Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трафик на хора: Най-честите сценарии продължават да бъдат чрез романтична връзка

Моника Николова: Много трудно човек може да се измъкне, ако е въвлечен в трафик

| Интервю
Моника Николова
Снимка: Ирина Недева

"Попадне ли се в трафик е много трудно човек да се измъкне. Затова е превенцията, информацията, начинът на въвличане е много важен". Това заяви пред БНР Моника Николова от международната неправителствена организация А21. 

"В България сме от 10 години. А21 управлява и националната телефонна линия за борба с трафика на хора - 0800 20 100, откъдето получаваме много от нашите сигнали за потенциални жертви, които са попаднали в някакъв вид трудова или сексуална експлоатация. Повечето ни сигнали идват от линията, но работим и с други партньорски организации, организации в Европа, институции. Целта е колкото се може първо да информираме хората за опасността от въвличане в трафик и все пак ако попаднат, че има един номер, на който те могат да се обадят 24 часа 7 дни в седмицата - напълно безплатен и анонимен, на който може да им се помогне", посочи тя. 

В предаването "Преди всички" Николова посочи, че най-честите сценарии продължават да бъдат чрез романтична връзка

"Момиче е ухажвано от даден човек, който е чаровен, прави комплименти, кара момичето да се чувства много специална до момент, в който й предлага да заживеят заедно или да отидат в чужбина да работят, да съберат пари. Много често това въвлича момичето в трафик на хора с цел сексуална експлоатация. Ухажването може да е в дълъг период от време. През това време един от индикаторите, че нещо не е наред, е когато даденото лице започне да изолира момичето, да я задушава, започва да й отнема свободата". 

По думите й това може да се случи на жени във всякаква възраст - от тийнейджърска възраст до около 40 години. 

Моника Николова подчерта, че при тийнейджърите много често въвличането и набирането става по социалните мрежи

"Трафикантите използват много умело тази платформа за набиране, наблюдаване на техните жертви и след това изнудването може да бъде под формата на изпратени леко полуголи снимки, след това започва изнудването, контакти на други приятелки". 

При пълнолетните ухажването е същото, но при тях има и срещи лице в лице, започване да живеят на семейни начала и т.н., добави тя и продължи:

"В един момент момичето може да е изкарано извън страната. Заключена в апартамент някъде, където уж са отишли да търсят по-добрър живот, работа и тогава вече тя е склонявана да предлага сексуални услуги против нейната воля. Много е трудно да се измъкне, ако попадне в такава ситуация, защото тя някъде е заключена, може да не знае в кой град. Личната й карта е отнета. Тя няма вече своята свобода. Идва физическото насилие, заплахите. Тя е пречупена отвсякъде и я е страх, че ако посмее да избяга, това може да коства нейния живот или животът на нейни близки". 

Говорим за нещо по-сериозно от домашно насилие в случая с Дебора, коментира Моника Николова. Тя определи случилото се в Стара Загора като изтезание

"Тук виждаме едно много хладнокръвно извършване. Изтезание и също заплаха за заличаването на момичето, но и послание към други, евентуално ако има - че ако те дръзнат да кажат нещо или да се отскубнат, същото нещо ще последва и за тях".

Много често формата за набиране за трудова експлоатация е чрез фалшиви обяви за работа, отбеляза също Николова. Тя призова хората, които имат предложение за работа в чужбина, да се обадят на националната телефонна линия и да кажат какво им е предложено. Линията ще направи детайлно проучване и ще им каже дали има нещо притеснително. Това е много ценен инструмент - хората да знаят, че има такава услуга. 

По думите й трафикът на хора не е само в чужбина - има и вътрешен трафик, който обхваща както трудова, така и сексуална експлоатация

"Трафикът на хора някой път стои много далече от нас. Важно е да бъдем информирани, схемите на въвличане, как действат трафикантите и как да се предпазим. Виждаме все повече хора да се обаждат или да подават сигнали", каза в заключение Моника Николова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за признаване на професионални квалификации

Без дебат, със 137 гласа "за" и само 3-ма въздържали се (от Величие) депутатите приеха на първо четене промени в Закона за признаване на професионални квалификации. Измененията предвиждат автоматично признаване на професионалната квалификация на медицински сестри, преминали обучение в Румъния по специална програма за повишаване на квалификацията.  В..

публикувано на 25.07.25 в 18:24

Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва

Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва. Официален Банкок предупреди, че сблъсъците със силите на Пном Пен могат да "прераснат във война". До момента се съобщава за най-малко 16 загинали, а десетки хиляди са напуснали домовете си в двете страни. Временният тайландски премиер Пхумтам Вечаячай обяви, че в сраженията вече се..

публикувано на 25.07.25 в 17:48

ЕК намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи

Европейската комисия намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи, съобщават медиите в Киев. Страната се нуждае от десетки милиарди долари, за да покрие бюджетния си дефицит, призна президентът ѝ, който е под силен натиск от медиите и гражданското общество заради посегателството върху независимостта на антикорупционните..

публикувано на 25.07.25 в 17:40
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: България никога не е изживявала толкова тежка криза с липса на вагони

Липсата на достатъчно вагони в БДЖ "Пътнически превози" е причина за проблемите с продажбата на билети с липсващи места и възможността за замяната им. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос на депутат. По думите му, проблемът е наследен, радикалното решение е да се купят нови превозни състави, с които да се..

публикувано на 25.07.25 в 17:00

Няма подкрепа от ЕС за държавите от Черноморския регион въпреки последиците от военните действия

Всички държави от Черноморския регион поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. Това заявяват от Икономическия и социален съвет в България в резолюция относно подхода на Европейският съюз към Черноморския регион, приета на днешната пленарна сесия. Съвета настойчиво..

публикувано на 25.07.25 в 16:26

Постъпилили са 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за работа при високи температури

От началото на месец юни в "Главна инспекция по труда" са постъпили 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури. Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..

публикувано на 25.07.25 в 16:14

На 1 юли МС е изпратил на Радев предложение за нов председател на ДАНС

Още на 1 юли Министерският съвет е изпратил до президента Румен Радев писмо с предложение за нов председател на ДАНС. Това съобщи по време на парламентарния контрол премиерът Росен Желязков.  На държавния глава са предложени и имена за главен секретар на МВР и на посланици. Отговор обаче все още не е получен, стана ясно от думите на Желязков...

публикувано на 25.07.25 в 16:00