали Съединените щати вече са отказали от договореностите..

публикувано на 16.11.25 в 20:20

Нередовно водоподаване в с. Катрище вече 5 месеца

Кюстендилското село Катрище е с нередовно водоподаване вече пет месеца, каза кметът Васил Василев. Мерки за решаване на проблема не се очакват тази година. С изграден водопровод от каптаж, на съседното село Горна Гращица беше осигурено допълнително вода за Катрище. Тя обаче продължава да не достига, дори и през есента. Месеци наред селото е..

публикувано на 16.11.25 в 19:59