Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Раната "Държавна сигурност" не е била лекувана"

Екатерина Бончева: Антикомунизмът беше декоративен. Държавна сигурност беше банализирана

"Баланс между комунизъм и демокрация не може да има"

Екатерина Бончева
Снимка: БГНЕС

"Никога тази рана – Държавна сигурност, не е била лекувана и разговорът не е преставал. Раната не е била лекувана, периодично обаче е била човъркана и възпалявана, както е в момента."

Това заяви пред БНР Екатерина Бончева, журналист и член на Комисията за разсекретяване на документите на бившата Държавна сигурност в продължение на 17 години. Според нея периодично се слага сол в раната. 

ДС беше по някакъв начин банализирана, смята тя.

"Баланс между комунизъм и демокрация не може да има. Балансът, който се направи у нас между комунизъм и демокрация, доведе до това ние да не сме нормална държава."

В политическия сандвич между престъпно пренебрежение на темата и цинизъм, попаднаха страдалците на режима, посочи Бончева в предаването "Преди всички".

"Антикомунизмът беше декоративен, беше една хубава декорация."

"Как можем да наваксаме тук и сега? Не мога да кажа. Струва ми се, че е изключително трудно. Човешката енергия не е перпетуум мобиле, тя се изтощава", отбеляза още журналистът.

Бончева изрази мнение, че лустрацията се случва по естествен път, като биологична лустрация. По думите ѝ "това не го свършихме както трябва". 

Отсъствието на лустрация е част от неслучилия се преход, изтъкна Екатерина Бончева.

"Аз съм много скептична, че един закон за лустрацията може да реши проблема. Че този проблем може да бъде решен законодателно."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13