Жителите на най-голямото село в община Велико Търново се обединиха, за да спасят православния си храм, носещ името на свети Димитър Солунски. Инициативна група от село Ресен започна дарителска кампания, за да бъдат събрани 76 хиляди лева, с които на първо време да бъде ремонтиран покрива на храма. Имат подкрепа от Дирекцията по вероизповеданията към Министерски съвет и на Великотърновската света митрополия.
Църквата „Свети Димитър Солунски“ е духовният храм, в който за добро и лошо се събират хората в село Ресен. Догодина става на 100 години и се нуждае от сериозен ремонт, разказа за БНР Марина Пашова от инициативната група, започнала дарителската капания за спасяването на храма в Ресен:
„Нашата църква е претърпяла в годините сериозни поражения. Стенописите, таваните, подовете са компрометирани, защото покривът е разрушен на доста места, в момента дори тече в олтара. Започнахме дарителска кампания за набиране на средства. Имаме количествено-стойностна сметка, направена от професионалист за цялостна подмяна на църковния покрив - тя е на стойност 76 хиляди лева“.
Отворена е дарителска сметка на името на църковното настоятелство. Проведени са разговори със Светата Великотърновска митрополия и Дирекцията по вероизповеданията, от където подкрепят местните хора и поемат ангажимент за някакво финансиране, което няма да е достатъчно, обяснява Марина Пашова.
„Надяваме се в рамките на два месеца да наберем възможно най-много средства, тъй като сега е моментът да бъде извършен този ремонт, защото през есента, заради очакваните валежи, трябва да сме готови. Освен това догодина църквата става на 100 години, откакто е осветена. Бихме искали за празника тя да е в подобаващ вид“.
Православният храм в Ресен няма действащ свещеник. По големите християнски празници литургиите се отслужват от горнооряховския свещеник отец Николай и от архимандрит Георги, игумен на Преображенския манастир. Последно по храма са правени ремонти преди 20 години. Миналата година мъж от Ресен със собствени средства е направил ремонт на малка част от покрива, но това не е достатъчно, разказва Марина Пашова. Желанието на местните хора е да бъде направен цялостен ремонт на покрива, което означава, че в близките десетилетия храмът, носещ името на свети Димитър Солунски, ще бъде съхранен.
„Този храм не е просто сграда. Всеки който я е видял, се впечатлява от вида ѝ. Тя е изключително масивна и една от най-големите църкви в България. Изключително качествено е сторена от ученик на майстор Колю Фичето с дебел, здрав камък, със здрави колони. Изключително впечатляващо е, че е строена по време на войните. Започнал е строежът през 1912 година, следват Балканските войни, Първата световна война. През 1922 година е завършен градежът, до 1924 година вътре е стенописвано и през 1924 година се освещава. Изключително сме впечатлени от това, че хората по време на войни, на лишения, на глад, на мизерии са успели да съградят това чудо, то е архитектурното бижу на селото. Непростимо е за нас, като наследници на този храм, да допуснем, да си позволим той да се разруши“, коментира Пашова.
В Ресен ще се проведат няколко благотворителни концерта и събития за ремонта на църквата. В различни търговски обекти са поставени дарителски кутии, има и дарителска сметка.
Дарителска сметка:
Църква “Свети Димитър“ Ресен
Банка: УниКредит Булбанк
IBAN: BG73UNCR 7000 1525 3865 15
BIC: UNCRBGSF
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна. Двете са в България, за..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..