"От хаоса на преживяното с даровити и бездарни" на Весела Люцканова не е книга с обикновени мемоари.
Тя е едно пътуване във времето на преживяното между ада и щастието с личен, но и с обществено-значим отзвук. Едва оцеляла от бомбардировките на София през 1944 година, тригодишната Весела, без майка, без да знае къде е сестра й и с баща в затвора по политически причини, тя е отгледана в Ловеч при добри хора, които я приемат като свое дете.
Едва когато се връща в столицата, получила частична амнезия от стреса, тя бавно възстановява спомените за родния си град.
Но Бог е милостив. За нея идва и щастливо време. Завършва Висш строителен институт, омъжва се по любов за много стойностен човек, има три деца и е щастлива.
Желанието й да пише, да бъде сред писатели също става реалност и тя е приета в Съюза на Българските писатели като човек, който може да бъде полезен в строителството на станции и сгради за писателите, в тяхното преустройство. Без да злоупотребява с работно време, даровитата Весела Люцканова краде от съня и нощите, за да създава книги.
Красивата жена е приета благосклонно от едни и попада в завистливия обсег на други. Печели хората с талант и благородство.
И точно тук, в тази книга, младите, а и по-зрелите могат да научат каква дейност се е разгръщала в СБП, какви благоустройства са се правили.
Обективна, почтена и прекрасна разказвачка, Весела Люцканова те принуждава да не изпуснеш книгата от ръце, докато не я прочетеш цялата.
Подчертава, че е винаги справедлива към таланта на младите някога, а и сега погледът й е обърнат към тях.
Блестящата й памет й помага да посочва имена на хора и събития.
Една книга - вечност, която отразява определена епоха през призмата на един честен човек.
Четох я с огромен интерес и обективно се докосвам до написаното, а не през призмата на мое лично мнение.
Да бъде жива и здрава. Оставила е следа с всяка своя книга от богатото си и разнообразно творчество.
Росица КОПУКОВА, София, с литературно - критически поглед.
Снимки - личен архив.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..