Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Виктор Йоцов: Немислимо е да станем член на еврозоната, без да сме в Шенген

Виктор Йоцов
Снимка: БГНЕС

"Паричният съюз предполага свободно движение на пари, стоки, капитали. Това е възможно само в Шенген. Аз очаквам, че те за България, както и за Хърватия, ще настъпят почти едновременно. Може би Шенген ще бъде малко по-рано. Немислимо е, че може да станем членки на еврозоната без да сме в Шенген."

Това коментира пред БНР икономистът доц. Виктор Йоцов, преподавател в Университета за национално и световно стопанство.

В предаването "Преди всички" той определи като "тъжна" тригодишнината от приемането на България и Хърватия за членове на валутно-курсовия механизъм ERM II.

"Тъжна годишнина. Първо трябваше да чакаме 3 години, за да влезем. За сравнение - страни, с които навремето преди 30 години бяхме заедно: Словения, Словакия, прибалтийските отдавна са членки. Хърватия, с която заедно влязохме, вече също. Ние продължаваме да се питаме искаме ли, чудим се дали да правим референдуми, пък как ще гласуваме..."

Няма нищо общо между паричния съвет (валутен борд – бел. ред.) и валутно-курсовия механизъм, уточни Йоцов. Паричният съвет беше решение, наложено по принуда - имахме дълбока, тежка банкова криза и бяхме принудени да приемем такъв паричен режим, припомни той.

Икономистът изрази несъгласие с идеята на финансовия министър Асен Василев за паралелно разплащане в евро и лева преди въвеждане на еврото.

Това, че цени за жилища например се котират в евро, нищо не означава. В договорите се посочва левова равностойност, отбеляза преподавателят.

Снимка: БГНЕС

С въвеждането на еврото ще отпадне около 70% от обмена на валута, отчита Калин Русев от Националната асоциация на обменните бюра.

Няма да изчезнат чейндж бюрата, но колко ще останат и къде ще ги има, зависи и от това дали ще има промени, позволяващи за по-специфични валути да се взема по-голям процент, посочва той.

Повечето хора ще обменят валутата си в България, защото в момента маржовете тук са много по-малки, отколкото например във Великобритания, коментира за БНР Русев. По думите му обменните бюра дават голямо удобство за туристическия бранш.

"Много зависи дали правителството, когато направи това въвеждане на еврото, ще либерализира малко пазара", изтъква още експертът.

Огромна част от обектите биха затворили при сегашните регулации. Затова трябва да има баланс, за да оцелеят достатъчно обменни бюра, смята Калин Русев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01