Кипър е пред световно музикално предизвикателство. 25 кипърски изпълнители ще направят амбициозен опит да поставят нов световен Рекорд на Гинес за „Най-много музиканти, свирещи на едно и също пиано едновременно“.
„Пръст“ върху клавишите в уникалното изпълнение имат и български представители - семейното клавирно дуо Борислав Александров, български музикант, който вече 20 години живее в Кипър, и съпругата му Леони Хаджитома, български възпитаник, завършила Музикалната академия в София. Двамата са сред най-известните пианисти на островая, изнасяли пред музикалната публика многобройни концерти, преподаватели са по музика в кипърски училища и университети. Българската общност в страната ги познава от участието им в културни прояви, по покана на Съюза на българите в Кипър.
Виртуозното изпълнение на 25 музиканти и 88 клавиша ще наблюдават и слушат днес следобед от студиото на държавната телевизия на Кипър приятели, почитатели на участниците, музикалната общност в страната. Инициатор и организатор на необичайния концерт е Ставрос Кириакидис - президент на културната фондация „Авангард“. Основана през 2001 г., тя работи активно в подкрепа на местните изпълнители и популяризира богатата култура на Кипър извън границите на острова.
С едно от най-значимите нейни събития в културния календар на страната – международния конкурс за млади пианисти, е свързана и идеята за рекорда на Гинес, пояснява Борислав Александров:
“Поводът беше 25-годишнината на конкурса, който организира фондацията за млади пианисти, но се случи Covid кризата, затова ще го осъществим тази година. Идеята беше на финала на конкурса, в една малка пауза, ние да опитаме да подобрим рекорда на Гинес, 25 пианисти, във връзка с годишнината на конкурса. Предният рекорд е от 23-ма, които са от Сърбия.
Участваме, защото имаме дългогодишно сътрудничество с господин Кириакидис, а иначе беше на доброволни начала, който желаеше да се включи, беше добре дошъл. Най-сериозно е кипърското присъствие, разбира се, след това имаме от Гърция четирима, едно момче от Иран, и аз като представител на България. 24 пианисти сме, не всички са професионални пианисти, плюс един китарист“.
За поставянето на рекорда е избрана творба на известния кипърски композитор и пианист Николас Костантину.
„Произведението което ще изпълним, е специално написано за конкурса, казва се „Пет по пет“, за да има пак връзката с цифрата 25. Пет са различните части на самото произведение, което е „Хепи Бъртдей“ като за годишнина, валс, танго, хасапосервико и фокстрот, изброява Борислав. Той уточнява и изискванията, за да се зачете рекордът:
„Да се изпълни едно нормално музикално произведение, което е написано, има своята партитура, продължителността трябва да е над 4 минути и 40 секунди, а при нас достига 5,55 цялото произведение. И ще има различни съдии, които да следят времетраене, дали се изпълнява това, което е написано в самата партитура, дали всички по равно взимат участие, защото не може само да натиснеш един клавиш и да се преброиш като участник.
Любопитно е как точно на практика, от техническа гледна точка, ще бъде изсвирена композицията. Борислав сподели подробности пред БНР:
„Технически е доста неудобно да кажем, като за начало, особено първите репитиции бяха трудни, защото, представяти си, 25 пианиста на 88 клавиша. Затова имаме 5 човека, които лежат върху пианото и свирят отгоре, имаме един ред от 8 човека, които седят на много ниска позиция, и всички останали сме в един като външен полукръг около пианото.
Самите Борислав и Леони свирят на ниските клавиши и са в самия край на пианото, като тя седи, а той стои:
„Аз съм най-ниският глас в басовете, фактически бас-бас, и Леони е до мен, следващата“.
Правостоящите музиканти ще трябва да покажат не само виртуозно майсторство, но и доста добра координация със съседите си по изпълнение:
„Да, има един такъв момент, малко с протягане свирят, в момента, в който си отдръпне ръката, отваря място за следващия да си пъхне ръката“.
