Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Отслабена е личната власт на Владимир Путин"

Валерий Тодоров: Русия трябва да търси нов път и съюзници

"Не съм привърженик на тази русофобия, която се разиграва, защото тя може да стигне до дискриминация"

Валерий Тодоров
Снимка: Ани Петрова
Отслабването и унижението на Русия би могло да предизвика сериозни трусове - и вътрешни, и външни. Това заяви пред БНР Валерий Тодоров, бивш генерален директор на Националното радио, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва.

"Тя е ядрена сила и държава с огромни суровинни ресурси, както и с много вътрешни проблеми. Силна Русия пък би могла да развие този агресивен синдром и към нови  територии. Виждам политиката на възпиране в две посоки - от една страна е помощта за Украйна, от друга - воденето на преговори. В момента това липсва. Заинтересованите от евентуално мирно разрешаване са твърде малко".

Журналистът отбеляза, че е отслабена личната власт на Владимир Путин.
 
"Решенията, които може да взима сам, стават все по-малко. Очакванията от бърза развръзка намаляват. Това лоби, което силно затлачи стратегическите линии в руската политика, ще се отбранява докрай. Има битка между две лобита за военните поръчки, както и за повече влияние върху Владимир Путин. Това обаче не води до отслабване на тази власт, която в момента управлява Русия. Големият въпрос е как Западът вижда бъдеща Русия – по-силна или по-слаба?"
 
Русия постигна обратен ефект с тази война -  тя получи временно територии срещу понижаване на сигурността, посочи Тодоров. 

"НАТО и Русия ще могат да наблюдават пряко действията си. Това става възможно след приемането на Финландия и очакваното приемане на Швеция в Алианса. Това ще дава все повече поводи на Русия да изпитва загриженост дали политиката, която провежда е политика на сигурност, или води до рискове.  Тази война може да понижи участието й в онази нова система за сигурност, която си представяше. Предишните илюзии са задраскани. Русия трябва да търси нов път и съюзници, както и да докаже, че онова, което прави, е с цел сигурност, а не имперски егоизъм". 

Валерий Тодоров посочи и друг проблем за присъединяване на Украйна към НАТО, освен водената на нейна територия война. 

"НАТО изисква на територията на страните, които се присъединяват да няма чужди бази. А базата на Черноморския флот на Русия е в Севастопол, Крим. Това ще бъде голям проблем. Един от проруските президенти подписа договор за наем за 50 години".

Той обаче отчете и факта, че Украйна има една боеспособна армия, която трупа опит. Войната ускори модернизирането й. Тя се приближава до стандартите на НАТО. 

"Украйна никога не е била по-близо до НАТО, но все още е далече от нейните представи за гаранциите за сигурност"

Спечелването на Украйна като бъдещ член на НАТО и на западната общност е една голяма победа за западните съюзници, но бъдещето носи все още прекалено много рискове, каза той.

"Особено, като отчетем, че се разпадна следвоенната система за сигурност след края на Втората световна война, а нова система от гаранции няма".

Тодоров призова да не забравяме, че нашата родина е България и да внимателно да претегляме националния си интерес.

Журналистът обясни също, че е необходимо да се потърси възможния баланс между източните и западните области в Украйна.

"Населението в т.нар. Луганска и Донецка република е проруски настроено. Те са с руски паспорти. Какви ще са нагласите за помирение там? Войната се води в територии, в които имаше изразени проруски настроения. Трябва да видим какви са възможните отстъпки и компромиси". 

Имаше едно реално подценяване в миналото на рисковете, които могат да произтекат от противопоставяне в сепаратистките области, смята Тодоров.

"Да вкараш армия срещу това население беше грешка на украинското ръководство. Подценена беше и вероятността от агресия на Русия.

Въпросът е при какви условия може да се тръгне към преговори и дали да има победа чрез война, или чрез мир. Как ще изглежда победата между двете страни и в международен план? Кои страни могат да бъдат гаранти и посредници?"  

Не съм привърженик на тази русофобия, която се разиграва, защото тя може да стигне до дискриминация, заяви Валерий Тодоров.

"Трябва да се изгради линия на поведение, която да разграничи политиката от гражданите – жертви са и тези на Украйна, и на Русия"

Цялото интервю на Деян Йотов с Валерий Тодоров може да чуете в звуковия файл. 



По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Михаил Крутихин: Ердоган подложи динена кора на Путин

Руските власти официално потвърдиха информацията, че Башар Асад се намира със семейството си на сигурно място в Москва. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че решението за предоставянето на убежище на семейство Асад е лично на президента Владимир Путин. А по данни на Ройтерс операцията по евакуирането на сваления от власт сирийски лидер е..

публикувано на 14.12.24 в 10:35
Руслан Трад

Руслан Трад: Войната срещу режима в Сирия може да е свършила, но наследството му още е там

"Следващите месеци ще са решаващи за това как ще изглежда този преход в Сирия. Войната срещу режима може да е свършила, но наследството му е още там. Тази битка ще е много по-дълга ". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Хиляди празнуват в Дамаск отстраняването от власт на президента Башар..

публикувано на 14.12.24 в 10:33

Проучване: Енергийната ни инфраструктура може да бъдат засегната от хибридни заплахи

Според проучване на Военната академия в София съоръженията от енергийната инфраструктура на България може да бъдат засегнати от хибридните заплахи. 96 процента от запитаните отчитат, че международната среда за сигурност оказва допълнително влияние върху критичната инфраструктура у нас. Елислав Иванов от Военната академия посочи за..

публикувано на 14.12.24 в 10:28

Жена е загинала при пожар в Айтос

Жена е загинала при пожар в Айтос, съобщават от "Пожарна безопасност и защита на населението". Тя е била открита от огнеборците, които са пристигнали след сигнала за пожар. Аварийните екипи са се отзовали на общо 53 сигнала през изминалото денонощие, съобщават още от службата.

публикувано на 14.12.24 в 10:23
Бойко Борисов

ГЕРБ-СДС ще застанат зад Лена Бориславова, ако ѝ бъде поискан имунинета

На форум за образованието в Пловдив лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че проектът за бюджет 2025 е плод на 4-годишна колективна безотговорност. Борисов каза, че депутатите от ГЕРБ-СДС ще застанат зад Лена Бориславова, ако й бъде поискан официално имунитета. "Искам колегите от ПП да знаят, че ще имат 69 гласа "против". И ако това се..

публикувано на 14.12.24 в 10:14

Десетки привърженици на ПП протестират пред СГС

Десетки привърженици на "Продължаваме промяната" се събраха пред Софийския градски съд, където се гледа мярката за неотклонение на Лъчезар Ставрев, сътрудник на съпредседателя на партията и бивш финансов министър Асен Василев.  Василев заяви, че настояват за нормална работа на съда и прокуратурата, които сега се използват като бухалки.

публикувано на 14.12.24 в 10:03

От историческа промяна в Сирия до нов квантов пробив - международните новини на седмицата

Дръзък мюзикъл на режисьора Жак Одиар за мексикански наркобарон, който се подлага на операция за смяна на пола, за да стане жена, оглави номинациите за 82-рите награди "Златен глобус". "Емилия Перес" е с най-много номинации - десет, следва "Бруталистът" със седем . В него главната роля е на Ейдрийн Броуди, който влиза в ролята на унгарски имигранти,..

публикувано на 14.12.24 в 09:50