Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Костов: Увеличават се липсващите инсулини, вече са 7

По думите му основният проблем е износ

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Отново дефицит на лекарства в аптеките. Преди дни излезе информация, че липсват 7 инсулина.

Ситуацията е тревожна и това не е от сега, а от години, призна пред БНР Николай Костов - председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.

"Броят на инсулините, които липсват, се увеличава непрекъснато. Те вече са 7, но дори са повече, защото и при останалите има нередовно снабдяване, т.е. има някаква форма на дефицит. Много малко са инсулините, за които може да се каже, че ги има редовно".

Той даде пример с Австрия, където по думите му няма нито един липсващ инсулин. Това навежда на мисълта, че проблемът най-вероятно е чисто български, подчерта Костов в интервю за предаването "Преди всички". Според него проблем с инсулините в Европа няма, но: 

"Компанията "Санофи" е заявила още в началото на година, че ще има липса на инсулин. Но така, както е заявила, че ще има липса, през този период са изнесени 22 799 опаковки точно от инсулина на тази компания. Това означава, че тя е внасяла, въпреки че е подавала уведомление, че няма да внася. Проблемът е, че целият този инсулин е изнесен".

По думите му това количество на изнесен инсулин е достатъчен за нуждите на над 5000 души на месец, а потребяващите тези инсулини са 4000. 

Костов не посочи точно за кои страни сме изнесли този инсулин, но обикновено това е в ЕС.

Той подчерта, че системата, която трябва да предотврати износа, не работи както трябва. Според него тя е направена така, че да не работи. Има нужда от кардинална промяна, категоричен е председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки. По думите му трябва да се променят формулите, по които тя изчислява:

"В момента тя вкарва лекарството в забранителния списък, когато неговата наличност е по-малко от 65% от средно месечното потребление. Това е твърде малко. На практика това е запас за 20 дни. Този запас трябва да бъде вдигнат. Трябва да се промени тази система така, че тя да си върши работата и да защитава интереса на болните. Всичко е в ръцете на законодателя".

Николай Костов отбеляза, че всичко това води до други проблеми - разменят се инсулини в социалните мрежи, икономисва се от количеството.

Той обяви, че проблем имат и останалите диабетици, които не са на инсулин. По думите му тези хора в България са повече от половин милион. Костов заяви, че липсват около 20 лекарства. И там отново основният проблем е износ, подчерта той. Другият проблем, по думите му, е манията за отслабване с тези лекарства.

Липсват и ваксини, например за Хепатит Б, както и над 300 други лекарства, посочи председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки. По думите му в момента антибиотици има. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нешка Робева

"Шампионите" – последният спектакъл на Нешка Робева

Тази вечер в Зала 1 на НДК легендарната треньорка по художествена гимнастика Нешка Робева ще представи спектакъла си "Шампионите". Това ще е последното шоу, което именитата българка ще постави в кариерата си на постановчик.  Според легендата на българската художествена гимнастика Нешка Робева шампион има във всеки . Въпросът е да го откриеш и..

публикувано на 12.12.24 в 07:10

Юлиана Бончева: Продължението на BETL е PowerPal

Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..

публикувано на 11.12.24 в 14:39

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51