Френският парламент гласува днес законопроект за мащабна съдебна реформа, който включва разпоредба, позволяваща на правоприлагащите органи да следят камерите, микрофоните и местоположението на мобилните телефони и други електронни устройства на заподозрени в тежки престъпления, предаде БТА като се позова на Асошиейтед прес.
Законопроектът ясно посочва, че тази мярка ще може да се прилага "без знанието или съгласието на собствениците" на съответните устройства, но тя ще бъде ограничена само до заподозрени в тероризъм, организирана престъпност и други престъпления, за които се предвижда наказание от пет и повече години затвор.
Полицията ще има право да следи телефоните за не повече от шест месеца и няма да може подслушва представители на определени професии, сред които журналисти, адвокати и членове на френския парламент.
Текстът, който разрешава следенето, е част от по-обща реформа, която има за цел да "модернизира" наказателните процедури и отразява, според допитванията, общественото желание за повече законност и ред, казват авторите на законопроекта.
"Целта е ясна: по-бързо, по-ясно и по-модерно правосъдие", заяви френският правосъден министър Ерик Дюпон-Морети, представяйки законопроекта през пролетта.
Левите политически сили се противопоставиха на разпоредбата за наблюдение, но на днешния вот в долната камара на парламента центристката партия на президента Еманюел Макрон "Република, напред!" вероятно ще бъде подкрепена от "Републиканците".
Законопроектът беше одобрен през май от Сената, който се контролира от опозиционната десница.
През април френските депутати приеха закон, позволяващ използването на изкуствен интелект и дронове за масово видеонаблюдение по време на Летните олимпийски игри в Париж догодина.
За десета поредна година Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) обявява конкурс за стипендия "Иван Генчев Танев". Стипендията е учредена в чест на основателя на "Тракийския съюз на зърнопроизводителите" и е предназначена за студенти, които завършват степен "бакалавър" и продължават обучението си в магистърски програми по..
От партия "Да, България", част от коалиция ПП-ДБ, подадоха сигнал до Върховна прокуратура във връзка с опит за нерегламентирано поставяне на антипаркинг колчета пред един от входовете на Народното събрание. От формацията твърдят, че на 20 септември са извършени изкопни и строително-монтажни дейности, включващи разбиване и премахване на част..
Прокуратурата поиска двегодишна условна присъда с петгодишен изпитателен срок за прокурора от Софийската районна прокуратура Константин Сулев. Той подсъдим за това, че на 30 май 2023 г. е повдигнал обвинение за принуда на намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, без да има достатъчно доказателства. Иван Гешев: Делото..
Във връзка с изтичане на периода на прилагане на Програмата за селските райони, Държавен фонд "Земеделие" предупреждава всички стопани с проекти по програмата, че трябва да спазят крайната дата за извършване на дейностите по договора и за подаване на искане за плащане. В противен случай ще се наложи да връщат пари. Наближава края на..
Южният централен район на България е регионът в Европейския съюз с най-висока смъртност от заболявания на сърдечно-съдовата система – над 66 процента от всички смъртни случаи – това сочат данните на Евростат. Тя е два пъти по-висока от средната за Съюза стойност на този показател, според който тези заболявания, включително инфаркти и високо кръвно,..
Операцията по извеждането на двама български граждани и възрастна палестинка, член на семейството на един от сънародниците ни, е започнало в ранните часове в понеделник и е продължила повече от 24 часа. Българите са изведени успешно благодарение на доброто сътрудничество с международните ни партньори. Операцията е координирана от четири..
"Последните 2 дни започнахме да разбираме как стоят нещата в България и какво сме направили, как сме изкарали целия народ на улиците, за което благодаря. И смятам, че това е най-голямата награда за нас, отбора. Ние сме толкова млади като отбор, че няма как да очакваме такова нещо. Дори не сме си го и представяли". Това заяви след посрещането на летище..
Над 40 000 евро и 5000 лева са открити в домовете на двамата служители на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", задържани за искан подкуп..
Това не е инцидент, а е типичен случай от последните месеци в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Там функционира организирана група,..
Двамата служители на Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация", задържани за поискан подкуп, вече са уволнени. Това каза на брифинг в..