Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия вдигна Су-30, за да попречи на американски разузнавателен дрон да наруши въздушното ѝ пространство

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия е вдигнала изтребител Су-30, за да попречи на американски разузнавателен дрон да наруши въздушното ѝ пространство над Черно море, предаде Ройтерс, като се позова на министерството на отбраната в Москва. 
Русия твърди, че става дума за разузнавателен безпилотен апарат "Рийпър", който е бил принуден да се  е отдалечил от руската граница след приближаването на изтребителя.
В изявление говорителката на външното министерство в Москва  Мария Захарова  осъди нападението срещу руския танкер "Сиг" в Керченския пролив и го  окачестви като "терористично нападение". 
Москва ще отговори и ще накаже отговорните,  заяви Захарова след като украински морски дрон сериозно повреди руския кораб.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати в АЕЦ "Козлодуй"

Стотици граждани от цялата страна посетиха АЕЦ "Козлодуй” в деня на отворените врати в централата видяха къде се произвежда над една трета от електроенергията в България. В информационния център бяха показани тематични филми и бяха осигурени печатни материали за дейността на атомната централа.  Посетителите имаха възможност да разгледат командните и..

публикувано на 11.10.25 в 20:21

Протест на военнослужещи в Атина

Военни от цялата страна пристигнаха в Атина и участват в голяма протестна демонстрация пред министерството на отбраната. Те протестират срещу проектозакона за мащабна реформа на въоръжените сили. Премиерът Мицотакис коментира предложените мерки, като каза, че са насочени в  "абсолютно правилна насока“. Променя се заплащането на военните..

публикувано на 11.10.25 в 19:00
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Джорджа Мелони ще бъде на подписването на мирното споразумение за Газа

Джорджа Мелони ще присъства в понеделник на церемонията по подписването на мирното споразумение между Израел и палестинската страна, която ще се състои в понеделник  в Египет. Това каза в предаване по РАИ 3 външният министър на Италия Антонио Таяни. Джорджа Мелони е в готовност да бъде в Египет за споразумението за примирие в Газа В..

публикувано на 11.10.25 в 18:31

Намаляват донорските ситуации и извършени трансплантации у нас

С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството. По този повод тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят. За да популяризира донорството, през 2024 година агенция Медицински надзор е похарчила 460 хиляди лева за концерти,..

публикувано на 11.10.25 в 18:13

Близките на загиналата след катастрофата с АТВ-то Христина в готовност за протест

Семейството на загиналата при инцидента с АТВ в Слънчев бряг 35-годишна жена заявява готовност за протести, ако обвиняемият излезе на свобода. В декларация близките на Христина Здравкова изразяват възмущение от искането на обвиняемия Никола Бургазлиев делото да започне отначало, като то, според текста, е входирано вчера, предава БНТ...

публикувано на 11.10.25 в 17:57
Тръмп и Зеленски на входа на Белия дом, Вашингтон, 18 август 2025 г.

Зеленски и Тръмп са обсъдили ПВО и руските удари по енергийната система на Украйна

Противовъздушната отбрана на Украйна и руските удари по енергийната система на страната са били обсъдени по време на телефонния разговор между президентите на двете страни Володимир Зеленски и  Доналд Тръмп. Това стана ясно от съобщение  на Зеленски в платформата ѝ Зеленски обясни, че са обсъдени конкретни споразумения за укрепване на..

публикувано на 11.10.25 в 17:36

Над 200 деца бяха прегледани от водещи столични медици в Кюстендил

Над 200 деца от Кюстендил днес бяха прегледани от водеци медицински специалисти от столицата. Инициативата е по програмата "Детско здраве", която за период от около 13 години е дала възможност за достъп до специалисти на близо 31 хиляди деца. Прегледите правят водещи специалисти от столични клиники по уши, нос и гърло (УНГ), травматолози,..

публикувано на 11.10.25 в 17:12