Топлият вятър раздуха тъмните облаци над връх Свети Илия. Echoo Balkan Samba свиреха своята смесица от роден фолклор и други балкански примеси върху латиноамерикански ритъм. Някои ги слушахме на амфитеатъра на върха, други седяха на одеала или къмпингарски маси около параклиса. Някой каза: "Е, получи се феста!". Не че и преди това имаше съмнение, но вече беше официално.
В същата вечер фолклорните състави от района пяха и танцуваха по залез слънце, а залезът граничните възвишения им бяха фон. А малко преди и много след полунощ два дни поред беше времето на новата градска музика, за подреждането на която се погрижиха Vboy Selecta и Kalyas. Танци на drum and bass, нямаше чалга. В неделя похапнахме зелници, тракийски баници, питки и други местни благини, приготвени от жените от пенсионерския клуб "Златна есен".
Става дума за първия Хухла Фест - новата причина да посетите един от най-красивите и забравени краища на България.
Отишлия си преди две години Ивайло Балабанов, наричан и последният класик на българската поезия, беше определил този край като буквата Я в думата "България". Става дума за региона около Ивайловград и най-източните Родопи - древен като тракийските си светилища, римски вили и средновековни крепости, богат на някои от най-красивите природни гледки в цялата страна, кръстопът на три съвременни държави и техните вековни култури и противоречия, изоставен от съвремието.
Там някъде се намира родното, а и лобно място на Балабанов - село Хухла - което не само заради него нарича себе си "село на поети". Хухла се гордее със собствена мистика. Тя е плетка от исторически превратности, като клането на мъжете в селото, извършено от турски войски преди 110 години, и легенди - като тази за древен подземен град под селото, входът към който така и никой не може да открие. Въпреки че има какво да предложи на окото, ухото и душата, интересната смес, която представлява село Хухла, засега остава далеч от традиционните туристически маршрути, а запознатите с нея предпочитат да си я пазят за себе си. Но малкото голямо село търси своето съвремие и един такъв отклик е Хухла Фест.
Организаторът на Хухла Фест Десислав Лафчиев чете хухленска поезия на връх Свети Пророк Илия. Снимка: Кая Колишка
Човекът зад него се казва Десислав Лафчиев. В амплоа на футболен специалист сме ви го представяли и като Кърджалийския Деко. С малко помощ от приятели той реши да покаже на света селото, в което прекарва летата и все повече от свободното си време, като смеси местните фолклорни традиции с по-съвременни градски култури.
Чуйте неговия разказ за село Хухла, региона и фестивала:
Околоселските пътешествия на Деко можете да гледате тук. Скоро в канала ще се появят и епизодите, посветени на село Хухла и неговия нов фестивал.
Точно преди първия Хухла Фест разговаряхме и за една от основните музикални атракции - Echoo Balkan Samba - които сами се определят като балкански латино пънк джаз. Какво вдъхновява тази смесица и колко хубаво е да се свири на хубавите места обсъждаме със създателя, басист и китарист на EBS Борислав Ангелков.
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..
В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..