Народното събрание прие окончателно промените в Закона за защита от домашното насилие. Законопроектът беше внесен от ПП-ДБ, ДПС и ГЕРБ-СДС и беше приет на първо и второ четене днес в извънредното заседание на парламента.
Чрез промените се увеличава кръгът от хора, които попадат под обхвата на закона, като се включват и тези, които са в интимна връзка, продължаваща повече от 60 дни. До законодателните изменения се стигна след случая от Стара Загора, при който момиче беше обезобразено с макетен нож.
По последна редакция понятието "интимна връзка" в закона означава - съвкупност от доброволни, трайни, лични, интимни и сексуални отношения между две физически лица от мъжки и женски пол, независимо от това дали споделят едно домакинство и чието възникване, съдържание и прекратяване не са обект на правно регулиране от друг закон. Като трайни отношения се определят тези, които са с продължителност поне 60 дни.
Първоначалното предложение на Надежда Йорданова от ПП-ДБ за "интимна връзка" беше това да са отношения между две лица.
По време на дебатите народни представители от различни групи отправиха критики към определението. От "БСП за България" предложиха да се уточни, че става въпрос за две физически лица от мъжки и женски пол, което накрая беше и прието.
Благодарение на парламентарната група на БСП страната ни бе спасена от въвеждане на Истанбулската конвенция през задната врата. Това коментира лидерът на социалистите Корнелия Нинова след гласуването.
Според нея приетите промени в Закона за защита от домашно насилие няма да работят:
"Доказването на интимна връзка, като предварително доказване, за да се търси отговорност за домашно насилие, е много трудно, почти невъзможно за доказване - така, както го записаха от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. Това ще затрудни процеса, ще го забави, делата ще се проточват, ще изтича давност и насилниците ще се позовават на това.
Предложението им днес е повече в подкрепа на насилието, отколкото в борба с него. Спасихме, пак казвам, България от влизането на Истанбулската конвенция, която смятаме беше главната цел на този законопроект, но така, както се прие, позволете да допуснем, че няма да сработи и след време пак ще си говорим по този въпрос", коментира Корнелия Нинова.
Белгия ще бъде обхваната от обща стачка за втори път. Нито един самолет няма да излети от летище "Завентем", а пристигащите полети ще бъдат силно ограничени. На летище "Шарльороа" няма да има нито заминаващи, нито пристигащи самолети. Това е втората обща стачка след първата в средата на февруари, а вече има определена дата и за третата - 29 април. В..
Кипър разширява критериите за доход и увеличава броя на получаващите детски надбавки, като за първи път право на тях ще имат и всички семейства от средната класа. Правителственият законопроект за модернизацията на социалната политика е отворен за обществено обсъждане от днес до 30 април. Близо 12 000 семейства и над 16 000 деца ще бъдат допълнително..
Британският премиер Киър Стармър и американският президент Доналд Тръмп се съгласиха, че "продуктивните преговори" за икономическа сделка между Обединеното кралство и САЩ "ще продължат с необходимите темпове", съобщиха от "Даунинг стрийт" преди наближаващия краен срок за американските мита на 2 април. Двамата лидери разговаряха по телефона късно в..
Монтана отбелязва Международния ден на ромите 8 април с концерт. През тази седмица в двата ромски квартала в града ще има спортни състезания и конкурси Концертът посветен на 8 април Международния ден на ромите има за цел да представи културното наследство и приноса на ромската общност към обществото. Началото е от 17:00 часа, на 8 април, в..
Израелската авиация нанесе нови удари в Хан Юнис и Рафах с най-малко 8 жертви. Премиерът Бенямин Нетаняху отговори на готовността на "Хамас" за примирие с констатацията, че военният натиск дава резултат, и прикани групировката да се разоръжи: "Ние сме готови, "Хамас" ще свали оръжията си, на нейните лидери ще бъде позволено да напуснат. Ще осигурим..
Новият премиер на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен заяви, че САЩ няма да придобият арктическия остров, предаде Ройтерс. Това изявление Нилсен направи в пост във Фейсбук в отговор на неколкократните изявления на президента на САЩ Доналд Тръмп, че иска да поеме контрол върху обширната арктическа територия. "Президентът Тръмп заяви, че САЩ взимат..
Стотици се включиха в протест в Берлин в защита на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, който бе отстранен от длъжност и хвърлен в затвора по-рано този месец по недоказани обвинения за корупция и връзки с терористична организация. Участници в демонстрацията се обявиха за защитници на демокрацията в Турция и определиха властта на турския президент..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...