Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Павел Николов: Опасно в жегите е вариране на кръвното налягане при възрастни пациенти

Д-р Павел Николов от Клиниката по кардиология на Александровска болница
Снимка: Александровска болница

Високите летни температури се понасят трудно от пациентите с хронични заболявания. Те са особено притеснение за тези, които взимат медикаменти за високо кръвно налягане.

"Ниското кръвно налягане е опасно за всички - за млади, за възрастни, за хора, които са на лечение и които не са. 

Опасно е, защото при ниско кръвно налягане е намален кръвотокът към жизнено важни органи и при възрастни хора това може да доведе до намаляване на кръвотока до мозъка - до замайване, световъртеж, "причерняване пред очите", дори до загуба на съзнание", каза в "Закуска на тревата" в рубриката "Минутите за здраве" д-р Павел Николов от Клиниката по кардиология на Александровска болница в София.

По думите на д-р Николов през горещите летните месеци кръвното налягане при голяма част от пациентите спада, това е заради разширяването на артериите, което пък намалява съпротивлението, срещу което работи сърцето. На този принцип са и някои от медикаменти за редуциране на артериалното налягане, поясни кардиологът още.

"Това, че вие приемате медикаменти за хипертония, не значи, че през лятото трябва да ги намалите. Напротив. Трябва да започнете още по-често да мерите кръвното налягане - тоест сутрин и вечер, и ако се види, че има спад или промяна, да се посети специалист и да се редуцира терапията.

Рискова група в този случай са по-възрастните пациенти, при които кръвното "играе" - варира от ниски към високи стойности, и това да става в рамките на деня, тогава се повишава риска от сърдечно-съдови инциденти, изтъкна още за "Хоризонт" д-р Павел Николов от Клиниката по кардиология на Александровска болница в София.

"Корекцията на медикамените в горещите дни летни е валидно за различни групи пациенти, повечето от тях са наясно с това. А лекарствата за разреждане на кръвта се пият без промяна, независимо дали е зима или лято.

Тяхното спиране или начало се определя от лекуващия лекар, допълни кардиологът.

Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31