Становище ще бъде изпратено до Министерството на енергетиката и министър Румен Радев с искане ТЕЦ "Бобов дол" да бъде закрита, но това да стане не през 2026-а, както обявяха от министерството, а през 2038 година. Становището е прието на среща на кметове на общини от Кюстендилско, областният управител, синдикалисти, депутати. Бил е поканен и министър Румен Радев, но той изпратил заместничката си Антоанета Бонева.
Поводът за срещата станал Празникът на миньора, който се чества през август в Бобов дол. Тогава станал и дебат по повод обявената на сайта на енергийното министерство информация от 8 август, че ТЕЦ-овете в Стара Загора, Перник и Бобов дол трябва да бъдат закрити през 2026 година. Участниците в срещата не приемат и изготвените регионални планове за устойчива заетост, трите региона ще получат над 2 милиарда лева общо по Плана за справедливост. Предвижда се енергетиците от ТЕЦ "Бобов дол" да започват работа в балнеологията, туризма, обувната и шивашката промишленост, овощарството, което е напълно неприемливо.
Десетки хиляди и цели семейства в общините Бобов дол, Дупница, Сапарева баня, Кюстендил ще останат без препитание.
"Всички присъстващи на срещата не са съгласни с този проект на териториалния план за справедлив преход. Той е проект все още. Аз не вярвам да остане в такъв вид, защото той е пълен с фактически и всякакви грешки, които може да си помисли човек. От Министерството на енергетиката абсолютно никой не дойде", каза депутатът Радослава Чеканска, която също участва в срещата в Бобов дол.
Районният съд в Ловеч осъди на 10 месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим и втория избягал от затворническото общежитие в Ловеч в началото на месеца. Присъдата на 21-годишния Гюрсел Алиев беше постановена след подписано споразумение между подсъдимия и прокуратурата. Той заедно вече осъдения също на 10 месеца Димитър..
За поредна катастрофа с участието на кола и трамвай съобщиха от "Катастрофи в София". Инцидентът е станал около 10:30 ч. на Бул. "Възкресение" и спирката на пазар "Красна Поляна". Няма данни за пострадали.
Проверки и обиски в Атина от Европейската прокуратура за изразходване на европейски средства. Европейската прокуратура и Службата за борба с измамите (OLAF) извършват изненадващ обиск в офисите на правителствена агенция за разпределение на европейски средства. Иззети са компютри, хард дискове и мобилни телефони на всички служители...
Европейската комисия обяви нова програма в областта на образованието, насърчаваща диалога и контактите между двете разделени кипърски общности. От днес за стипендии по нея могат да кандидатстват кипърски гръцки и кипърски турски младежи, съобщиха от представителството на Еврокомисията в Никозия. Европейският съюз ще финансира с 1,5 млн. евро..
Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде за днес предупреждение от първа степен - жълт код, за значителни валежи в 11 области от Западна и Северна България, както и за южните райони на Източните Родопи (виж графиката по-долу). За шест области от Източна и Югоизточна България жълтият код е за силен и поривист вятър от..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че пътуващите за Световното първенство по футбол в САЩ през следващата година трябва да кандидатстват за визи "веднага". Молбите ще имат специално обозначение, което ще им дава предимство. "FIFA Pass" се нарича молбата за виза, която ще позволи на закупилите билети чрез уебсайта на Международната..
Увеличават се случаите на домашно насилие в област Велико Търново. С образователна и превантивна цел Областната дирекция на полицията направи кратък видеофилм за домашното насилие. "Домашното насилие не е личен проблем, а обществен. Ако си в риск – не мълчи. Потърси помощ. Не си сам", казват в клипа от 4 минути и 20 секунди великотърновските..
При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва..
Планът "Пеевски" е в действие! С тази констатация започна коментара си пред БНР Орхан Исмаилов, председател на Народна партия "Свобода и..