Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не някой да мисли, че е настинал или има лека невралгия"

Проф. Иво Петров: Ако имате съмнения за сърдечен проблем, непременно потърсете лекар

"Законът трябва да задължи работодателите да слагат дефибрилатори и да осигуряват обучение на персонала за работа с тях"

Проф. Иво Петров
Снимка: PR Play
"Ако имате съмнения за сърдечен проблем, непремнно потърсете лекар. Не някой да си мисли, че е настинал или има лека невралгия. По-добре е да се окаже неоснователно притеснение, отколкото да се пропусне и да се окаже фатално". Това пъсъветва в ефира на БНР известния кардиолог проф. Иво Петров.

Той посочи, че през летните месеци има много пациенти със сърдечни заболявания, на които се налага да бъде намалена дозата на лекарствата, но не трябва да се предприемат своеволия, а да се потърси лекарска помощ. 

Кардиологът посъветва  още да не се излиза на пряка слънчева светлина в най-горещите часове, ако това е възможно. Като най-важна за организма в горещините проф. Петров посочи хидратацията.

"Тялото ни се нуждае от най-малко 2.5 литра вода на ден".

Той коментира и необходимостта от поставяне на повече дефибрилатори на обществените места и обучение на населението за работа с тях.

"Европейската комисия издаде директива през 2012 година за систематично обучение за оказване на първа помощ и сърдечен масаж, както и за ранна автоматична дефибрилация. Тази стратегия е приложена във всички страни, с изключение на България.  Да се надяваме, че скоро ще се обърне внимание и на това". 

Безпредметен е спорът дали има дефибрилатори на летището, ако те не се използват, коментира той случая на починал човек на аеропорта.

Сърдечният масаж може да продължи и 40 минути, но циркулацията трябва да бъде възстановена не по-късно от 8 минути, след като пациентът я е загубил, обясни проф. Петров.

"Дефибрилацията има огромна вероятност да възстанови ритъма на сърцето. Всеки може да  се справи с дефибрилатор, ако е в състояние да залепи две лепенки. Дефибрилаторът преценява дали да подаде разряд. Той е снабден с изкуствен интелект"

Дефибрилаторите в Европа са навсякъде, където има по-висока посещаемост, отбеляза той.

"У нас има само в 5 метростанции, поставени са и в колите на „Гражданска защита“. Оборудвани са и някои бензиностанции. Сега има конкурс за следващите 20. Най-скъпите автоматични външни дефибрилатори струват 3000 евро. В момента в Милано има 4500 дефибрилатори".

Законът трябва да задължи работодателите не само да слагат дефибрилатори, а и да осигурят обучение на персонала за работа с тях, категоричен е проф. Петров.

Цялото интервю на Людмила Железова с проф. Иво Петров може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Георги Самандов

От 20 февруари изплащат компенсациите от държавата за абонатите, останали без ток по празниците

От 20 февруари ще започне изплащането на компенсациите, които държавата отпусна за абонатите, останали без ток по време на Коледните празници. Това обяви заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов. Парламентарната комисия по енергетика изслуша и представители на КЕВР и трите ЕРП-та за авариите, оставили без електрозахранване стотици..

публикувано на 05.02.25 в 19:03
Министърът на отбраната Атанас Запрянов и Началникът на отбраната Емил Ефтимов

Получените заради оказаната помощ на Украйна пари ще отидат за модернизация на армията

348 млн. лева, получени заради оказаната помощ на Украйна ще отидат за модернизация на армията. Военните очакват за армията да има и още близо милиард лева.  На фона на все още неприетият бюджет министър Атанас Запрянов увери, че плащанията по започналите проекти за нови Ф-16, машините за Сухопътните войски, корабите и германската наземна..

публикувано на 05.02.25 в 18:22
Кирил Ананиев

Назначени са шестима заместник-министри, Кирил Ананиев - в МФ

Със заповед на министър-председателя Росен Желязков са назначени шестима заместник-министри, съобщава правителственият пресцентър.  За заместник-министри на финансите са назначени Кирил Ананиев и Галя Димитрова. Кирил Ананиев е утвърден специалист в областта на публичните финанси с дългогодишен опит в Министерството на финансите, включително..

публикувано на 05.02.25 в 18:14
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: Идеята на Тръмп за Газа е рецепта за нови конфликти в Близкия изток

Ако Газа имаше нормално  управление, а не "Хамас", щяха да я превърнат в Ривиера, но те я прокопаха с тунели за война .  Това каза пред БНР журналистът Мохамед Халаф във връзка с изявлението на Доналд Тръмп,  че САЩ искат да поемат възстановяването на Газа и да я превърнат в "Ривиера на Близкия изток".  "Как ще изкараш 1,8 милиона души от една..

публикувано на 05.02.25 в 18:11

Москва и Киев са разменили по 150 военнопленници

Украйна си върна 150 войници от руски плен при поредната размяна на военнопленници с Русия. В същото време Москва потвърди готовност да преговаря за край на войната си срещу Киев, но продължава да твърди, че украинският президент Володимир Зеленски няма юридическа легитимност да води подобни преговори от страна на Киев. 150-те войници,..

публикувано на 05.02.25 в 17:51

Най-малко 11 000 души са се евакуирали от Санторини

Не спират земетресенията на гръцките острови Санторини и Аморгос. От 1 февруари досега са регистрирани  стотици трусове  от около 3 по Рихтер и над 70 от над 4 по Рихтер.  Само днес три земетресения от над 4 по Рихтер бяха регистрирани до ранния следобед в района Санторини.  Най-малко 11 000 души са вече евакуиралите се само от..

публикувано на 05.02.25 в 17:47
Людмил Илиев

Людмил Илиев: Не може да имаме претенция за правова държава без спазване на принципа на мандатността

Не може да имаме претенцията, че сме демократична и правова държава , докато хората, които заемат изборни държавни длъжности, стоят на тях години след като мандатът им е изтекъл ! Това каза пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев и подчерта: " За демокрацията ключов принцип е мандатността. В България той се нарушава масово, системно и умишлено..

публикувано на 05.02.25 в 17:26