Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови влакове и подобрена железопътна инфраструктура - най-рано през 2026 г.

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Нови влакове и подобрена железопътна инфраструктура ще имаме най-рано през 2026 година. 

Това заяви пред БНР новият председател на Борда на директорите в Холдинг БДЖ Юлия Варадинова-Миланова и обясни, че тогава трябва да завършат ремонтните дейности по железопътните трасета и да бъде доставен подвижният състав по Плана за възстановяване и устойчивост

Към момента ръководството на БДЖ проучва възможностите за доставка на влакове от няколко европейски производители, каза Варадинова и уточни:

"Имаме вече някои отговори, но не искам да коментирам, защото трябва да съберем отговори от всички производители. Аз съм доста обнадеждена. Търсим всякакви възможности, включително и за купуване на подвижен състав втора употреба, но с определени изисквания относно комфорта и качеството на вагоните. Търсим и се надявам, че ще намерим изход от създалата се ситуация и възможно най-бързо да започне подновяването на вагонния парк. Това ще доведе до видимо подобряване на качеството на предлаганата услуга и ще се отрази пряко на нашите клиенти".   

Има наказани служителите на БДЖ заради влака Русе-Бургас, който поради закъснение не изчака пътници и ги остави да нощуват в Стара Загора, каза още Юлия Варадинова. 

Интервюто на Даниела Големинова и Добрина Карамболова с Юлия Варадинова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йеменските бунтовници заплашиха, че ще отвърнат на ударите на САЩ

Йеменските бунтовници хути заплашиха, че ще отвърнат на ударите на САЩ, след като Вашингтон нанесе въздушни удари по няколко контролирани от тях населени места, включително столицата Сана, предаде "Франс прес". Американски въздушни удари по позиции на хутите в Йемен Според последните данни, разпространени от бунтовниците, при..

публикувано на 16.03.25 в 15:55

Напълно са загасени двата пожара в Ловешко

Напълно са ликвидирани двата големи пожара в Ловешко, между Велчево и Орешак и в района на село Сопот, където от вчера горяха горски територии. Локализиран е пожарът край село Български извор. Четири големи пожара потушават в Ловешко В същото време продължава гасенето на пожара между Лесидрен и Кирчево, където също са засегнати горски площи.   В..

публикувано на 16.03.25 в 15:37

Повечето от загиналите в пожара в Кочани са на възраст между 14 и 25 г.

По официални данни до момента 59 души са загинали и повече от 150 са ранени при пожара в дискотека в град Кочани, Северна Македония.  Инцидентът стана около 4 часа през нощта по време на концерт на популярната група ДНК.  Вътрешният министър на страната Панче Тошковски съобщи, че собственикът на дискотеката е задържан. Трагедията в Кочани: 59..

публикувано на 16.03.25 в 15:13

Избирателната активност в община Две могили към 12:30 часа е 24,43%

Избирателната активност в община Две могили, област Русе, към 12:30 часа е 24,43 процента. Гласували са 1634 души от общо 6689 с право на вот. Това съобщи за БТА председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) Анелия Петрова. Тя каза, че досега в ОИК не са постъпвали сигнали и жалби за нарушения.  Както БТА вече информира, жителите на..

публикувано на 16.03.25 в 14:59
Изглед от крайбрежието на Ларнака

В Кипър раздадоха наградите "Зелени градове и зелени общности"

Плаж, парк на цветовете, фестивал на автентични продукти са част от иновативните екологични практики, които станаха победители в годишните награди "Зелени градове и зелени общности на Кипър“ за 2024 г. Те се връчват за зелени инициативи, свързани с опазване на биоразнообразието и стимулиране на устойчивото развитие. Ларнака спечели титлата..

публикувано на 16.03.25 в 14:29

Икономист: Ръстът на доходите изпреварва ръста на цените при храните

Ръстът на доходите изпреварва поскъпването на храните през последните десет години, показва изследване на икономиста Адриан Николов от Института за пазарна икономика. Проучването е направено след началото на обявените бойкоти на търговските вериги и прави извода, че идеите за регулиране на надценките няма да са работеща мярка. Стойността..

публикувано на 16.03.25 в 14:05

Журналисти: Изненадваща е лекотата, с която подкопаваме основите на институциите

Изненадваща е  лекотата, с която подкопаваме основите на собствената си държава. Около това мнение се обединиха журналистите  Виктор Иванов, "24 часа" и Людмил Илиев, "Сега", след като КС се произнесе с решение по делото за изборите, а редица политици изразиха своите критики.  Т. Йорданов: КС абсолютно неприемливо унищожи 780 гласоподавателя...

публикувано на 16.03.25 в 14:05