Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Големите въпроси са за подготовката, достъпа и натовареността на магистратите, както и за механизмите на злоупотреба с правомощия"

Дилян Начев: По-голяма част от проблемите с правосъдието не са на конституционно ниво

"Изобщо не се нуждаем от предложените конституционни промени"

| Интервю
Снимка: Pixabay
По-голяма част от проблемите с правосъдието не са на конституционно ниво. Това обясни пред БНР д-р Дилян Начев, преподавател по Теория на държавата в Юридическия факултет на СУ „Свети Климент Охридски“.
"Те трябва да бъдат решени с промени в законите. Големите въпроси са за подготовката, достъпа и натовареността на магистратите, както и за механизмите на злоупотреба с правомощия". 
Дилян Начев смята, че трябва да се постави въпросът дали има нужда от промени в Конституцията. 
"През последните години сме свидетели на това как определени политически кръгове се опитват да създават своеобразна истерия около Конституцията, представяйки я за съдържаща определени дефекти, пречещи на промените в сферата на правосъдието и други области. Това не отговаря на истината. Нашата Конституция е относително модерна и добре балансирана. Тя е демократична и отговаря на всички съвременни стандарти".

Предложените промени в Конституцията едва ли ще доведат до  съществена и положителна разлика, смята той.

"Те са и доста конюнктурни". 

Няма разумна причина за промяна на националния празник, посочи Начев в предаването "12+3"

"Дискусията за това е свързана с определени конюнктурни причини – с конкретната обстановка в геополитически и национален план. Това е темата, която е най-достъпна за гражданите. Самата дата Трети март не  е проблематична. Може би това е подходяща тема за референдум"

Конюнктурни елементи той откри и в промените, ограничаващи правомощията на президента. 

"Виден е конфликтът между президента и конституционното мнозинство през последните месеци. Сякаш това  е опит да се справят с конкретен президент, а не да се решат нещата по задълбочен и принципен начин".

Делян Начев не смята, че разделянето на ВСС на два съвета би подобрило работата му. 

"Наред с въпросите за целесъобразността на тези промени, се поставят и някои сериозни въпроси относно тяхната конституционна допустимост. Дали е възможно обикновено НС да променени част от текстовете, свързани с дейността на главния прокурор и на президента".

Начев отчита като грешка даването на възможност за втори мандат на главния прокурор.  

"Невъзможността един орган да бъде преизбиран е гаранция за неговата независимост" 

Друг проблематичен въпрос, според Начев, е отнемането на правото на президента да издава указ при назначаването на ръководители на върховните съдилища. 

"Така ще има намаляване на прозрачността на този избор". 

Извършването на тези промени е и алиби за това конституционно мнозинство, за да може то да оправдае своето съществуване, казва преподавателят. 

 "Надявам се, че ще срещнат достатъчен отпор в обществото. Изобщо не се нуждаем от такива промени". 

Възможността за подаване на индивидуална конституционна жалба би означавала цялостно да се преосмисли конституционното правосъдие, посочи още той. 

"Това би довело до по-голяма натовареност на Конституционния съд".

Цялото интервю на Даниела Големинова с д-р Делян Начев може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба "90 години БНР" и специално издание на списание ЛИК

Изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията.  Експозицията е с фото- и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция.  На събитието беше представен официално и новият брой на изданието на БТА - списание ЛИК, озаглавен "БНР..

публикувано на 25.02.25 в 17:42
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър

Британският премиер обяви увеличение на разходите за отбрана

Разходите за отбрана на Обединеното кралство ще се увеличат до 2,5% от БВП до 2027 година, докато бюджетът за чуждестранна помощ ще бъде намален, обяви британският премиер Киър Стармър преди срещата му с Доналд Тръмп в четвъртък. В неочаквано изявление в парламента Киър Стармър каза, че разходите за отбрана ще бъдат увеличени от сегашните..

публикувано на 25.02.25 в 17:31
Доц.Милен Любенов

Милен Любенов за акцията на "Възраждане": Активно мероприятие за отклоняване на вниманието

Акцията на "Възраждане" пред Дома на Европа беше предварително дирижирано активно мероприятие, което има определени цели . Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов. "Една от целите на този акт е отклоняване на вниманието от важните проблеми , защото подготовката, която видяхме, свързана с тази..

публикувано на 25.02.25 в 17:23
Пенчо Милков

Кметът на Русе за публикациите за имотите му: Координирана атака срещу доброто ми име

Като координирана атака срещу доброто му име. Така кметът на Русе Пенчо Милков обясни публикациите, свързани с имотното му състояние, за които БНР съобщи в началото на този месец, а днес Антикорупционният фонд допълни. "Мисля, че ми се руши доброто име, че е координирана, целенасочена атака. Политическа, а защо не и икономическа", каза кметът..

публикувано на 25.02.25 в 17:13

Разпитаха Георги Семерджиев по делото срещу бившата полицайка Симона Радева

При закрити врата Софийският районен съд разпита Георги Семерджиев по делото срещу бившата полицайка Симона Радева. Тя е обвинена, че в нощта на 5 юли 2022 година, когато Семерджиев блъсна и уби с джипа си две момичета на столичния булевард "Черни връх", му е занесла стълба, за да се скрие в дома си. Софийският районен съд даде ход на делото срещу..

публикувано на 25.02.25 в 17:10

Шефът на БНБ и министърът на финансите подписаха искането за конвергентните доклади

Управителят на БНБ Димитър Радев и министърът на финансите Теменужка Петкова подписаха съвместно писмо с искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията, съобщиха от двете институции.  Писмото е изпратено до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард и до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.  Вчера..

публикувано на 25.02.25 в 17:02

Лили Границка: Трудно се общува с МРРБ и не само при този министър, това е тенденция

Програмата за саниране се чака от хиляди българи, а от МРРБ дори не са я обявили ще има ли или не, въпреки че е от голям обществен интерес. Трудна е комуникацията с министъра на МРРБ, н яма и една дума от новото ръководство,  какво се случва с т. нар. безплатно саниране, финансирано по ПВУ, няма информация какво се случва с втория етап за ПВУ,..

публикувано на 25.02.25 в 16:59