Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маргарита Илчева, оценител и проверител на PISA: Учителят е най-важният фактор, независимо от програмата

Асен Александров: В основата на всичко трябва да са учителите. Те усещат, когато децата разбират дадено понятие

Мирена Петрова, „Заедно в час“: Учебната програма да е съвкупност от знания, умения и нагласи

Асен Александров
Снимка: БГНЕС

 "В основата на всичко трябва да бъдат учителите. Те сами усещат, когато децата разбират дадено понятие". Това обясни пред БНР Асен Александров, директор на 51-во Средно училище „Елисавета Багряна“ и председател на Сдружението на директорите в средното образование, по повод течащото в момента обществено обсъждане на предложените от МОН промени в учебните програми по общообразователните предмети от 1 до 10 клас. То ще продължи до 28 август. 

„Не мисля, че има кой знае какви съществени промени. Не мисля също, че промяната на някои понятия би променило кой знае какво. Учителите трябва да разберат и да полагат усилия да преподават материала на разбираем език"

Проектното базиране и междупредметните връзки се прилагат и сега в моето училище, идеята е това да стане всеобщ подход, посочи още Александров.

Маргарита Илчева, старши учител по български език и литература, анализатор, оценител и проверител на PISA, също коментира обсъжданите промени.

"Смисълът на промените за мен е свързан с учениците от поколението Z – дигиталните деца с техните специфики. Учениците трябва да могат да пишат грамотно на български език и да говорят съобразно книжовните норми, но промените поставят фокуса около учителя, който да преподава така, че ученикът да разбира всякакви текстове – и художествени , и нехудожествени. Учителят е най-важният фактор, независимо от програмата". 

Няма никакво съкращаване на западноевропейска литература в учебните програми, посочи още тя. 

"Новата формулировка и/или дава свобода на учителя да избира".

Мирена Петрова от фондация „Заедно в час“ определи дискусията около промените, подложени на обществено обсъждане, като дребнотемие.

"Отчасти са административни промени, отчасти съвсем леки структурни - в самите програми, но в никакъв случай не може да говорим за дълбоката реформа, която е необходима".

Тя призова да се изготви анализ на компетентностите, от които ще се нуждаят учениците след 5 или 10 години и на тази база да се направят промени в учебната програма и оценяването. 

"Учебната програма да  е съвкупност от знания, умения и нагласи". 

Целта на промените е да отпадне фактологическата сложност и няма да има механично прехвърляне на учебен материал от един клас в друг, каза министърът на образованието Галин Цоков.

"В момента получаваме определени мнения, становища от преподаватели, с които ви уверявам, че ще се съобразим. С тези промени на учебни програми не искаме да издаваме и нови учебници. Искаме да се олекотят учебните програми от гледна точка на оставяне на повече време да се работи индивидуално, да работи и екипно, ако трябва. Така че няма да допуснем такива механични качвания или слизания на учебно съдържание", обясни образователният министър.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Украински губернатор: Руското настъпление към Харков е спряно

Руското настъпление към град Харков в североизточна Украйна е било спряно днес, съобщи областният управител Олег Синегубов, цитиран от АФП. Той съобщи и за отразяване на руски атаки към разположения на изток град Купянск. Ракетни удари в двата района по-рано днес причиниха гибелта на 11 мирни жители. Украинският генерален щаб съобщава за боеве и в..

публикувано на 19.05.24 в 20:19
Президентът на Иран Ебрахим Раиси

Инцидент при пътуване с хеликоптер на иранския президент

Ирански медии, цитирани от "Ройтерс", съобщават за инцидент по време на пътуване на иранския президент Ебрахим Раиси в хеликоптерна група.  По първоначални данни един от хеликоптерите е извършил твърдо кацане при инцидент в провинция Източен Азербайджан.  Иранският министър на вътрешните работи Ахмад Вахиди потвърди информацията, като посочи, че..

обновено на 19.05.24 в 19:59

Турска делегация разгледа новия затвор в Самораново

Турска делегация, предвождана от Юмер Ербиз, съдия докладчик в Главна дирекция на затворите и пробацията към Министерство на правосъдието в Република Турция, e посетила  новоизграждащия се затворнически комплекс край дупнишкото с. Самораново. Това съобщава на сайта си Министерството на правосъдието, където са имали среща с турската група...

публикувано на 19.05.24 в 19:30

Бдение със свещи на кюстендилския пл."Велбъжд" за жертвите на ХИВ/СПИН

С бдение със свещи на кюстендилские пл."Велбъжд" тази вечер ще  бъде отбелязан Международният ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН. Организатори са РЗИ  в партньорство с организацията на Българския младежки Червен кръст, Общината, Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“, ПМГ “Проф. Емануил Иванов“ и Професионалната гимназия по икономика..

публикувано на 19.05.24 в 19:00
Бени Ганц

Бени Ганц с ултиматум към правителството на Нетаняху

Израелските лидери влязоха в открити пререкания за целите на войната в Ивицата Газа и бъдещото управление на палестинския анклав, предава "Ройтерс" На фона на нестихващи протести за освобождаване на заложниците чрез компромис с "Хамас" един от партньорите на Бенямин Нетаняху във военния кабинет - Бени Ганц, постави ултиматум на премиера да изготви в..

публикувано на 19.05.24 в 18:24

Кипър: "Хоризонт Европа“ в борба с климатичните проблеми

Разработването на решения за справяне със здравните проблеми в резултат на климатичните промени е целта на започващия мащабен изследователски проект по програмата "Хоризонт Европа“ /HorizonEurope/. Той бе спечелен и се координира от Университета на Кипър, съобщиха от най-голямото висше учебно заведение на острова. Проектът „Иновативни решения в..

публикувано на 19.05.24 в 18:07

Сводката на КАТ: 37 шофьори с алкохол

В рамките на изминалия ден са установени общо 37 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол, съобщиха от МВР. От тях 20 са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а 17 - с над 1,2 на 1000, един е отказал да бъде тестван. Под въздействие на наркотични вещества или техни аналози са засечени да шофират 13 водачи,..

публикувано на 19.05.24 в 17:24