Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всичко българско и родно любя, тача и милея

Гайдата е традиционен народен инструмент главно на Балканите, но се среща и в цяла Европа. Джура и каба (родопска) гайда са два от най-популярните български фолклорни музикални инструменти. В България еднозначно гайдата се асоциира с празници, хора, сватби и други весели и не толкова весели събития. Гайда може да се чуе в механи, на мегдани, на курорти и във всички населени места в страната.
Каба гайдата произлиза и се среща само в Родопите. При нея характерни и отличителни са мекотата на звука и дълбочината на тона. Родопската гайда е най-ниско звучащата гайда в света, долния край гайдуницата е извит, от което зависи ниския ѝ тембър на звука. При нея има четири основни тона – сол, ре, фа, ми, съответно и във фа диез и ми бемол. Родопската каба гайда се използва за съпровод на хиляди магнетични родопски песни, които напомнят за красотата на Родопа планина.
Най-добрият майстор гайдар бил Дафо Манолов Трендафилов  – Бай Дафо – Гайдарят. От ръцете му са създадени над 800 гайди, които и до ден днешен обикалят целия свят. По думите на Бай Дафо: ,,по хубава от родопската гайда нема”.
Джура е гайдата, която се среща в цяла България с изключение на Родопите –  Добруджа, Мизия, Средна гора, Западна Тракия, Странджа, Западните покрайнини и Пиринска Македония. Тя е гайдата която се различава с височината на тона. Звучи по-високо от македонската гайда и каба гайдата, джура гайдата се характеризира с чист и ясен глас. Тази гайда задължително присъства в народния оркестър, но има своята сила, като солов инструмент, който съпровожда множество сватби и сборни хора.
Оцеляла през хилядолетия, съхранила уникалния си и автентичен вид , гайдата не е само народен музикален инструмент – тя е религия, тя е живот, тя е съдба, тя е всичко. Всеки който се е докоснал до магията на гайдата никога няма да забрави преживяното. Звученето на гайдата е уникално. То докосва душата и остава завинаги в спомена и съзнанието на човек.

Ако искате да научите повече за този магичен инструмент - гайдата, чуйте звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

05.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.01.15 година. 

публикувано на 05.01.25 в 08:15

Един ден "Хоризонт"

На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на  БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и  повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови  предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти  октомври 1965-та - първоначално само във..

публикувано на 03.01.25 в 03:00
Мария и Андрей Щремфел

Мария и Андрей Щремфел – една от най-известните двойки в алпинизма

Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света.  Миналия месец Андрей Щремфел..

публикувано на 30.12.24 в 11:00

29.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца:  "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.

публикувано на 29.12.24 в 08:15

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04