Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отзвук от "Музикант на годината 2022": Филхармония "Пионер" с наградата "Ансамбъл на годината"

4
Филхармония "Пионер" стана носител на приза "Ансамбъл на годината"
Снимка: Ани Петрова

На 23 юни в концертната зала на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" бяха обявени победителите в анкетата "Музикант на годината 2022", която се проведе за 32-ри пореден път сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Галаконцертът се проведе под патронажа на Министерството на културата.

В категорията "Ансамбъл на годината" най-голяма подкрепа от публиката получи Филхармония "Пионер", ръководена от диригента Любомир Денев-младши.

Знаменитият диригент Ленард Бърнстейн, който се среща с младите български таланти през 1979 г., казва: „Това не е младежки оркестър, това е върхът на цивилизацията“. Филхармония "Пионер" е истински културен посланик на страната ни по света. Наследството на проф. Влади Симеонов не се разпиля – заслуга за това имат не само децата оркестранти, но и още много хора. Оркестърът беше закрит през 2003 г., но през 2008 г. възстановен, благодарение на бивши музиканти: Миодраг Мишич, доц. д-р Александър Пешев, Татяна Дончева, Весела Господинова, проф. Владислав Григоров, Борис Спасов и др. И днес дом на Филхармонията е Националния дворец на децата, както при основаването й - тогава Дворец на пионерите. 

От 2010 г. диригент на състава е Любомир Денев-младши. Филхармония "Пионер" участва в престижните ни фестивали, прави турнета в чужбина, а през 2018 г. свири в проекта „Рамо до рамо“ на Кралския Концертгебау оркестър - Амстердам в зала 1 на НДК под диригентството на Даниеле Гати. Оттогава този формат има и своето присъствие в българската културна среда – рамо до рамо със Софийската филхармония. 

Изминалия сезон беше празничен за младежката формация – навършиха се 70 години от основаването ѝ през 1952 г. и това стана повод да бъде наградена за втори път с "Кристална лира" от Съюза на българските музикални и танцови дейци. През 2022 г. оркестърът откри с концерт престижния МФ „Софийски музикални седмици“ и направи турне „Отново във Виена“ с концерти в Миноритенкирхе, прекрасните зали Музикферайн и Мут в австрийската столица. 

Успехите на нашия Ансамбъл на годината са много и се надяваме да продължат!    

Чуйте интервюто с диригента Любомир Денев-младши в звуковия файл.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21