Кипър е пред световно музикално предизвикателство. 25 кипърски изпълнители ще направят амбициозен опит да поставят нов световен Рекорд на Гинес за „Най-много музиканти, свирещи на едно и също пиано едновременно“.
„Пръст“ върху клавишите в уникалното изпълнение имат и български представители - семейното клавирно дуо Борислав Александров, български музикант, който вече 20 години живее в Кипър, и съпругата му Леони Хаджитома, български възпитаник, завършила Музикалната академия в София. Двамата са сред най-известните пианисти на островая, изнасяли пред музикалната публика многобройни концерти, преподаватели са по музика в кипърски училища и университети. Българската общност в страната ги познава от участието им в културни прояви, по покана на Съюза на българите в Кипър.
Виртуозното изпълнение на 25 музиканти и 88 клавиша ще наблюдават и слушат днес следобед от студиото на държавната телевизия на Кипър приятели, почитатели на участниците, музикалната общност в страната. Инициатор и организатор на необичайния концерт е Ставрос Кириакидис - президент на културната фондация „Авангард“. Основана през 2001 г., тя работи активно в подкрепа на местните изпълнители и популяризира богатата култура на Кипър извън границите на острова.
С едно от най-значимите нейни събития в културния календар на страната – международния конкурс за млади пианисти, е свързана и идеята за рекорда на Гинес, пояснява Борислав Александров:
“Поводът беше 25-годишнината на конкурса, който организира фондацията за млади пианисти, но се случи Covid кризата, затова ще го осъществим тази година. Идеята беше на финала на конкурса, в една малка пауза, ние да опитаме да подобрим рекорда на Гинес, 25 пианисти, във връзка с годишнината на конкурса. Предният рекорд е от 23-ма, които са от Сърбия.
Участваме, защото имаме дългогодишно сътрудничество с господин Кириакидис, а иначе беше на доброволни начала, който желаеше да се включи, беше добре дошъл. Най-сериозно е кипърското присъствие, разбира се, след това имаме от Гърция четирима, едно момче от Иран, и аз като представител на България. 24 пианисти сме, не всички са професионални пианисти, плюс един китарист“.
За поставянето на рекорда е избрана творба на известния кипърски композитор и пианист Николас Костантину.
„Произведението което ще изпълним, е специално написано за конкурса, казва се „Пет по пет“, за да има пак връзката с цифрата 25. Пет са различните части на самото произведение, което е „Хепи Бъртдей“ като за годишнина, валс, танго, хасапосервико и фокстрот, изброява Борислав. Той уточнява и изискванията, за да се зачете рекордът:
„Да се изпълни едно нормално музикално произведение, което е написано, има своята партитура, продължителността трябва да е над 4 минути и 40 секунди, а при нас достига 5,55 цялото произведение. И ще има различни съдии, които да следят времетраене, дали се изпълнява това, което е написано в самата партитура, дали всички по равно взимат участие, защото не може само да натиснеш един клавиш и да се преброиш като участник.
Любопитно е как точно на практика, от техническа гледна точка, ще бъде изсвирена композицията. Борислав сподели подробности пред БНР:
„Технически е доста неудобно да кажем, като за начало, особено първите репитиции бяха трудни, защото, представяти си, 25 пианиста на 88 клавиша. Затова имаме 5 човека, които лежат върху пианото и свирят отгоре, имаме един ред от 8 човека, които седят на много ниска позиция, и всички останали сме в един като външен полукръг около пианото.
Самите Борислав и Леони свирят на ниските клавиши и са в самия край на пианото, като тя седи, а той стои:
„Аз съм най-ниският глас в басовете, фактически бас-бас, и Леони е до мен, следващата“.
Правостоящите музиканти ще трябва да покажат не само виртуозно майсторство, но и доста добра координация със съседите си по изпълнение:
„Да, има един такъв момент, малко с протягане свирят, в момента, в който си отдръпне ръката, отваря място за следващия да си пъхне ръката“.
