Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над половината българи одобряват създаването на правителството, но партиите в него губят подкрепа

Снимка: БГНЕС

Повече от половината българи одобряват създаването на правителството, но партиите в него губят подкрепа сред избирателите си. Това сочи последното проучване на Центъра за анализи и маркетинг. Според данните, ако изборите бяха днес коалицията ГЕРБ-СДС би получила 24,9 процента подкрепа, а ПП-ДБ 20,4 на сто. 


ГЕРБ губят 1.5% от досегашната си подкрепа сред хората, а "Продължаваме промяната – Демократична България“ - около 3-4, изчисляват социолозите повече от три месеца след последните предсрочни парламентарни избори. Ако изборите бяха днес коалицията ГЕРБ-СДС би получила 24,9 процента подкрепа, а Продължаваме промяната-Демократична България 20,4 на сто.

За първи път няма нито един политик с положителен рейтинг, отчита още изследването. Румен Радев отново води класацията. Втора по одобрение е Мария Габриел. 

 Високите цени и инфлацията са най-големия проблем на хората, а две трети одобряват отстраняването на Иван Гешев от поста главен прокурор, но не и начина, по който това се е случило, каза директорът на Центъра за анализи и маркетинг Юлий Павлов:


Категорично е неодобрението за бързото избиране на Борислав Сарафов за и.д. „главен прокурор“ и то само от прокурорската колегия. Само 12% го одобряват, а „по-скоро – не“ – 63%. За всички е очевидно, че това беше прибързана работа. „Според вас важно ли е най-после да бъде избран новия състав на ВСС, тъй като сегашният е с изтекъл мандат е вече втора година“ – „Да, важно е“ - 73%. „Не, не е важно“ - 9%“.


83 процента от хората казват, че ако има предсрочен вот не биха гласували за партия, водена от Иван Гешев.


Изследването на Центъра за анализи и маркетинг е проведено в периода 3-10-ти юли сред 1021 души със собствени средства на агенцията.


Снимки: ЦАМ
По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-високи глоби за нерагламентирано изхвърляне на отпадъци в Плевен

В Плевен от днес действат по-високи глоби за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Целта на приетите от Общинския съвет промени е респектиране на нарушителите и подобряване на чистотата в населените места на общината. От 300 до 1000 лева е увеличена глобата за замърсяването на обществени места, улици, площади, подлези, зелени площи,..

публикувано на 10.02.25 в 14:33
Клаус Йоханис

Румънският президент Клаус Йоханис подаде оставка

Румънският президент Клаус Йоханис обяви, че се оттегля от поста, съобщи Аджерпрес. Вторият мандат на Йоханис изтече на 21 декември миналата година, но беше удължен заради анулирането на първия тур на президентските избори от Конституционния съд.  През миналата година: Клаус Йоханис се отказа от надпреварата за НАТО и подкрепи Марк Рюте..

публикувано на 10.02.25 в 14:30
Тодор Тагарев

Тодор Тагарев: Европа е нужна на САЩ като партньор за решаване на проблеми в други части на света

Не поддържам идеята за пълна еманципация за отделяне на европейската отбрана от НАТО по редица причини. Не са най- важни средствата, защото Европа е богата, но, ако трябва самостоятелно да изгради всичко и да води самостоятелна отбранителна политика е много скъпо и безсмислено, коментира бившият военен министър Тодор Тагарев в интервю пред..

публикувано на 10.02.25 в 14:24
Илияна Йотова

Илияна Йотова: Проблемът с вейповете сред децата се подценява от МВР

Седмица преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента, свързано с разпространението на вейпове сред подрастващите, вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че проблемът се подценява, както от страна на МВР, така и на всички институции. "Спомняте си, че само преди около две години имаше много сериозна дискусия..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Министър обвини маймуна за спирането на тока в цяла Шри Ланка

За прекъсването на електрозахранването в Шри Ланка е виновна маймуна, проникнала в подстанция южно от Коломбо, заяви министърът на енергетиката Кумара Джаякори, предаде Би Би Си. Електрозахранването в 22-милионната островна държава постепенно се възстановява, като приоритет имат медицинските заведения и пречиствателните станции, посочва БТА...

публикувано на 10.02.25 в 14:08
Министърът на транспорта Гроздан Караджов

Обсъждат мерки за ограничаване на дроновете в зоните на летищата

По разпореждане на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов днес в Държавно предприятие (ДП) "Ръководство на въздушното движение" ще бъдат обсъдени технически решения за ограничаване на нерегламентирани навлизания на дронове в подходите и зоните за излитане и кацане на българските летища. На срещата ще се дискутират и..

публикувано на 10.02.25 в 13:59

Филмът "Не затваряй очи" - начало на българското православно кино

"Не затваряй очи" е български игрален филм по едноименния роман на Мартин Ралчевски, сценарист на филма.  Николай Егерман: Някои от актьорите на "Не затваряй очи" се припознаха в героите Филмът се представя като начало на българското православно кино и като "Филм за силата на вярата, любовта и Божиите чудеса в нашия живот". Режисьор на филма..

публикувано на 10.02.25 в 13:56