Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експеримент: Eдна година 4-ма души ще са доброволни "затворници" на НАСА

Снимка: НАСА

Eдна година четирима души ще са доброволни "затворници" на НАСА. Причината - експеримент, който трябва да изследва как хората реагират на изолация и други стресови фактори

378 дни - толкова време ще стоят затворени двамата мъже и двете жени. От близо месец и половина те са в затворени в 3D принтирано пространство с площ 158 квадратни метра в космическия център „Джонсън" на НАСА в Хюстън, Тексас. Целта е да се види как се работи и живее на Марс, как се правят симулации на космически разходки, научни експерименти и поддръжка на хабитата, как се отглеждат култури за храна. Четиримата доброволци - изследователят Кели Хастън, строителният инженер Рос Брокуел, лекарят Нейтън Джоунс и микробиологът Анка Селариу, са вече от месец и нещо вътре. А само преди 20-тина дни беше обявено, че първото, което ще се случи, е да се тестват системите за храна и отглеждане на храната. Д-р Скот Смит от хранителна биохимична лаборатория на НАСА обяснява:

"Екипът е напълно самостоятелен. Те имат всичко нужно в самия хабитат. Храненето ще бъде крайъгълен камък на успеха на мисиите за изследване на космоса, където хранителната система е ограничена. Ключовите фактори за успешна мисия включват поддържане на диетичено хранене и поддържането на телесна маса, наблюдение и управление на доставките на храна и поддържане на положително взаимодействие с екипажа. Тези фактори и други ще се проявят по време на мисията. И това ще ни позволи да успешното бъдещо изследване на космоса".

Как да се изхранват хората в космоса - имало много идеи. И д-р Скот Смит не мисли, че те са лоши. Но по време на космически полет и те обикновено са много предизвикателни от гледна точка на логистиката:

"Предложенията са да се принтира храната или да се оглежда. Имаме хора, които предлагат използването на клетъчни култури за отглеждане на месо, за да се направи пържола. Имаме хора, които предполагат, че можем да използваме щурци, за да правим хамбургери. И всички тези предложения са възможни. Но трябва да запомните, че трябва да е лесно. Трябва да може да се побере в космическия кораб. На космическата станция можем доста лесно да отглеждаме храна, така че това не е толкова голям проблем. По пътя към Марс, може да е страхотно, ако отглеждаме пържолите от клетки. Но имате нужда от устройство, което да ви позволи да направите това, което означава, че може да отнеме място. Ще ви трябват суровини, за да направите това. Ще ви трябва начин да почистите системата, за да то правите многократно. След това трябва да го сготвите, което в момента не го правим. Сега само стопляме храната в космоса. Не я готвим. И това е само за готвенето на пържолата. Колко дни в седмицата можете да ядете само пържоли? Тогава трябва да имате някакъв вид зеленчук. Ще отглеждаме растения и ще берем растения. Така че сега имате нужда от камера за растеж, за да направите това. Имате нужда от семена, вода, хранителни вещества и всички неща вървят заедно с това. Всички стават много ограничаващи пространството, тоест ограничаващи обема и времето на екипажа. Времето, което екипажите ще трябва да отделят за отглеждане, прибиране на реколтата и превръщането им в годна за ядене.

И ако едно от тези неща се счупи, ще имате ли второ. Ако загубим реколта, губим ли екипажа? И това са всички видове предизвикателства, пред които сме изправени, които правят тези неща много, много трудни, поне в този момент. Някой ден, когато стигнем там, ще го направим. Някой ден, когато имаме база на Луната, където екипажите ще живеят месеци или години без прекъсване, ще можем да изпратим материала за изграждане на съоръжения за справяне с това".

НАСА предупреди вече, че едно от големите предизвикателства е ограниченият контакт на хората. В продължение на 378 дни екипажът ще бъде ограничен само до трима души, с които ще има контакт лице в лице. Комуникацията с външния свят ще се осъществява със забавянето, което би се случило – към 11 минути средно. Симулацията ще позволи да се съберат данни за реакциите на хората, казва Грейс Дъглас, отговорникът за проекта.

"Ще проверим когнитивното и физическото представяне, за да получим по-добра представа за потенциалното въздействие на продължителните мисии до Марс върху здравето и работата на екипажа. В крайна сметка тази информация ще помогне на НАСА да вземе информирани решения за проектиране и планиране на успешна човешка мисия до Марс. Принтираните обитаеми места може да са вариант за заселването на други планети".

За сега НАСА не е представила повече информация как протича проектът, който предвижда не само четирима души да бъдат затваряни. Има още няколко подобни идеи, предвидени за 25-та и 26-та година. Голямата цел е Агенцията да изпрати хора на Марс до 2037 г. Но крайната дата неведнъж се е местила напред във времето. Това, което се знае, е, че от миналата година специално устройство на роувъра „Персевиърънс” вече произвежда кислород от червената планета при различни атмосферни условия, включително през деня и нощта и през различни марсиански сезони. А количеството е достатъчно за един човек за 100 минути. НАСА обяви, че ще разработва, заедно с американските военни, ядрен ракетен двигател, който да полети до Марс до 2027 г. Агенцията отпусна и 10 милиона долара на компания, която да развие технологията за плазмен двигател, който да отведе космически кораб до Марс само за 39 дни. Очаква се към 2030-та година да има мисия за връщане на взети проби от Марс съвместно с Европейската космическа агенция.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16