Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Калоян Радоев: Опознах все повече чувствителния Иван Радоев

„Един бял лист" - пърформанс за големия поет и драматург Иван Радоев през призмата на любовта

Йордан Славейков: Искахме да доведем поезията при хората - без маски и грим

Поетичен пърформанс миналата година направи своя дебют по случай 95-тата годишнина от рождението на големия поет и драматург Иван Радоев. Той се казва  „Един бял лист“, а в него се представя подбор от най-обичаните любовни и социални стихотворения на Радоев.

"Много исках нещо да се направи във връзка с годишнината от рождението на дядо ми, а когато се запознах с Йордан Славейков, решихме, че ще бъде пърформанс. Заедно направихме подбора на стихотворенията и имахме големи съвпадения, каза за "Понеделник вечер" Калоян Радоев, внук на големия поет Иван Радоев.

Режисьорът на спектакъла Йордан Славейков и Калоян Радоев, внук на големия ни поет създават тази изключително въздействаща идея.

"Освен това в спектакъла се включи и бащата на Калоян, а след това нещата станаха леко, лесно и приятно по две причини - отлична поезия и талантливи актьори. Получи се много свободно и с много въздух...

Калоян ми даде достъп до всички стихове на дядо му, каза пред "Понеделник вечер" Йордан Славейков.


По думите на Славейков обединяващото в избора на стиховете за пърформанса е отношението на поета, на мъжа Иван Радоев към любовта от различните периоди от живота му.

В края на септември, началото на октомври ще има още едно издание на „Един бял лист“, но вече като цяло представление с още нови стихотворения.
А на 18 август във Варна, от 19 часа в бар "Суматоха" ще може да се види пърформанса, а след това и от 20,30 часа, още едно повторение на спектакъла.

През октомври имаме идеята да бъдат включени стихове, посветени на философията на живота, на родината, на природата и такива, в които поетът се обяснява в любов на родината, казаха Радоев внук и режисьорът.

"За дядо ми винаги съм чувал само добри неща, но когато пораснах и станах на 18 години разбрах, че като автор е супер интересен и аз го опознавах все повече. Именно около пърформънса „Един бял лист“ се разрових из архива и намерих алтернативни версии на стихотворения и това за мен се оказа едно общуване, макар той да не е при нас, разказа още за "Хоризонт" внукът Калоян Радоев.

"Аз с огромно уважение, с доза страх и респект тръгвам към авторите, които ще представям, освен с огромното любопитство, което ме води... Открих Радоев нежен и лиричен - защото драматургията действие, но поезията е друго, най-великото изкуство след музиката, тя е много чувствителна и такъв точно Иван Радоев открих във всичките му години, той винаги е с отворени очи към това накъде върви света, и накъде върви собственият му живот, разказа още Йордан Славейков.

Поезията и драматургията за дядо ми са били като деня и нощта - поезията е нощта, а драматургията е деня, защото тя се занимава със социалните аспекти на живота, а поезията се чете нощем и когато си сам, сподели още внукът Радоев.


Още по темата в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филип Папанчев (1963 - 2023)

Сбогуваме се с колегата Филип Папанчев

На 60-годишна възраст почина Филип Георгиев Папанчев. Новината за кончината му бешe съобщена от неговите близки. Филип Папанчев е работил дълги години като звукорежисьор и звукооператор в различни звена на Българското национално радио. Ще остане в спомените на колегите си като отзивчив човек с неподражаемо чувство за хумор. Опелото ще се състои на 2..

публикувано на 30.11.23 в 18:11
Проф. Станислав Памукчиев

„Преминаване – траектории във времето“ на проф. Станислав Памукчиев -проект извън рамките

"Предложението за проекта дойде отвън, но и заради годишнината, аз някак си не можех да се съглася, че заради годишнината трябва да правя голяма ретроспектива, имах вътрешна съпротива срещу това нещо, докато една нощ не се роди идеята как мога да отговоря на това предизвикателство, каза в "Нощен Хоризонт" проф. Станислав Памукчиев .  „Преминаване..

публикувано на 29.11.23 в 10:07
Стефка Великова

Освен на спорта, Стефка Великова бе посветена и на благотворителността

Волейболният клуб "Олимпиец" тази година навърши 10 години. В него тренират деца от 1 до 12 клас. Клубът се радва на популярност, децата са над 180. Сърце на клуба до скоро бе Стефка Великова - добре познато име в българския спорт с успехи в миналото като състезател. Обичаната треньорка загина неотдавна при автомобилна катастрофа...

публикувано на 28.11.23 в 08:57
Проф. Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Пациентите са запознати добре с роботизираната хирургия

Проф. д-р Славчо Томов е доктор по медицина и медицински науки с придобити специалности по ”Акушерство и гинекология” , "Онкология" и "Обществено здраве и здравен мениджмънт". За приноса му в развитието на българската и световната медицина е включен в Енциклопедичната книга „Светила в българската медицина”; избран за член на..

публикувано на 26.11.23 в 06:06
Веселин Маринов

Веселин Маринов - лесен за обичане

Верността на публиката се поддържа с истинска обич. Това сподели пред БНР един най-обичаните изпълнители у нас Веселин Маринов. Той представи н ай-новия си албум - "Лесен за обичане“, който е 30-ти в кариерата му. "Надеждата ми е този албум да е толкова хубав, че да е лесен за обичане, да докосне моите слушатели. Вярвам, че всеки нов албум е..

публикувано на 24.11.23 в 17:30
Борис Контохов

Борис Контохов празнува рожден ден два пъти в годината

Ще ви срещнем с един кореняк габровец, чиято фамилия е известна и тачена в града. Той е на 92 и въпреки годините си притежава завидна жизненост и свежа памет. С Борис Контохов в рубриката „Горещи сърца“ разговаря кореспондентката ни Велина Махлебашиева. "Срещам се с Борис Контохов по време на престоя му в Габрово, където той остава за по..

публикувано на 21.11.23 в 14:18

"След края на историята" с доц. Александър Сивилов: Енигмата Кенеди

На 22 ноември 1963 г., кортежът на американския президент минава през центъра на град Далас. Изведнъж проехтяват изстрели, колата ускорява, а държавният глава на една от най-мощните държави в света се свлича на задната седалка. Джон Фицджералд Кенеди губи живота си, за да се превърне в легенда. Той е най-младият и обаятелен президент на САЩ,..

публикувано на 18.11.23 в 13:50