Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдът в Стара Загора разглежда мярката на нападателя на Дебора

Снимка: БНР

Очаква се днес Окръжният съд в Стара Загора да разгледа мярката за неотклонение на Георги Георгиев, обвинен за жестокото нападение над 18-годишната Дебора. 26-годишният охранител пледира невинен и иска да бъде пуснат от ареста.

Случаят предизвика вълна от обществено недоволство и протести в цялата страна.

Снощи в София и в редица градове се проведе второто национално протестно шествие срещу насилието. В столицата демонстрацията беше под наслов "Не на насилието! Няма да мълчим! Нито една повече!".

Участниците отправиха редица искания към институциите и настояха за ново извънредно заседание на Народното събрание за приемане на още законодателни промени за превенция на домашното насилие и за по-ефективна защита на жертвите.

Сборният пункт на участниците в протеста беше Съдебната палата в столицата, след което те се отправиха на шествие до Народното събрание. В понеделник, на извънредно заседание, депутатите приеха на първо и второ четене промени в Закона за защита от домашно насилие. Те включиха и специална дефиниция на "интимна връзка" и я приравнят на фактическото съжителство с брак или без брак. Също така депутатите одобриха на първо четене поправки в Наказателния кодекс за по-строги санкции при нанасяне на телесна повреда. Според протестиращите това е добра крачка, но има нужда от още законодателни промени.

Сред другите искания на протестиращите са откриване във всяка област на страната на кризисни центрове за пострадали от насилие, незабавно въвеждане на дефиниции за насилие, основано на пола и престъпления от омраза, извършени на основата на пола. Заради думи на Вежди Рашидов на неизключен микрофон в почивката на извънредното заседание на парламента от понеделник протестиращите поискаха и оставката му като депутат от ГЕРБ-СДС. Той подаде оставка като член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ и като председател на парламентарната комисия по културата и медиите.

Акцията приключи на Орлов мост, но без блокада на ключовото кръстовище.

Днес в 10ч. пред парламента протестиращи ще поискат оставката на депутата от ГЕРБ-СДС Вежди Рашидов като народен представител заради нецензурното му изказване по адрес на жените, станали жертви на насилие. 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общините поискаха да бъдат актуализирани данъчните оценки на имотите

Общините поискаха актуализация на данъчните оценки на имотите и още една година да използват отчисленията по Закона за управление на отпадъците. Това стана ясно от изложението на Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините, пред депутатите от Комисията по бюджет и финанси:  "Още една година възможност, при която ние..

публикувано на 18.11.25 в 17:27
Христина Христова

Христина Христова: Коледните добавки са жест, нямат общо с пенсионната система

Коледните добавки са един жест , който трябва да се намери начин да се направи. Те нямат общо с пенсионната система. Това каза пред БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. "Повече от 20 години държавата дава коледни добавки и така и не успя да направи една добра комуникация с хората. Това няма нищо общо с пенсиите на..

публикувано на 18.11.25 в 17:08
Теменужка Петкова

Теменужка Петкова обясни за нарастването на дълга

Министърът на финансите Теменужка Петкова обясни защо дългът за догодина нараства до 10,5 милиарда евро. В него е включено финансирането на дефицита от 3,6 милиарда евро, рефинансирането на старите дългове и допълнителни разходи: "Рефинансиране на падежиращ дълг - 1,4 млрд. евро, за придобиване на дялове и акции - 1,2 млрд.евро, други финансиращи..

публикувано на 18.11.25 в 16:55

Балканите като тестов полигон за политическо влияние през алгоритми

България и целият Балкански регион се превръщат в успешен тестов полигон за нов тип политическо влияние, което не минава през медии, а през алгоритми. Това е един от изводите в аналитичния доклад "Справяне с ТикТок-крацията на Балканите", изготвен от базираната в Брюксел неправителствена организация Балканска инициатива за свободни медии съвместно..

публикувано на 18.11.25 в 16:44
На заседанието на Комисията по здравеопазването в НС - 18 ноември 2025 г. На снимката -  в центъра в дъното е председателят на комисията Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС.

Парламентарната комисия по здравеопазване прие проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г.

Без информация как ще бъдат разпределени целевите средства за заплати на лекарите и медицинските сестри, заложени в бюджета на Здравната каса, депутатите от ресорната парламентарна комисия приеха на първо четене предложената рамка. Проектобюджетът на НЗОК влиза на първо четене в две парламентарни комисии Против проекта гласуваха от ПП-ДБ,..

публикувано на 18.11.25 в 16:42

Гуцанов е поискал от НОИ разчети какви средства са необходими за добавки на пенсионерите

Социалният министър Борислав Гуцанов обяви, че е поискал от Националния осигурителен институт всички разчети за това какви средства са необходими за коледни добавки на пенсионерите: "Знаете, че и в най-тежка ситуация - дори пролетта имаше Великденски надбавки, така че и тук също ще намерим решение. Чакам на писмото, което съм пуснал до НОИ, да..

публикувано на 18.11.25 в 16:33

Нов кабинет на "Искам бебе" в Ловеч предлага безплатни прегледи и консултации

В Ловеч беше открит кабинет на фондация "Искам бебе" за безплатни прегледи и консултации на семейства и двойки с репродуктивни проблеми. Новият кабинет се намира в сградата на  бившата детска поликлиника на болницата и е предоставен на фондацията от общината.  Председателят на фондацията Радина Велчева каза, че е направен..

публикувано на 18.11.25 в 16:21