Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На този етап няма от какво да се страхуваме"

IT експерт: Регулацията на ИИ ще бъде най-силна там, където използването му засяга големи групи от обществото

"Има заплашени професии, но хората няма да останат без работа"

Снимка: Pixabay

"На този етап няма от какво да се страхуваме. Изкуственият интелект, във вида, в който се прилага в момента, е доста далеч от онзи изкуствен интелект, който съпровожда страховете на хората. Доста сме далеч от тази стъпка."

Този коментар направи в интервю за БНР IT експертът Спас Иванов.

Вместо да правите проучвания в продължение на месеци и години, ИИ, благодарение на това, че е трениран в дадена област, ще ви даде отговор в рамките на секунди, посочи той.

Действително има заплашени професии, но е имало изчезващи професии и в миналото. Хората няма да останат без работа, смята Иванов.

И в момента се говори за регулации относно сферата на приложение, дори в САЩ като една от най-дерегулираните държави, подчерта експертът и даде пример с автономните превози като възможна приемлива зона на приложение, дори за потребители, изразяващи опасения. Иванов коментира страховете на хората за навлизането на ИИ в други области:

"Когато обаче говорим за ИИ в отбранителната промишленост или в медицината, нещата стават изключително притеснителни. Въпреки че ИИ може да умножи възможността за квалифицирана медицинска помощ със степен милион, милиард, колкото искате. Всеки може да има персонален лекар, макар и дигитален, чието мнение се покрива в последните тестове на американците с човешката преценка."

"ИИ е модел, базиран на статистически данни. Когато този модел е захранен със  статистика, че, да речем, 6 от 10 тъмнокожи кандидати биват отхвърлени поради някаква причина в миналото, най-нормалното е да отхвърли 6 от 10 кандидати", допълни Спас Иванов.

Говори се за създаване на специални комисии и комитети, които да преценяват качеството на данните, касаещи приложения на ИИ, които засягат обществото, поясни IT експертът в предаването "Преди всички".

"Но Кутията на Пандора е отворена. Повечето от тези модели на ИИ са свободни, някои от тях са с отворен код включително. Всяка компания може да го направи пригодено за нейните нужди, като не е длъжна да дава обяснения с какви данни го обучава. Което в някакъв момент може да се окаже страшно, ако компанията е достатъчно голяма, с достатъчно голямо влияние в дадена държава и може да дискредитира група хора."

Иванов изтъкна, че регулацията ще бъде най-силна там, където използването на ИИ може да засегне големи групи от обществото, вземайки автономни решения за тяхното бъдеще.

"Колкото повече са потенциалните ползи, вреди, засягане на даден индивид от употребата на ИИ, то толкова повече той ще бъде регулиран."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32
Блогърка Джули

Блогърката Джули: Бавария е есенцията на Коледния дух от детството ни!

За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт.  Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...

публикувано на 19.12.24 в 12:58

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04