Наблюдава се развижване по въпроса за възстановяването на Мемориала на загиналите от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк в София. Паметникът на загиналите в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война беше разрушен в края на 80-та години, за да може да бъде построен паметникът „1300 години България“.
От 2014 г., откакто Паметникът „1300 години България“ беше демонтиран, се следват онези малки стъпки по възстановяването на Мемориала на загиналите. След облагородяването на района през 2017-та година на мястото си се върна лъвът, който е пазил композицията от трите големи стени с надписи за загиналите военни. Но от 2017-та насам неуспешни конкурси за проекти не са помогнали на инициативата за възстановяването на комплекса да се придвижи.
Само преди ден стана ясно, че Областната администрация в София има писмо от главния архитект на Столична община арх. Здравко Здравков за „Заданието за изработване на проект за паметника“. Областният управител Вяра Тодева каза пред „Хоризонт“, че към момента членовете на Областната комисия „Военни паметници“ нямат отношение към писмото. Комисията давала становище по проекти за военен паметници, а не по задания. Така че топката пак е върната в Столичната община. Председателят на Съюза на възпитаниците на военните на Негово Величество училища Борис Станимиров казва, че изграждането на мемориала се е забавило много.
„Усилията за възстановяване на паметника започнаха още в началото на 90-те години. Инициативата беше подкрепена от всички военно-патриотични съюзи. Имаше един или два конкурса, които завършиха без победител и крайно решение. Сега се надявам, че с това ново задание, което общината инициира ще се стигне до проект, който да е приемлив за всички страни. Надявам се предстоящите местни избори също да ангажират в по-голяма степен и общинарите, и политическите сили с този проект"
Той очаква в рамките на следващата година да се стигне до изпълнението му.
Съюзът на възпитаниците на военните на Негово Величество училища не участва в дебатите за това как да изглежда паметникът, казва Борис Станимиров, но той се надява видът на новите проекти да е максимално близък до онзи от 1934-та година.
„Участвахме в обществено обсъждане, на което екипът представи заданието. Ние изразихме мнение, че искаме възстановяване на паметника. Държим да се възстанови символиката на стария мемориал, а не да се прави нов".
„Паметникът трябва да съществува“, каза преди близо десетилетие покойният вече полковник от резерва Никола Рухчев. За него връщането на Мемориалния комплекс на загиналите от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк в София е доживотна кауза. Защото полковник Никола Рухчев е виждал с очите си как е изглеждало всичко, преди разрушаването му.
„Хората разбраха, че има нужда от паметник и от спомен. Това са млади хора, които са дали своя живот за България в разцвета на силите си“
Засега лъвчето, което някога е било част от Мемориалния комплекс, чака районът да добие онзи вид от миналото, който е достойно за спомняне. Затова и председателят на Съюза на възпитаниците на военните на Негово Величество училища Борис Станимиров припомня друг ритуал – украсяването на района с български знамена за помен на загиналите военни.
„Лъвчето вече създава едно истинско място за памет. Планираме да го направим и тази година. Подали сме го на Министерството на отбраната като едно от събитията, които трябва да се случат. Отново ще поставим 3000 български знамена в тревната площ около лъвчето. Пожелавам си да се погрижим като общество, като град и като институции за паметта на онези преди нас. Заради тях днес имаме свобода и красив град, а също така се чувстваме горди като българи и европейци“
Шестима израелски заложници бяха освободени днес от Ивицата Газа, след като Израел потвърди, че палестинската организация "Хамас" е предала снощи тленните останки на една от заложничките Шири Бибас. С вече характерната за "Хамас" церемония в Нусейрат бяха предадени на Червения кръст Елия Коен, Омер Шем и Омер Венкерт - и тримата на възраст..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на Европа в реалностите на Студената война и на глобализацията. Америка се оттегля. Не е акт на национализъм, а на нов тип националистически империализъм . Европа е сама и трябва да помисли как да..
Участниците в протеста, организиран от партия "Възраждане", срещу въвеждането на еврото се насочиха с шествие към сградата на представителството на Европейската комисия в София. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя и се опитаха да подпалят вратата на сградата. Огънят беше потушен. Има пострадали полицаи. Има и..
След самолетната катастрофа в Торонто тази седмица, третата голяма от началото на годината в Северна Америка, все повече хора започнаха да се питат безопасно ли е да се пътува със самолет? На 17 феврурари самолет на Делта еърлайнс с 80 души на борда се разби при кацане в Торонто. За щастие катастрофата се размина без жертви. Необичайното в случая..
Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за..
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще предложат създаване на специална работна група в СОС, която да извърши обследване на ремонта на ул. "Опълченска", който вчера беше спрян от ДНСК. Това обяви Антон Хекимян, председател на групата на ГЕРБ-СДС. По думите му в тази работна група трябва да бъдат включени и експерти от Държавната агенция за безопасност..
Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..