Преди седмица правителството обяви спешни мерки за борба с агресията и насилието, които са очертани в конкретни области – правосъдие и вътрешни работи, образование, социална превенция. При изпълнението им са определени конкретни институции, но те не включват представителите на синдикатите и на бизнеса. А те със сигурност имат какво да предложат и да бъдат полезни като социални партньори. КНСБ отдавна алармира, че една от тревожните прояви на насилие е в сферата на труда.
Какво е тормоз и насилие на работното място? Какви са предложенията на синдиката за премахването му?
Данните от редица изследвания показват, че насилието и тормозът на работното място са широко разпространено явление, което обаче често остава скрито. А е факт, особено сред работещите в земеделието, транспорта, здравеопазването, социалните дейности, образованието.
Синдикални проучвания показаха преди време колко многостранен може да бъде този тормоз – представете си медицинска сестра в болница – от една страна са колегите ѝ, ръководството на лечебното заведение, от друга – самите пациенти и не на последно място – техните близки… Вербалната агресия, обидите, псувните са не по-малко страшни от един шамар или побой над медик, каквито случаи, за съжаление, не са рядкост.
Експертите са категорични - често домашният тормоз става причина за агресия на работното място, и обратното. Именно познанство на работното място дава началото на шокиращия случай с пострадалото момиче в Стара Загора и нейния насилник, както и някои от станалите публично достояние случаи напоследък, коментира националният секретар на КНСБ Величка Микова.
Проучвания по темата с насилието на работното място има десетки. От всички форми на насилие на работното място – 52% от анкетираните поставят на първо място психическото насилие, 24 на сто физическото, а 12% - сексуалния тормоз. Това показаха данните от последното Национално изследване по темата. Изводите в него станаха една от причините КНСБ да започне тази кампания за подкрепа на ратификация на Конвенция №190 на Международната организация на труда за премахване на насилието и тормоза в областта на труда.
В Кодекса на труда липсват определения за "тормоз" и "насилие" на работното място, но това не пречи работещи да пращат стотици сигнали до синдикатите. Конвенция 190 дава дефиниция на понятието "насилие и тормоз" като "единични или повтарящи се поведение, практика или заплаха, целящи, водещи или можещи да доведат до физическа, психологическа, сексуална или икономическа вреда".
Синдикатите са категорични, че включително неплащането на трудовите възнаграждения или забавянето им също е форма на тормоз. Както и ако шивачки могат да отидат до тоалетна само през обедната почивка.
В последния годишен доклад на КНСБ за нарушенията на трудовите права се посочват 311 постъпили жалби и сигнали в раздела "Обиждат ме по време на работа", 304 – "Бавят ми плащането на месечната заплата", 255 – "Принуждават ме да излизам в неплатен отпуск".
Рядко обаче случаите на тормоз и насилие на работното място се докладват, коментира още при представянето на националното изследване заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ Виолета Иванова.
Някои от формите на тормоз на работното място пък се вкарват в контекста на ежедневните трудности, с които се сблъскват работещите. Друг въпрос са емоционалните вреди, които търпят жертвите и които в крайна сметка се отразяват на тяхната работоспособност. А всичко това има и чисто икономически измерения, става въпрос за кадри, в които работодателите са инвестирали. Кибер тормозът пък, който набра скорост по време на пандемията Covid-19, е също сред новите предизвикателства.
Според синдикалните експерти мълчанието на държавата по въпроса с ратификацията на въпросната конвенция е неприемливо на фона на трайния проблем с насилието. Затова от КНСБ не се отказват от усилията си, тъй като смятат, че с ратификацията ще се помогне да бъдат взети по-адекватни законодателни мерки за ограничаване на насилието. Синдикалистите вече са отправили конкретните си искания с писмо до министър-председателя Николай Денков, предстои организацията да ги отправи и към социалния министър Иванка Шалапатова.
Други страни членки на Европейския съюз вече са ратифицирали конвенцията – например съседна Гърция.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Сдружение "Ангели на пътя" организира протест пред Съдебната палата в София срещу убийствата на пътя. От сдружението предвиждат и шествие, което ще премине край Министерство на правосъдието, Народното събрание и ще завърши пред агенция "Пътна инфраструктура", където ще поискат оставката на ръководството на пътната агенция. Бащата на Сияна..
Президентът Доналд Тръмп заяви, че не желае да сключи сделка с Китай по отношение на новите мита, освен ако търговският дефицит от над 1 трилион долара не бъде разрешен. Пред журналисти на борда на Air Force One Доналд Тръмп уточни, че докато с някои страни САЩ имат търговски дефицит от над 1 милиард долара, то с Китай той е в размер над 1..
"Светът, такъв какъвто го познавахме, вече не съществува“, заяви британският премиер Киър Стармър в коментар за вестник "Сънди телеграф“, като обеща да помогне "за защитата на британския бизнес от бурята на американските мита“. Киър Стармър заяви, че неговото правителство е готово да използва адекватни индустирални политики "за защита на..
ЕС е готов да защитава интересите си със съразмерни ответни мерки на митата на американския президент Доналд Тръмп и ще работи заедно с партньорите си в тази насока, каза днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след телефонен разговор с британския премиер Киър Стармър, предаде "Ройтерс". Фон дер Лайен посочи, че..
Доброволното формирование към Община Дупница набира доброволци за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях, обявиха от администрацията. Във формированието сега членуват 29 души. Пълният комплект от документи за членство в доброволното формирование се подава в деловодството..
Близо 50 жители на Доспат се включиха в първата акция от кампанията за по-чиста, зелена и приветлива община Доспат - "Обнови и освежи“. Инициативата за пролетно освежаване и облагородяване на публичната среда е подета от "Обединение за бъдещето на община Доспат". Първата акция промени и разкраси пространството на разклона към с. Любча. В..
Френският крайнодесен лидер Марин Льо Пен обяви днес, че ще се бори с мирни средства срещу наложената ѝ петгодишна забрана да заема изборни длъжности и че ще черпи вдъхновение от американския борец за граждански права Мартин Лутър Кинг. На този фон в Париж се събраха хиляди нейни привърженици, за да я подкрепят, предаде "Ройтерс"...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..