Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания за ваксиниране срещу човешки папилома вирус предстои наесен

Ваксината не е в задължителния имунизационен календар, а ваксинационното покритие спада

Снимка: freepik.com

Едва 2940 дози от ваксината срещу човешки папилома вирус са поставили личните лекари на момичета от 10 до 13 години през миналата година. Данните са на здравното министерство, което заплаща имунизацията по националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. Оттам отчитат значителен спад във ваксинационното покритие сред тази група и планират информационна кампания с деца и родители през есента. От създадената наскоро HPV коалиция, която обединява лекари и неправителствени организации, също започват кампания, насочена към родителите, която ще бъде под надслов „Защити бъдещето им“. 

Сексуален контакт, допир на кожа в кожа, контакт със заразена повърхност – така се разпространяват папилома вирусите, които са над 200 типа. При заразяване няма симптоми, но вирусът може да причини сериозни заболявания и при жените, и при мъжете - най-често рак на маточната шийка. Информацията е налична на сайта на HPV коалицията, в която преди няколко месеца се обединиха лекари и общественици, за да популяризират рисковете от тази инфекция и начина за предотвратяването им.  

Преди повече от 10 години държавата започна да осигурява ваксини срещу папилома вирус. Първоначално за момичетата на 12 и 13 години, а от две години са обхванати и девойките на 10 и 11. Разрешени за прилагане са две ваксини, внасяни от две фирми. Препаратите не съдържат жив вирус, обяснява епидемиологът д-р Христиана Бацелова, член на коалицията.  

"Идеята е да бъдат ваксинирани момичетата в период преди да започнат да водят активен полов живот и реално да имат имунитет и защита преди да започнат да водят полов живот."

Ваксината обаче може да се поставя и след тази възраст. Най-ефективна е, когато бъде приложена между 9 и 26-годишна възраст, уточнява епидемиологът. Възрастовата граница е широка, включително до 45 години, но има и случаи на поставяне след това.

Снимка: hpv-shield.ch

Тъй като ваксината не е в задължителния имунизационен календар, личните лекари трябва да убеждават родителите, че е нужно поставянето й с цел предпазване на децата от сериозни заболявания, свидетелства д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар, също член накоалицията. По думите ѝ се интересуват и родители на момченца.

Към момента усилията на здравното министерство са насочени към разширяване на обхвата на ваксинация при момичетата, тъй като данните показват спад до 1 процент при тези на възраст от 10 до 12 години. Това е свързано с рязкото намаление на доверието към ваксината срещу папилома вирус след смърт на дете, което развива рядко заболяване след поставяне на такава ваксина, припомня д-р Николова.  

"Имаше сериозен медицински доклад. Не се даде гласност на този доклад. Бяхме оставени сами да разясняваме на родителите, че това не е истина и няма риск за здравето на децата им. В България всеки ден по една жена се разболява."

Сред митовете за HPV ваксината са, че предизвиква рак, че уврежда нервната система и води до смърт.Факт е, че има риск от алергична реакция, както и при другите ваксини, признава д-р Бацелова. Ваксината е с доказана безопасност, твърди тя.

Извън националната програма желаещите да се ваксинират могат да си купят препарата, като цената варира от 130 до 170 лева на доза, а след 14-15годишна възраст нужните дози са три.  

Ваксината може да се закупи в аптека и да се постави в кабинета на личния лекар, уточнява тя. Д-р Бацелова е поставяла ваксината и на мъже, както и на момчета.

Настоящата програма на здравното министерство ще действа до 2024-та година. Според нея, за да има ефект върху обществото, обхватът на ваксинираните трябва да стигне 70-75 процента обхват на съответния набор. Една от целите на СЗО е до 2030-а година 90 процента от момичетата на възраст до 15 години да са ваксинирани срещу папилома вирус. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Говорителят на Софийската районна прокуратура Николай Николаев

Прокуратурата е срещу освобождаването на тримата младежи, нападнали хора в София

Прокуратурата ще протестира решението на Софийския районен съд да пусне от ареста тримата младежи, които в петък през нощта нападнаха двама души на столичния площад "Славейков". СРС пусна от ареста тримата младежи, задържани за побой над минувачи в София Според говорителя на районната прокуратура Николай Николаев, заради високата обществена..

публикувано на 08.07.25 в 13:20

ИСС: Недекларираният труд остава сериозен проблем при сериозната заетост

Недекларираният труд остава едно от най-сериозните проявления на проблемите при сезонната заетост. Работата без трудов договор при този вид заетост е трайно явление в България – по данни от Главна инспекция по труда през последните 3 години тя e около 10% в случаите на направените проверки.  Това се посочва в анализ на Икономическия и социален..

публикувано на 08.07.25 в 13:20
Гражданска инициатива „Будители“ организира протест срещу влизането на България в еврозоната, 8 юли 2025 г.

Протест срещу въвеждането на еврото

Протест срещу въвеждането на еврото се провежда в София. Представители на гражданската инициатива "Будители" се събраха пред представителството на Европейската комисия в центъра на столицата. Георги Мъндев обясни: "Как ще живеят нашите майки и бащи, защото не всеки е компютърен специалист, не всеки получава по 20 000 лв. заплата...

публикувано на 08.07.25 в 13:12
Кириакос Мицотакис

Съмнително писмо от Русия с бял прах е изпратено до гръцкия премиер

Съмнително писмо от Русия с бял прах вдигна на крак охраната на гръцкия парламент. Получател е премиерът Кириакос Мицотакис. Изследва се съставът на пратката. Специален екип на пожарната изнесе безопасно получения плик от сградата на парламента. Съмнителната пратка съдържа бял прах, чието съдържание се изследва в специализирана лаборатория...

публикувано на 08.07.25 в 13:06
Димитър Аврамов

Димитър Аврамов: ПП-ДБ трябва да си зададат въпроса дали сега е правилно да има вот

Мисля, че в икономически план България я чакат добри години . Това каза пред БНР п олитологът Димитър Аврамов в деня, когато се очаква да приключи окончателното присъединяване на страната ни към еврозоната. Теменужка Петкова: Нищо не може да спре България по пътя ѝ към еврозоната "Ако правителството не се опитва да прави огромна публична..

публикувано на 08.07.25 в 13:00
Снимката е илюстративна

Проучване: Над 90% от горските пожари у нас са резултат от човешка намеса

Над 90% от горските пожари у нас са резултат от човешка намеса, сочи анализ на природозащитната организация WWF. През последните 15 г. в България са изгорели над 1 млн. дка. От 2010 г. до сега у нас са регистрирани над 7000 горски пожара, обхванали над 1 млн. и 100 хил. дка територия, сочи най-новия анализ на WWF. Само през 2024 г. са избухнали..

публикувано на 08.07.25 в 12:43
Пожар в Каталуния, Североизточна Испания, 10 май 2025 г.

Пожар блокира 2000 души в домовете им в Каталуния

Горски пожар наложи блокирането на около 2000 души в домовете им в Тарагона. Огънят е изпепелил над 2300 хектара. Опасността пожарът да достигне до населени места предизвика ограниченията, наложени от властите. Жителите на няколко града в провинция Тарагона, област Каталуния, бяха призовани да не излизат от домовете си, да затворят..

публикувано на 08.07.25 в 12:23