Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калоян Радоев: Опознах все повече чувствителния Иван Радоев

„Един бял лист" - пърформанс за големия поет и драматург Иван Радоев през призмата на любовта

Йордан Славейков: Искахме да доведем поезията при хората - без маски и грим

Поетичен пърформанс миналата година направи своя дебют по случай 95-тата годишнина от рождението на големия поет и драматург Иван Радоев. Той се казва  „Един бял лист“, а в него се представя подбор от най-обичаните любовни и социални стихотворения на Радоев.

"Много исках нещо да се направи във връзка с годишнината от рождението на дядо ми, а когато се запознах с Йордан Славейков, решихме, че ще бъде пърформанс. Заедно направихме подбора на стихотворенията и имахме големи съвпадения, каза за "Понеделник вечер" Калоян Радоев, внук на големия поет Иван Радоев.

Режисьорът на спектакъла Йордан Славейков и Калоян Радоев, внук на големия ни поет създават тази изключително въздействаща идея.

"Освен това в спектакъла се включи и бащата на Калоян, а след това нещата станаха леко, лесно и приятно по две причини - отлична поезия и талантливи актьори. Получи се много свободно и с много въздух...

Калоян ми даде достъп до всички стихове на дядо му, каза пред "Понеделник вечер" Йордан Славейков.


По думите на Славейков обединяващото в избора на стиховете за пърформанса е отношението на поета, на мъжа Иван Радоев към любовта от различните периоди от живота му.

В края на септември, началото на октомври ще има още едно издание на „Един бял лист“, но вече като цяло представление с още нови стихотворения.
А на 18 август във Варна, от 19 часа в бар "Суматоха" ще може да се види пърформанса, а след това и от 20,30 часа, още едно повторение на спектакъла.

През октомври имаме идеята да бъдат включени стихове, посветени на философията на живота, на родината, на природата и такива, в които поетът се обяснява в любов на родината, казаха Радоев внук и режисьорът.

"За дядо ми винаги съм чувал само добри неща, но когато пораснах и станах на 18 години разбрах, че като автор е супер интересен и аз го опознавах все повече. Именно около пърформънса „Един бял лист“ се разрових из архива и намерих алтернативни версии на стихотворения и това за мен се оказа едно общуване, макар той да не е при нас, разказа още за "Хоризонт" внукът Калоян Радоев.

"Аз с огромно уважение, с доза страх и респект тръгвам към авторите, които ще представям, освен с огромното любопитство, което ме води... Открих Радоев нежен и лиричен - защото драматургията действие, но поезията е друго, най-великото изкуство след музиката, тя е много чувствителна и такъв точно Иван Радоев открих във всичките му години, той винаги е с отворени очи към това накъде върви света, и накъде върви собственият му живот, разказа още Йордан Славейков.

Поезията и драматургията за дядо ми са били като деня и нощта - поезията е нощта, а драматургията е деня, защото тя се занимава със социалните аспекти на живота, а поезията се чете нощем и когато си сам, сподели още внукът Радоев.


Още по темата в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Въжаров

Спортният журналист Иван Въжаров подготвя шампиони по бридж

Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..

публикувано на 05.05.25 в 12:04

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05
Майя Ананиева

Арт педагогът Майя Ананиева - "35 години свят от цветни чудеса"

Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца.  Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот.  Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..

публикувано на 27.04.25 в 06:25
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51