Ентусиазмът и еуфорията са завладели 25-те музиканти до последната репетиция, часове преди началния акорд. Целта им обаче не е само да се впишат в световната книга на Гинес, колкото и примамливо да звучи това, казва Борислав:
„Целта не е рекорд заради рекорда, защото той е въпрос на репетиции и се получава. Първото и основното беше заради рождения ден на самата фондация, и второто – да се популяризира самият Кипър и това че, въпреки че е малка държава с повече в народните традиции на музиката, вече има и солидно присъствие на класическа музика“.
Леони Хаджитома е от най-известните представители на българската музикална школа в Кипър. За наученото от нея тя споделя:
„Аз учих в България от 1999-а до 2004-а. Заедно с мен по онова време имаше доста други кипърци, които учиха в Музикалната академия в София, в инструменталния факултет, имаше хорови и оркестрови диригенти. Една голяма част от нас сме водещи музиканти по класическа музика в Кипър, даваме концерти често, преподаваме в музикалните училища в Кипър. Аз съм много благодарна за нивото на музикалното образование, което получих от България. Също така съм благодарна, защото там се запознах с мъжа ми, и свирим заедно от 2001 г. като клавирно дуо, издаваме концерти заедно често. Представяме произведения от български композитори често като част от репертоара ни и също така сме представяли произведения от балкански композитори в международни конференции и така опитваме да разпространим класическата музика на България в Европа“.
Опитът за поставяне на рекорд на Гинес всъщност е и 15-ата стъпка в интересното музикално пътешествие в Кипър „Пиано Тур“, започнало по инициатива на българо-кипърското музикално семейство.
Идеята, според Борислав е „да изнесем класическата музика извън залата, да свирим на различни места, така че хората да се запознаят с този вид музика и отново да ги привлечем в залите. Първият концерт на „Пиано Тур“ беше с моята съпруга и аз, свирихме на финала по футбол, на главния вход на стадиона, докато хората влизаха вътре, за да наблюдават мача. 2018-а беше първият.
Решихме да опитаме сред природата, на места, на които хората ходят, за да си почиват, да се разхождат. Последната ни изява беше преди две седмици в Пафос, в археологическия парк Гробницата на царете. Беше много хубаво, съботен ден, туристи, излезли да се разхождат и беше приятна изненада и за тях да изслушат един концерт, да се насладят на музиката сред природата.
Ще има ли музикален рекорд на Гинес в Кипър, ще стане ясно след часове.
Репортаж на Бранислава Бобанац в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Бранислава Бобанац
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Хиляди граждани на град Кочани в Република Северна Македония днес минаха по централните улици на града, в памет на загиналите при пожара в дискотеката "Пулс" на 16-ти март тази година, предаде БГНЕС. Участниците в марша носеха потрети на загиналите младежи. Повечето от тях са на възраст между 14 и 24 години. В началото на колоната имаше..
Украинското външно министерство отхвърли руските твърдения за предполагаеми военни цели, по които е била изстреляна ракетата, поразила снощи Кривой Рог и ги нарече "лъжи". "Целта на Русия беше планиран терор срещу мирното население. С тази варварска атака срещу цивилни и деца Москва показва пълно презрение към международните мирни усилия под..
Десет седмици след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, в събота в Берлин също се проведе демонстрация срещу нападките върху демокрацията в САЩ. Демонстрацията е на американски граждани, живеещи в Германия. Протестът срещу Тръмп и Илън Мъск се провежда срещу американското посолство в центъра на Берлин и е организиран..
За 25-и път студентите и преподавателите по японски език във Великотърновския университет, показаха елементи от древната и съвременната японска култура. Посетителите на Празника на японската култура във ВТУ чуха песни от Страната на изгряващото слънце, видяха традиционен танц с ветрила, запознаха се с еротичното изкуство на връзването шибари...
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..