Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване на "Тренд"

64% от българите се чувстват неосведомени по въпросите на киберсигурността

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Две трети от българите не се чувстват осведомени по въпросите на киберсигурността, показва проучване на Изследователски център "Тренд".  Около 42% се оценяват като по-скоро неосведомени, а 22% напълно неосведомени. Едва по-малко от една трета от хората смятат, че са добре информирани по темата - 30% смятат, че са осведомени, а 3% не знаят. 

Общо 5% казват, че им се е случвало да бъдат жертва на киберпрестъпление, а 88% отговарят отрицателно. Но Евелина Славкова от "Тренд" уточнява, че не всеки би си признал, че е бил измамен през мрежата.

41% са споделяли лична информация в интернет, а 54% не са го правили. 53% биха отделили време и усилия, за да подобрят осведомеността си по темата, а 48% от българите смятат, че родителите носят в най-голяма степен отговорност за сигурността на децата в киберпространството.

39% смятат, че решението за справяне са по-строги закони и ефективно налагане на санкции. 

Но в общи линии работата за защита от кибератаки е в ръцете на потребителите. 

Институциите се занимават с по-големите заплахи. В средата на юли депутатът Ивайло Мирчев съобщи за хакерска атака срещу сайта на Народното събрание. През последната година са били отразени близо 80 хакерски атаки, за които до медиите не е достигнала никаква информация, оплака се Мирчев. И тук не е ясно дали броим хакерски атаки срещу сайтове на 14 институции миналата година. Както и тази срещу „Български пощи“ през 22-ра година.

Статистиката показва, че от 22-ра назад всяка година има по една сериозна хакерска атака. През 21-ва година беше ударен сайтът на националното преброяване. А през 2019-та година – НАП. Там изтекоха и данни.

От Министерството на електронното управление сега казват, че до подобни ситуации може да не се стига в бъдеще. Защото предстои въвеждането на новата европейска директива за киберсигурност, известна като НИС-2, по която се увеличава броя на секторите, които трябва да спазват правила. 

Вариант за защита на институционалните комуникации има, припомни наскоро друг депутат – Божидар Божанов. Като обясни, че след хакването на сайта на парламента е задвижен процесът парламентът да се ползва от общата защита съвсем скоро. 


Огромна част от сайтовете, не само на държавни институции, а и на частни компании, са добре защитени, казва комисар Владимир Димитров. Той е на отдел "Киберпрестъпност" при ГДБОП. Димитров обяснява, че за институциите е нужно да има по-добра мрежовата свързаност. Трябва да се инвестира повече в хора, които се занимават с проверка на уязвимостите и наблюдение на информационната инфраструктура. Иначе законодателството ни било добро, обясни комисар Владимир Димитров.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03