Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По казуса за на българите, задържани в Лондон

ЦИК: Участие в избирателна комисия на определен човек не може да повлияе на изборния резултат

Росица Матева
Снимка: БГНЕС

Дори и някои от задържаните по подозрение за шпионаж българи във Великобритания да са били членове на секционни избирателни комисии, това не може да повлияе на изборния резултат – това увериха от Централната избирателна комисия.

ЦИК работи по установяването на това дали има такива лица сред тримата задържани, от кого са били предложени за участие в секционните комисии и на каква длъжност. 

Във връзка с постъпили в Централната избирателна комисия запитвания относно това дали сред задържаните във Великобритания по подозрение в шпионаж в полза на Русия български граждани има такива, които са работили за секционни комисии в чужбина на различни видове избори, говорителят на ЦИК Росица Матева коментира за БНР: 

"Ние при нас в момента извършваме проверка назначавани ли са лица с такива две имена, по чие предложение. Но най-важното е, че дори да са били членове на секционни избирателни комисии, дори и председател да е бил някой от тях, по никакъв начин един човек, един член на секционна избирателна комисия не може да повлияе сам на резултата".

В интервю за БНР журналистката Мария Спирова, която живее в Лондон, каза, че двама от заподозрените за шпионаж - Катрин Иванова и Бисер Джамбазов, са били членове на избирателни комисии и че ще бъде полезно да се разбере дали те са номинирани от партия.

Росица Матева се позова на информация пред медиите от посланика ни в Обединеното кралство Марин Райков: 

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ГКПП Маказа

Протестиращи обмислят блокада на "Маказа", община Кирково не им позволява

В района на граничния с Гърция пункт Маказа ще се проведе граждански протест с искане за пълно отваряне на пътя между Рудозем и Ксанти. Според организатора Тодор Батков акцията ще е мирна и символична с цел да се обърне внимание на ограниченията за свободно преминаване между двете държави. В уведомление до институциите той заявява, че от..

публикувано на 02.08.25 в 07:48

Жителите на Големо село излизат на протест заради качеството на въздуха

Жителите на Големо село и от района излизат на протест след пожарите и инцидентите в ТЕЦ "Бобов дол" последните дни и срещу търпяното от години запрашаване и вредните емисии при работата на централата.  Протестът е насрочен за 2-и август, от 10 часа, пред кметството, където от десетина дни мобилна станция на РИОСВ замерва показателите за чистотата..

публикувано на 02.08.25 в 07:37

Работи се за окончателно потушаване на пожара в Пирин

Загасени са огнищата от пожара в Пирин, които вчера се възобновиха на труднодостъпни места и бяха в близост до Национален парк "Пирин", заяви за БНР областният директор на пожарната служба в Благоевград комисар Валентин Василев.  През цялата нощ на място е имало дежурни екипи. Днес ще се работи по загасяването на вътрешните огнища. На място..

публикувано на 02.08.25 в 07:26
Американски военнослужещ от Военновъздушните сили на САЩ товари контейнери с хуманитарна помощ на транспортен самолет в базата

Помощи от шест държави са били пуснати над Ивицата Газа

126 палета с храна от шест държави са били пуснати вчера над ивицата Газа, предаде ДПА, като цитира изявление на израелските въоръжени сили в социалните медии. В координираната акция са участвали Германия, Испания, Франция, Йордания, Египет и Обединените арабски емирства.   Пускането на хуманитарна помощ от въздуха е спорно, коментира агенцията и..

публикувано на 02.08.25 в 04:32

"Тесла" ще трябва да заплати над 240 милиона долара обезщетение

Съд във Флорида осъди компанията "Тесла" да плати обезщетение в размер на 243 милиона долара заради катастрофа с неин автомобил от 2019 година, свързана с проблем с автопилота. Парите ще бъдат изпратени на семейството на загинала при инцидента жена и на нейния оцелял спътник. При катастрофата собственикът на електромобила прелетял през..

публикувано на 02.08.25 в 04:13

В Сърбия арестуваха още 5 души заради срутването на покрива на жп гарата в Нови Сад

Властите в Сърбия арестуваха още петима души във връзка със срутването в Нови Сад, което отне живота на 16 души през ноември миналата година. Общият брой на извършените днес арести достигна 11. Бившият министър на транспорта и инфраструктурата Томислав Момирович вече е задържан, а се готви арест и за наследилия го на поста Горан Весич...

публикувано на 01.08.25 в 21:18

Лидерите на Турция, Италия и Либия разговаряха за незаконната миграция

Незаконната миграция е била във фокуса на разговорите на среща на турския президент Реджеп Ердоган, премиера на Италия Джорджа Мелони и премиера на признатото от ООН правителство на Либия - Абдулхамид ал Дбейбах, съобщи Франс прес, позовавайки се на официални лица. От офиса на Ердоган, който бе домакин на разговорите, ги определиха като..

публикувано на 01.08.25 в 20:57