Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Павлов за някои малко известни факти за Васил Левски

Проф. Пламен Павлов
Снимка: БГНЕС

На 18 юли ще отбележим годишнина от рождението на националния ни герой Васил Левски. И ако за датата няма спор, то за годината на раждане учените вече са категорични – не е тази, която сме учили в училище и присъства на паметниците - Левски загива на Христова възраст. За този и други малко известни факти в "Нощен Хоризонт" разказва проф. Пламен Павлов, председател на УС на фондация „Васил Левски“.

Кога е роден Васил Левски? Как е определена годината 1837, която ние знаем от първите му биографи Георги Яков, Стоян Заимов и Захарий Стоянов.

В последно време тази година е оспорена. Учените се позовават на отговорите, които дава самият Левски пред извънредната правителствена следствена комисия в София. Там той казва, че е на 25-26, това е написано и на гърба на новооткритата снимка, с която е търсен от турската власт. Така се появява версията за 1846-та като рождена година, лансирана е и 1843-та по дописка в Цариградски вестник:

"Трябва да сме коректни към истината, а не да мислим колко ще ни струва да сменим последните две цифри от паметниците му, настоява проф. Павлов.

Левски съвсем не произхожда от бедно семейство, едва свързващо двата края, с беззащитна майка, каквото и да сме чували и чели.

Не можем да не споменем и противоречивия вуйчо на Левски от майчиния род Караиванови. На 52 години се замонашва в Сопотския манастир под името Василий, но продължава да се занимава с търговия още 6 години до смъртта на брат си. На 53 е ръкоположен за йеродякон. Отношенията между племенника и вуйчото са нееднозначни.
 
Той обещава на младия тогава Васил, че ако се покалугери, ще го прати да учи в Русия, но не изпълнява обещанието си. По-късно е обвиняван в много прегрешения, включително и в предателство, но доказателства няма. Василий умира година след обесването на племенника си, когато е ограбен и убит от разбойници в околностите на село Синджирлии, днес град Хисаря.

Размонашава ли се Левски или остава монах до края на живота си?

Имал ли е своя любима – нещо, което в последните години се опитва да ни убеди жълтата преса, с дълъг списък от имена?

Образован ли е Левски или е самороден талант?

Всички знаем как е заловен Левски в Къкринското ханче. Оттам нататък започват интерпретациите – предателство ли е причината, знаели ли са властите кого залавят, защо не е освободен, докато е воден за разпит, измъчван ли е, защо е съден точно в София? Отговор на всички тези въпроси от проф. Пламен Павлов.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17
д-р Женя Лазарова

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59