Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вера Славчева:

Изследване сочи, че според 73,7% от журналистите има корупционни практики в българските медии

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Според 73,7% от журналистите има корупционни практики в българските медии. Това заяви пред БНР Вера Славчева - съавтор в национално представително проучване "Световете на журналистиката", чиито първоначални данни ще бъдат представени утре.

Става дума за международното изследване, включващо национални представителни проучвания в 120 държави. Проучването се прави от 2010 г., като в момента е в третия етап, който обхваща периода 2021 - 2023 г. Славчева добави, че в изследването се разглеждат много широк спектър въпроси - всичко, свързано със състоянието на журналистиката в страната. По думите й изследването се прави по международни стандарти, които са доста високи. 

"Изследването е фокусирано върху гледната точка на самите журналисти. Фокусът е върху количествени въпроси, които не ни дават много от отговорите, които търсим - защо и как се случват нещата. Затова ние в Източна Европа сме въвели допълнителни въпроси. Тези за корупцията не се задават в другите държави. Въпросът с корупцията не седи в такава голяма степен във всички държави, в които е представено проучването. При нас стои в голяма степен и затова го въведох тук", обясни тя в интервю за предаването "Преди всички". 

Славчева вижда положителна промяна в това, че преди журналистите са говорили за тези проблеми много абстрактно, като не се е говорело за ролята на самите журналисти в това, а сега вече журналистите говорят много повече за своята роля

За 4 години се наблюдава сериозен спад в броя на журналистите, което е показателно за състоянието ѝ, каза тя, цитирайки данни от 2016 и 2020 г. Средната възраст през 2016-2017 г. пък е 42 години, а сега - 50. 

В момента само 61% от журналистите получават 100% от доходите си от работата си като журналисти, останалите са от друг вид дейност, като връзки с обществеността или корпоративна комуникация, рекламен бизнес и т.н., изтъкна Вера Славчева, което според нея е проблематично. 

Христофор Караджов, който също е съавтор на проучването, подчерта, че не се наблюдават неща, които са някаква страхотна тайна за българската журналистика. "Получаваме емпирично потвърждение на тенденции, процеси и проблеми, които наблюдаваме всички като общество". 

Успяхме да мобилизираме подкрепа от "Алфа рисърч", от фондация "Работилница за граждански инициативи". Нещата, които се откриват в проекта, темите, които стават ясни, увеличават апетита ни да разберем не само какво се случва, но и какво може да се направи, коментира той. 

Караджов, който е преподавател в САЩ, посочи, че броят на заетите в журналистиката намалява навсякъде. По думите му и самата дефиниция за това кой е журналист се променя със социалните медии. 

"Ние не сме някакво изключение. Имаме си нашите специфики, една от тях е високата корупция, но всичко, което се случва в света, се случва и при нас", отбеляза той. 

По думите му се различава това, което журналистите усещат като свобода на изказване в социалните медии, и свобода на влиянието.

Вера Славчева допълни, че в изследването има споменаване на конкретни имена, практики, свързани с моментната политическа обстановка. Това, което тя не може да си обясни, е:

"Когато питаш журналистите за свободата - колко свобода имат новинарските медии в България например, много голям процент от тях казват, че имат много малка или никаква свобода. Но когато ги питаш за личната им свобода в избирането на новинарски истории, по които да работят, или върху какво да се фокусират в материалите си, говорят за голяма степен на свобода. Това ми навява някои паралели с част от моята работа в Русия, където имаше много висока степен на автоцензура". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски с Антъни Блинкън, 14 май 2024 г.

Блинкън: Помощта идва в този сложен момент за Киев

Американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви пред президента Володимир Зеленски по време на посещение в Киев днес, че част от мащабния пакет помощ от САЩ е пристигнала в Украйна и че друга е напът, което "значително ще подобри ситуацията", предаде Ройтерс. Визитата на Блинкън е първата на високопоставен американец, след като Конгресът..

публикувано на 14.05.24 в 13:30
Чавдар Стефанов

Чавдар Стефанов: "Руският" закон е нужен на управляващите в Грузия, за да вземат четвърти мандат

"Руският закон" е нужен на управляващите в Грузия  и за изборите през октомври, те искат да  вземат и четвърти мандат .  Това каза пред БНР журналистът Чавдар Стефанов, бивш кореспондент на БНР в Москва. Той прогнозира, че законът ще бъде приет, защото управляващите имат парламентарно мнозинство. "Нагласите на управляващите в Тбилиси са да..

публикувано на 14.05.24 в 13:11
Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов

Стоянов поиска драстично увеличаване на глобите за пътни нарушения и отнемане на шофьорските книжки

Драстично увеличение на глобите за пътни нарушения и по-често отнемане на шофьорски книжки поиска вътрешният министър Калин Стоянов след тежкия инцидент в Пловдив. Според Стоянов катастрофиралият автомобил може да се е движел с 200 километра в час. Според анализ на МВР последните тежки инциденти у нас са дело на самокатастрофирали млади..

публикувано на 14.05.24 в 13:08

Последната дума за новата организация на движение в центъра на София - на експертите

Кметът на София Васил Терзиев ще се съобрази с мнението на експерти, за да вземе решение дали да се въвежда новата организация на движение на столичните булеварди "Патриарх Евтимий“ и "Фритьоф Нансен“. Това коментира днес председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. От 29-и април жители на района протестират срещу проекта за..

публикувано на 14.05.24 в 13:02
Цветомир Петров

Столичната община ще предостави на СДВР терен за паркинг в "Красна поляна"

Председателят на Столичния общински Цветомир Петров заяви, че Столичната община ще предостави общински терен в район "Красна поляна" за нуждите на СДВР, където ще се съхраняват иззети превозни средства.  В момента теренът е превърнат в незаконно сметище:  "Ежедневно тук се горят множество отпадъци, замърсяват въздуха и околната среда. Цялостната идея на..

публикувано на 14.05.24 в 12:50
Грант Шапс

Лондон: От огромно значение е Путин да не спечели войната в Украйна

От огромно значение е Владимир Путин да не спечели войната в Украйна, заяви британският министър на отбраната Грант Шапс в интервю за Би Би Си. Шапс, който информира, че е разговарял с украинския си колега Рустем Умеров, за да обсъдят ситуацията в Харков, изтъкна, че нещата в Украйна в момента са "много деликатни" и че светът е бил..

публикувано на 14.05.24 в 12:47

Доц. Петя Трифонова: Магнитните бури не могат да нанесат сериозни вреди на човешкото здраве

Магнитните бури не могат да нанесат сериозни вреди на човешкото здраве . Това обясни пред БНР доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН.  "Има обаче метеочувствителни хора, които усещат тези промени. Те трябва да се консултират с лекар или да останат в режим без много натоварване".  В..

публикувано на 14.05.24 в 12:45