Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Потърпевша: Лицето 13 пъти нарушава ограничителната заповед и пак е на свобода

Адвокат за домашното насилие: Наказанията в България са пълна мимикрия, превенцията не върши работа

Доц. Александър Христов: Обществото има енергията да окаже огромен натиск

| Интервю
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

"Моята трагедия започна през 2016 г. Бях омъжена и бившият ми съпруг започна да прилага насилие върху мен. Когато казах, че искам да се разделим, започна и адът – заплашвания, закани за убийство, нападения. Където и да отидех, той ме намираше. Срещу него има издадени три ограничителни заповеди, които не спираше да нарушава и ставаше все по-добър в действията си, тъй като знаеше, че не трябва да има свидетели. От 2019 г. има образувано дело от прокуратурата  по повод мои жалби – за закана за убийство и нарушаване на ограничителна заповед. На първа инстанция спечелих делото, осъдиха го, но на втора инстанция съдът разпореди, че връща делото, което е пълен абсурд. Свидетелите ми не искат да се занимават повече, заплашвани са. Много жалко ще бъде, ако на това въпросно лице му се размине."

Това разказа пред БНР Диана Сеймянова от Видин. Диана има две деца – на 8 и на 11 години. 

"Особено по-голямото дете е ставало свидетел на много грозни сцени."

"На този етап не вярвам. Когато са налице тези промени и видя, че има незабавни действия за такива случаи, тогава бих повярвала. Много бавна, много мудна система. Лицето 13 пъти нарушава ограничителната заповед и пак е на свобода", коментира Сеймянова за предстоящите законодателни промени.

"Диана се изрази много меко. Нещата са много по-сериозни. Тя преживя тежко онкологично заболяване вследствие на този тормоз в продължение на години. (…) Случаят на Диана е фрапиращ. Той продължава и в момента с денонощен тормоз", допълни адвокатът на жената Стефан Стефанов. Според него "в конкретния случай дори на прокуратурата са ѝ вързани ръцете".

В България имаме 13 вида наказания, които не носят никакъв превантивен ефект във връзка с тези престъпления, подчерта Стефанов. По думите му, "тези наказания в България са пълна мимикрия" и превенцията у нас не върши работа, освен ако не се изразява в глоба в големи размери.

Единственото наказание, което върши работа, е ефективното, смята той.

Не може с 30 и няколко юристи от 240 народни представители да се произведе качествен закон, посочи още адвокатът.

Снимка: БГНЕС

"Вълната от недоволство, ярост даже, е много силна и изключително справедлива. Размърдването, действията на някои институции е позитивен знак. Виждаме ситуация, в която гражданската енергия води до големи промени", заяви в предаването "Преди всички" доц. д-р Александър Христов от Център за анализи и кризисни комуникации. Според него "обществото има енергията да окаже огромен натиск" и е невъзможно да не се отчита общественото напрежение.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23