Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Павел Николов: Опасно в жегите е вариране на кръвното налягане при възрастни пациенти

Д-р Павел Николов от Клиниката по кардиология на Александровска болница
Снимка: Александровска болница

Високите летни температури се понасят трудно от пациентите с хронични заболявания. Те са особено притеснение за тези, които взимат медикаменти за високо кръвно налягане.

"Ниското кръвно налягане е опасно за всички - за млади, за възрастни, за хора, които са на лечение и които не са. 

Опасно е, защото при ниско кръвно налягане е намален кръвотокът към жизнено важни органи и при възрастни хора това може да доведе до намаляване на кръвотока до мозъка - до замайване, световъртеж, "причерняване пред очите", дори до загуба на съзнание", каза в "Закуска на тревата" в рубриката "Минутите за здраве" д-р Павел Николов от Клиниката по кардиология на Александровска болница в София.

По думите на д-р Николов през горещите летните месеци кръвното налягане при голяма част от пациентите спада, това е заради разширяването на артериите, което пък намалява съпротивлението, срещу което работи сърцето. На този принцип са и някои от медикаменти за редуциране на артериалното налягане, поясни кардиологът още.

"Това, че вие приемате медикаменти за хипертония, не значи, че през лятото трябва да ги намалите. Напротив. Трябва да започнете още по-често да мерите кръвното налягане - тоест сутрин и вечер, и ако се види, че има спад или промяна, да се посети специалист и да се редуцира терапията.

Рискова група в този случай са по-възрастните пациенти, при които кръвното "играе" - варира от ниски към високи стойности, и това да става в рамките на деня, тогава се повишава риска от сърдечно-съдови инциденти, изтъкна още за "Хоризонт" д-р Павел Николов от Клиниката по кардиология на Александровска болница в София.

"Корекцията на медикамените в горещите дни летни е валидно за различни групи пациенти, повечето от тях са наясно с това. А лекарствата за разреждане на кръвта се пият без промяна, независимо дали е зима или лято.

Тяхното спиране или начало се определя от лекуващия лекар, допълни кардиологът.

Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30