Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не някой да мисли, че е настинал или има лека невралгия"

Проф. Иво Петров: Ако имате съмнения за сърдечен проблем, непременно потърсете лекар

"Законът трябва да задължи работодателите да слагат дефибрилатори и да осигуряват обучение на персонала за работа с тях"

Проф. Иво Петров
Снимка: PR Play
"Ако имате съмнения за сърдечен проблем, непремнно потърсете лекар. Не някой да си мисли, че е настинал или има лека невралгия. По-добре е да се окаже неоснователно притеснение, отколкото да се пропусне и да се окаже фатално". Това пъсъветва в ефира на БНР известния кардиолог проф. Иво Петров.

Той посочи, че през летните месеци има много пациенти със сърдечни заболявания, на които се налага да бъде намалена дозата на лекарствата, но не трябва да се предприемат своеволия, а да се потърси лекарска помощ. 

Кардиологът посъветва  още да не се излиза на пряка слънчева светлина в най-горещите часове, ако това е възможно. Като най-важна за организма в горещините проф. Петров посочи хидратацията.

"Тялото ни се нуждае от най-малко 2.5 литра вода на ден".

Той коментира и необходимостта от поставяне на повече дефибрилатори на обществените места и обучение на населението за работа с тях.

"Европейската комисия издаде директива през 2012 година за систематично обучение за оказване на първа помощ и сърдечен масаж, както и за ранна автоматична дефибрилация. Тази стратегия е приложена във всички страни, с изключение на България.  Да се надяваме, че скоро ще се обърне внимание и на това". 

Безпредметен е спорът дали има дефибрилатори на летището, ако те не се използват, коментира той случая на починал човек на аеропорта.

Сърдечният масаж може да продължи и 40 минути, но циркулацията трябва да бъде възстановена не по-късно от 8 минути, след като пациентът я е загубил, обясни проф. Петров.

"Дефибрилацията има огромна вероятност да възстанови ритъма на сърцето. Всеки може да  се справи с дефибрилатор, ако е в състояние да залепи две лепенки. Дефибрилаторът преценява дали да подаде разряд. Той е снабден с изкуствен интелект"

Дефибрилаторите в Европа са навсякъде, където има по-висока посещаемост, отбеляза той.

"У нас има само в 5 метростанции, поставени са и в колите на „Гражданска защита“. Оборудвани са и някои бензиностанции. Сега има конкурс за следващите 20. Най-скъпите автоматични външни дефибрилатори струват 3000 евро. В момента в Милано има 4500 дефибрилатори".

Законът трябва да задължи работодателите не само да слагат дефибрилатори, а и да осигурят обучение на персонала за работа с тях, категоричен е проф. Петров.

Цялото интервю на Людмила Железова с проф. Иво Петров може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК ще отпусне 10 млрд. евро за справяне с щетите от наводненията в Европа

Европейската комисия ще отпусне 10 милиарда евро за справяне с щетите от наводненията в Централна и Източна Европа, предава Франс прес.  Това обяви председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в полския град Вроцлав, където се срещна с правителствените ръководители на Полша, Чехия, Австрия и Словакия. "На първо време можем да мобилизираме 10..

публикувано на 19.09.24 в 21:01

Комисията по културата и медиите не прие законопроекта за чуждестранните агенти

Парламентарната комисия по културата и медиите обсъди на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти на "Възраждане" и не го прие. Само двама депутати гласуваха "за", шестима - "против" и двама - "въздържал се". Вносителят на законопроекта - лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, заяви: "Целта на този закон е да защитава..

публикувано на 19.09.24 в 20:26

ЦИК опроверга твърдението, че хартията за машинно гласуване не съответства на изискванията

Централната избирателна комисия опроверга твърдението на изпълнителния директор на "Сиела Норма" Веселин Тодоров, че хартията, която ще бъде използвана за машинно гласуване на изборите на 27 октомври, "не съответства на изискванията".  От ЦИК заявяват, че в началото на миналата година са предоставили на печатницата на БНБ изискванията за хартията,..

публикувано на 19.09.24 в 19:59
Джевдет Чакъров

Чакъров: Начело с почетния председател стартирахме консултациите за листите на кандидат-депутатите

Ръководството на ДПС, начело с почетния председател Ахмед Доган, започна консултации за листите с кандидати от коалицията "Алианс за права и свободи", заяви на брифинг тази вечер един от п редседателите на Движението Джевдет Чакъров. От думите му стана ясно, че почетният председател ще даде изявление пред медиите, след като приключи процесът по..

публикувано на 19.09.24 в 19:57

Изграждането на нова концертна зала в София е обсъдено на среща в президентството

Координацията на институциите по проекта за строежа на нова концертна зала в София е била обсъдена на среща в президентството. В нея са участвали кметът на София Васил Терзиев и министърът на младежта и спорта Георги Глушков.  На работната среща на "Дондуков" 2 са били обсъдени възможните терени, на които да се изгради музикалното съоръжение, така..

публикувано на 19.09.24 в 19:40

Регионалната комисия на НС прие законови промени, насочени срещу изборния туризъм

Парламентарната комисия по регионалната политика и местното самоуправление прие на второ четене промени в Закона за гражданската регистрация, които целят да преустановят фиктивните адресни регистрации, добили популярност като "изборен туризъм".  Мнозинството в комисията се обедини около предложението гражданите със заличен единствен постоянен адрес..

публикувано на 19.09.24 в 19:26

Удължават с още месец забраната за износ на инсулинови лекарства

Забраната за износ на инсулинови лекарства и някои видове антибиотици се удължава с още един месец от утре.  Заповедта е издадена от служебния министър на здравеопазването Галя Кондева. Ограничението за износ на инсулинови лекарства и някои антибиотици действа от повече от 9 месеца и беше въведено заради затруднения на хората да намерят необходимите им..

публикувано на 19.09.24 в 19:22