Недостиг на лекарства и обикаляне по аптеките – това наблюдаваме у нас през няколко седмици. В някои случаи става дума за сезонно приемани медикаменти, но в други – за животоподдържащи, които би трябвало да са осигурени за хората с хронични заболявания.
Има ли държавата механизъм за гарантиране на нормалния живот и поддържащото лечение на тези хора и от кого зависи у нас да има достатъчни количества лекарства?
Хора с хронични заболявания и техни близки, които през последните години са се сблъскали с недостиг на животоподдържащи лекарства, споделиха пред БНР оплакванията си и сблъсъка с усилията на държавата да реагира извънредно на тези ситуации, предизвикани от проблеми с производството или доставката на медикаменти.
Припомняме историята на Евгени Георгиев, трансплантиран със сърце преди 17 години и зависим от ежедневния прием на имуносупресори, за да не отхвърли органа. Преди два месеца Евгени и други трансплантирани, приемащи лекарството Селсепт, не успяват да си набавят жизненоважния медикамент в нужните им количества, тъй като липсват достатъчно опаковки в аптеките. През юни тези хора се обръщат за помощ към здравното министерство и след предприетите действия мъжът разказва, че му е отпусната една опаковка при необходими 2 и половина.
Че фирмите-вносители или така наречените притежатели на разрешение за употреба на дадено лекарство отговарят за планирането, доставката и разпределението на нужните за България количества, потвърждава Богдан Кирилов, изпълнителен директор на Агенцията по лекарствата. Държавата не участва в този процес и няма информация с какви запаси от медикаменти разполагат тези фирми и за колко месеца напред. Когато се появи проблем с временно или постоянно спиране на продажбите на дадено лекарство, фирмата-вносител трябва да уведоми агенцията най-малко два месеца по-рано. Ако това е поради непредвидими обстоятелства, срокът пада до 7 дни. За неспазването му не се търси отговорност, обясни Кирилов.
Затруднения в доставките на животоподдържащо лекарство се отразяват и върху пациенти с рядкото заболяване Миастения гравис. През май медикаментът Калимин, който им помага да дишат свободно, трудно се намира в аптеките, от които обичайно си го купуват. Лекарството е единственото, което Здравната каса заплаща за тези хора. Тогава председателят на фондация Миастения гравис Ирена Нешовска се обръща към фирмата-вносител и оттам обясняват, че имат известни трудности, но на 20 юни ще има доставка. В края на юни Калимин в аптечната мрежа няма. След разговор между здравното министерство и вносителя, в началото на юли се прави извънредна доставка. Но медикаментът не стига до всички аптеки, които преди това са го продавали.
България е единствената държава-член на организацията Евромиастения, която има проблем с осигуряването на това лекарство, твърди Ирена Нешовска.
Какво може да направи държавата при затруднения с доставката на дадено лекарство – част от мерките предприемат от Агенцията по лекарствата, обясни Богдан Кирилов.
За ограничение на износа на лекарства, заплащани от Здравната каса, действа електронната система СЕСПА, чрез която агенцията събира и анализира информация от вносителите, складовете на едро и аптеките. Така се образува списък с медикаменти, които не могат да се изнасят от България в рамките на седмицата, през която фигурират в него. Това важи както за държави извън ЕС, така и за членките му.
Проблема със системната липса на животоподдържащи лекарства у нас заради реекспорт от години посочва Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки. Негова проверка по складовете на едро в началото на тази седмица показа, че няма наличност от няколко вида инсулин – инжекционните разтвори соликва и тужео, бързодействащият фиасп. Липсват също медикаменти за склероза, за рак на гърдата, за псориазис и артрит, които по думите му се изнасят.
До пълна липса на Инсулин за пациенти с диабет не се е стигало и никой не е изпадал в ситуация, застрашаваща живота му, обясни Елисавета Котова от Национална асоциация на децата и младите хора с диабет. Забавяне на доставките е имало и не е приятно, защото изместването в изпълнението на рецептата води до изместване на срока за получаване на всяко следващо количество, каза тя.
И диабетиците, и миастениците търсят алтернативни варианти за осигуряване на липсващи у нас лекарства.
Репортаж на Елена Бейкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Катрин Иванова, обвинена в шпионаж в полза на Русия, заяви, че е била убедена, че е помагала за проследяването на беглец, издирван от "Интерпол". Това стана ясно след поредния ден от продължаващия процес срещу шпионска клетка от шестима български граждани в Обединеното кралсво. Явявайки се в Централния наказателен съд, Катрин Иванова каза, че е..
Управляващите се събират отново на съвет, за да обсъдят финансовата ситуация в държавата - във вторник, 28 февруари. На срещата преди седмица финансовият министър Теменужка Петкова изнесе тревожни данни състоянието на държавната хазна и стана ясно, че се очаква тя да представи мерки за оздравяване на бюджета. Следващото заседание на..
От 9 до 17 часа във вторник, 28 януари, движението в тунел "Железница“ на автомагистрала "Струма“ в посока София ще бъде преустановено. Трафикът към столицата ще се пренасочва от пътен възел "Симитли" по главен път Е-79 до кръговото кръстовище преди Благоевград. Временната промяна в организацията на движение е за гаранционното поддържане на настилката..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова прогнозира, че до 10 март ще бъде приет бюджета за тази година. След посещението си в АЕЦ "Козлодуй" Киселова потвърди ангажимента на управляващата коалиция за развитие на ядрената ни енергетика, като не изключи и възможността за изграждане на нови мощности в Белене. До 10 март бюджетът на..
Предстои среща с представители на Министерството на здравеопазването, депутати, експерти за откриването на кабинет за неотложна помощ в Дупница, каза областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски. Замисля се и кръгла маса по проблема. Такъв кабинет е имало до 1 декември м.г., когато е закрит заради несъгласието на личните лекари..
Шофьорът от Сливен, в чието досие има глоби за над 17 хиляди лева и е лишаван два пъти от свидетелството си за управление, има законов шанс да се върне отново на пътя. Това стана ясно днес, след като от полицията обявиха, че 42-годишният мъж отново е заловен да шофира преди няколко дни в град Шивачево, след повторното отнемане на книжката му през..
За област Габрово е обявена грипна епидемия от 29 януари до 4 февруари. Учениците остават в училище. Най-много заболели от грип и остри респираторни заболявания има сред децата до 4-годишна възраст, а най-малко са възрастните над 65 години, сочат данните на Регионалната здравна инспекция в Габрово. Повишен брой инфектирани, до 30%, са регистрирани..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..