Не е необходимо да се пътува до съседни страни, за да се видят любопитни природни феномени. Районът на Източните Родопи предлага различни обекти, които не отстъпват на тези в Кападокия, например. С тази разлика, че за българските няма мощна реклама, а и нищо не се прави в тази посока. Въпреки това интересът към тях се засилва всяка година, казват местни екскурзоводи. Те се надяват скоро и България да се научи как се създават атракции, достойни да съперничат на големите туристически дестинации.
Преди 32 милиона години Източните Родопи са били дъно на солено и топло море. В него е имало много острови с буйна растителност, древни роднини на днешните кипариси, секвои и магнолии.
Така се е появила Вкаменената гора край Момчилград. Днес от нея са запазени едва двайсетина дървета. Тя е уникална за света, казва ботаникът от музея в Кърджали Лидия Кирилова. Най-голямото дърво е с диаметър около 4 метра и височина 1 метър. Площта на древната гора е 7,5 хектара и е обявена за природна забележителност преди повече от половин век. Сега до нея се стига трудно, ако не се познава районът. Но съвсем скоро това ще се промени – гората вече е включена в екопътека и ще бъде достъпна за туристите.
Тропическият климат в Източните Родопи преди милиони години и последвалата вулканична дейност са създали още много природни феномени, които днес са притегателен център за любителите на пътешествия. Едно такова място са Каменните гъби, недалеч от село Бели пласт. Обектът се намира на самия път между Хасково и Кърджали и всеки може да го посети. На площ от 3 хектара са разположени скални късове с форма на естествени гъби, с розови пънчета и зеленикави шапки. Достигат височина от около 2,5 метра. Изваяни са във вулканни туфи, образувани в резултат на подводна вулканична дейност по същото време, откогато е и вкаменената гора.
Подобен природен обект е и Каменната сватба край Кърджали. И двата природни феномена предизвикват силен посетителски интерес, казва екскурзоводът Георги Кичуков.
Част от атракцията се оказват легендите, както впрочем навсякъде по света, където има развит туризъм. Всеки посетител иска да чуе не само как са образувани природните феномени, но и какво се крие зад тях, споделя впечатленията си Кичуков. Когато води групи, например на Каменните гъби, той винаги разказва най-разпространената легенда.
Според него ще бъде хубаво, ако в бъдеще районът на Източните Родопи стане толкова притегателен център, колкото е например Кападокия в съседна Турция. Интересът на българските туристи към това магично място непрекъснато расте. Кичуков е уверен, че природните феномени в района могат да бъдат съперници на Кападокия.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Прави се ремонт на пътя до манастир "Св.Лука" над Кюстендил, каза кметът на Общината инж.Огнян Атанасов. Средствата са по бюджета, а поръчката е на частно пътностроително дружество. Единственият път до Граничката света обител е дълъг около 3,5 км. По него трудно се разминават два автомобила. За храмовия празник всяка есен дотам обаче..
Домашни помощници ще помагат на самотно живеещи хора от община Георги Дамяново. Финансирането е по програма "Развитие на човешките ресурси 2021 – 2027 година". Помощ ще бъде оказана на 23-ма души от общината. Община Георги Дамяново е одобрена за финансиране по проект "Иновативни здравно-социални услуги". Ще бъдат назначени на трудов договори..
Британски министри са били уведомени, че Обединеното кралство ще трябва "да плати", за да може негови компании да участват в търгове и да печелят договори за оръжейни проекти от фонда на ЕС за превъоръжаване на стойност 150 милиарда евро, съобщи вестник "Таймс". Очаква се ново партньорство в областта на отбраната и сигурността да бъде..
Община Ловеч ще удостои със званието "почетен гражданин" на празника на града 11 май лекар, актьор и генерал-лейтенант. Решението за това е взето на последното заседание на местния общински съвет. Д-р Наташа Шопова е виден педиатър, създател на едно от първите в страната неонатологични отделения, 25 години е завеждащ на детското..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви днес, че победата над палестинското движение "Хамас“ е по-важна цел във войната в Ивицата Газа от завръщането на държаните в анклава заложници, предаде ДПА, позовавайки се на местни медии. Освобождаването на заложниците е "много важна цел, но има по-висша цел“, каза той, цитиран от вестник "Таймс ъв..
През последните три седмици в суданската провинция Северен Дарфур са били убити най-малко 542 цивилни, но "реалният брой на жертвите вероятно е много по-голям", заяви днес върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк, цитиран от "Франс прес". "Ужасът от случващото се в Судан не познава граници. Само преди три дни Силите за..
Организираното доброволчество в България се разраства и макар по-бавно и изоставащо от други страни в света, все пак вървим в правилната посока . Това каза пред БНР Ясен Цветков, председател на Националната асоциация на доброволците. "У нас все още на доброволния труд се гледа като на някаква ексцентрична идея и момент на алтруистична проява...
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..