Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велина Чакърова: Всяко удължаване на войната не е в полза нито на Украйна, нито на Запада

Колкото по-дълго продължава войната, толкова повече такива вратички ще се отварят пред Русия, смята геополитическият анализатор

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Всяко удължаване на войната не само не е в полза на Украйна, но не е в полза и на Запада.

Това предупреди в интервю за БНР Велина Чакърова - геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика и основател на агенция за геополитически анализи "Face".

Според Чакърова краят на т. нар. зърнената сделка е формалност, а спирането ѝ е плод на стратегия за изнудване на Запада. По думите ѝ продоволствената криза се инструментализира и тук няма случайности, защото не само енергийните, но и зърнените суровини следва да се разглеждат като елемент за влияние.

"Ще се окаже натиск върху Запада да вземе политически решения в разрез със санкционния режим", прогнозира Велина Чакърова в предаването "Събота 150".

Като "удар върху Запада" анализаторът определи евентуалното връщане на руска банка в системата СУИФТ.

"Всяко забавяне в момента е в полза и интерес на Русия. Русия намира вратички, които да използва, за да наруши санкционния режим. Става все по-трудно във взаимозависим свят да се санкционира държава, която е изключително важна като суровинен доставчик на света. Колкото по-дълго продължава войната, толкова повече такива вратички ще се отварят пред Русия и геополитически инструменти за влияние ще бъдат използвани."

Чакърова изрази мнение, че от една страна се използва страхът от продоволствена криза, подобна на тази от март миналата година. 90 на сто от украинските суровини преди началото на войната намираха свой краен доставчик в страни от глобалния Юг, тоест Русия индиректно оказва влияние върху тези страни, които пък да окажат влияние върху Запада за прекратяването на продоволствената криза. По думите ѝ по този начин Русия си осигурява и подкрепа в различни международни организации.

Опожарено жито в района на Одеса вследствие на руски ракетни удари в областта Снимка: ЕПА/БГНЕС

Атаката срещу ключови пристанища в Украйна има както военно, така и геоикономическо значение, подчерта Чакърова. Същевременно предложението на Украйна зърнени суровини да се превозват под защитата на НАТО тя нарече "нереалистична".

Турция се опитва да балансира увеличаващото се влияние на Русия в Черноморския регион, посочи още в коментара си Велина Чакърова. Според нея Турция няма да позволи това и ще наблюдаваме "много фин акт на балансиране между тези сили".

Китай беше основен търговски партньор на Украйна преди началото на войната, припомни тя, но уточни:

"Китай е системен играч, не е регионална сила. Китай си има съвсем различна програма, по която действа."

Русия се показа като доминиращ суровинен доставчик за Китай. Китай ще се стреми да извлече политически капитал от цялата ситуация, допълни Чакърова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01