Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вера Славчева:

Изследване сочи, че според 73,7% от журналистите има корупционни практики в българските медии

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Според 73,7% от журналистите има корупционни практики в българските медии. Това заяви пред БНР Вера Славчева - съавтор в национално представително проучване "Световете на журналистиката", чиито първоначални данни ще бъдат представени утре.

Става дума за международното изследване, включващо национални представителни проучвания в 120 държави. Проучването се прави от 2010 г., като в момента е в третия етап, който обхваща периода 2021 - 2023 г. Славчева добави, че в изследването се разглеждат много широк спектър въпроси - всичко, свързано със състоянието на журналистиката в страната. По думите й изследването се прави по международни стандарти, които са доста високи. 

"Изследването е фокусирано върху гледната точка на самите журналисти. Фокусът е върху количествени въпроси, които не ни дават много от отговорите, които търсим - защо и как се случват нещата. Затова ние в Източна Европа сме въвели допълнителни въпроси. Тези за корупцията не се задават в другите държави. Въпросът с корупцията не седи в такава голяма степен във всички държави, в които е представено проучването. При нас стои в голяма степен и затова го въведох тук", обясни тя в интервю за предаването "Преди всички". 

Славчева вижда положителна промяна в това, че преди журналистите са говорили за тези проблеми много абстрактно, като не се е говорело за ролята на самите журналисти в това, а сега вече журналистите говорят много повече за своята роля

За 4 години се наблюдава сериозен спад в броя на журналистите, което е показателно за състоянието ѝ, каза тя, цитирайки данни от 2016 и 2020 г. Средната възраст през 2016-2017 г. пък е 42 години, а сега - 50. 

В момента само 61% от журналистите получават 100% от доходите си от работата си като журналисти, останалите са от друг вид дейност, като връзки с обществеността или корпоративна комуникация, рекламен бизнес и т.н., изтъкна Вера Славчева, което според нея е проблематично. 

Христофор Караджов, който също е съавтор на проучването, подчерта, че не се наблюдават неща, които са някаква страхотна тайна за българската журналистика. "Получаваме емпирично потвърждение на тенденции, процеси и проблеми, които наблюдаваме всички като общество". 

Успяхме да мобилизираме подкрепа от "Алфа рисърч", от фондация "Работилница за граждански инициативи". Нещата, които се откриват в проекта, темите, които стават ясни, увеличават апетита ни да разберем не само какво се случва, но и какво може да се направи, коментира той. 

Караджов, който е преподавател в САЩ, посочи, че броят на заетите в журналистиката намалява навсякъде. По думите му и самата дефиниция за това кой е журналист се променя със социалните медии. 

"Ние не сме някакво изключение. Имаме си нашите специфики, една от тях е високата корупция, но всичко, което се случва в света, се случва и при нас", отбеляза той. 

По думите му се различава това, което журналистите усещат като свобода на изказване в социалните медии, и свобода на влиянието.

Вера Славчева допълни, че в изследването има споменаване на конкретни имена, практики, свързани с моментната политическа обстановка. Това, което тя не може да си обясни, е:

"Когато питаш журналистите за свободата - колко свобода имат новинарските медии в България например, много голям процент от тях казват, че имат много малка или никаква свобода. Но когато ги питаш за личната им свобода в избирането на новинарски истории, по които да работят, или върху какво да се фокусират в материалите си, говорят за голяма степен на свобода. Това ми навява някои паралели с част от моята работа в Русия, където имаше много висока степен на автоцензура". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20
Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика

Социалната комисия прие промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете

До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..

публикувано на 12.02.25 в 19:14
Андрей Новаков

Андрей Новаков: България трябва да получи целево финансиране за отбрана

България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът  от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК.  Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..

публикувано на 12.02.25 в 19:05

Христо Христов: Дарик радио не се продава, изграждаме свръхмодерен студиен комплекс

Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията,  заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в интервю пред БНР. Четирима от емблематичните журналисти на радиото – Константин Вълков, Михаил Дюзев, Мария Черешева и Александър Детев, напуснаха, което породи слухове в медийните среди...

публикувано на 12.02.25 в 19:02

Удължава се маршрутът на автобусна линия 66 в столицата

От Столичната община съобщават, че от 15 февруари се удължава маршрутът на автобусна линия 66. Рейсовете ще стигат до хижа "Алеко“ при запазване на действащите разписания, интервали на движение и брой курсове. Разкриват се и нови начална и крайна спирка на обръщателното колело до хижа "Алеко“ и нова двупосочна спирка "Хотел Морени“ със статут "по..

публикувано на 12.02.25 в 19:00