Ентусиазмът и еуфорията са завладели 25-те музиканти до последната репетиция, часове преди началния акорд. Целта им обаче не е само да се впишат в световната книга на Гинес, колкото и примамливо да звучи това, казва Борислав:
„Целта не е рекорд заради рекорда, защото той е въпрос на репетиции и се получава. Първото и основното беше заради рождения ден на самата фондация, и второто – да се популяризира самият Кипър и това че, въпреки че е малка държава с повече в народните традиции на музиката, вече има и солидно присъствие на класическа музика“.
Леони Хаджитома е от най-известните представители на българската музикална школа в Кипър. За наученото от нея тя споделя:
„Аз учих в България от 1999-а до 2004-а. Заедно с мен по онова време имаше доста други кипърци, които учиха в Музикалната академия в София, в инструменталния факултет, имаше хорови и оркестрови диригенти. Една голяма част от нас сме водещи музиканти по класическа музика в Кипър, даваме концерти често, преподаваме в музикалните училища в Кипър. Аз съм много благодарна за нивото на музикалното образование, което получих от България. Също така съм благодарна, защото там се запознах с мъжа ми, и свирим заедно от 2001 г. като клавирно дуо, издаваме концерти заедно често. Представяме произведения от български композитори често като част от репертоара ни и също така сме представяли произведения от балкански композитори в международни конференции и така опитваме да разпространим класическата музика на България в Европа“.
Опитът за поставяне на рекорд на Гинес всъщност е и 15-ата стъпка в интересното музикално пътешествие в Кипър „Пиано Тур“, започнало по инициатива на българо-кипърското музикално семейство.
Идеята, според Борислав е „да изнесем класическата музика извън залата, да свирим на различни места, така че хората да се запознаят с този вид музика и отново да ги привлечем в залите. Първият концерт на „Пиано Тур“ беше с моята съпруга и аз, свирихме на финала по футбол, на главния вход на стадиона, докато хората влизаха вътре, за да наблюдават мача. 2018-а беше първият.
Решихме да опитаме сред природата, на места, на които хората ходят, за да си почиват, да се разхождат. Последната ни изява беше преди две седмици в Пафос, в археологическия парк Гробницата на царете. Беше много хубаво, съботен ден, туристи, излезли да се разхождат и беше приятна изненада и за тях да изслушат един концерт, да се насладят на музиката сред природата.
Ще има ли музикален рекорд на Гинес в Кипър, ще стане ясно след часове.
Репортаж на Бранислава Бобанац в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Бранислава Бобанац
Засилена превантивна дейност, адекватност на реакциите и синхрон между институциите – това са основните моменти, заложени в новия План за действие при бедствия и защита на населението в община Болярово. През последните няколко години малката крайгранична община трябваше да се справя с пожари и наводнения. Неадекватните действия по време..
Канада е „решена да защитава своите права“ след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон и предупреди останалите страни по света, че те могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент. Ралф Гудейл, върховният комисар на Канада, както официално е титлата за посланик от..
Британският премиер Киър Стармър заминава днес за много важна среща с лидерите на ЕС в Брюксел по въпросите на отбраната и сигурността. В навечерието на срещата той прие в провинциалнита си резиденция Чекърс германския канцлер Олаф Шолц. Киър Стармър се отправя към Брюксел за първата по рода си среща с всичките 27 лидери на ЕС след официалното..
Община Велико Търново отново ще раздава безплатно на гражданите фиданки, храсти и цветя за облагородяване на междублоковите пространства. Инициативата "Моята градинка" се провежда за 13-а година. Единственото условие за безплатното получаване на посадъчния материал е междублоковото пространство да е общинска собственост. Когато сградата е в..
Канада е "решена да защитава своите права" след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон, като добави, че и други страни по света могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент. Доналд Тръмп подписа указа за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай..
Властите на остров Санторини са в повишена готовност поради силната сеизмична активност. Извънредни мерки заради сеизмична активност на остров Санторини Само в рамките на няколко минути три труса с магнитуд над 4-та степен по скалата на Рихтер засегнаха Санторини. За три дни земетресенията са над 380. Епицентърът е на малкия необитаем остров..
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио е предупредил Панама за действия от страна на САЩ, ако не направи "незабавни промени" за Панамския канал, твърдейки, че тя е нарушила договора за предаване. Марко Рубио с дипломатическа совалка в Централна Америка, ще посети и Панама По време на разговорите си с президента на Панама п ървият дипломат на..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..