Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Атанасов за трите Българии - Търновското, Видинското царство и Добруджанското княжество

Проф. Георги Атанасов
Снимка: Личен архив

През 1427 г. летописецът и участник в кръстоносния поход, завършил с разгромната битка на унгарския крал Сигизмунд край Никопол, Йохан Шилтбергер издава автобиография със спомените си от своето 30-годишно пленничество при османците и монголите.

Сама по себе си историята на „немския Марко Поло“ също е много интересна, но това, което отбелязваме сега, е тази част от разказа му, свързана с нас. В книгата си той е записал, че в края на 14 век имало „три страни, всички които се наричали България“ - Търновското царство, Видинското царство и Добруджанското княжество.

За тази последна държава, просъществувала през 14-ти и началото на 15-век, разказва в "Нощен Хоризонт" проф. Георги Атанасов, изследовател на Добруджанското деспотство и автор на книгата „Добруджанското деспотство“, която може да се прочете на сайта - Академия.еду.

Отделянето на Добруджанското деспотство в самостоятелно владение започва през 20-те години на 14-ти век - след смъртта на Георги Тертер. Това е част от общата европейска тенденция на еманципиране от върховната власт на царя, краля, императора, от която ние не правим изключение.

Титлата на Добротица не е наследствена и синът му Иванко не я носи. Как Добротица я получава, още докато брат му Балик управлява областта, научаваме от византийски хронист-съвременник на събитията в книгата на проф. Атанасов.

По-късно Добротица ще стане и тъст в семейството на Палеолозите чрез брака на дъщеря си. Но тази година - 1346-та е ключова за него. След нея повече нямаме сведения за по-големия му брат Балик. Това поставя интересен въпрос за отношенията между тях.

Местоположението на Карвуна и на другия голям град по това време Вичина все още не е локализирано. Но според проф. Атанасов е сигурно, че и Каварна, и Балчик, нямат основание да претендират, че тъкмо те са били Карвуна.

Цялата българска аристокрация от Второто царство е дълбоко свързана с куманите, става ясно в книгата изследване.

И разбира се, и карвунските господари също са свързани с куманите. И не просто са част от куманската диаспора, а и от тесния кръг на царското семейство.

За значението и силата на деспотството съдим и по създаването на Варненско-Карвунска митрополия.

Два са факторите, превръщащи Добруджа в слабо населена земя - заради природни катаклизми и нападения през 11 век. След средата на 11 век от 280 селища и 30 крепости остават крепости и селища само по Черноморието и край Дунава. Вътрешността на Добруджа се превръща една "табула раза", земя, в която живеят само диви животни...и така е до 15 век, разаказа още за БНР проф. Атанасов.
Добротица обаче успява да се възползва максимално от това, с което разполага.

Той е предприемчив владетел, умел дипломат и много, много амбициозен. С 12-те си галери флот през 1375 година предприема военноморска експедиция до Трапезунд в подкрепа на Йоан V Палеолог, през следващата година - до Константинопол. Две години по-рано е започнал и открита война с Генуезката република.

Върхът на деспотата е през 1369-1370 г., когато чрез сложни дипломатически ходове Добротица успява да освободи от унгарски плен Срацимир - сина на Иван Александър.

Получавайки Дръстър, той се сдобива и с монетарницата там и започва да сече собствени монети.

Отношенията с търновското царство са сложни. Добротица поддържа добри отношения с цар Иван Александър, но те са поставени на изпитание, когато първородният му син Тертер, поставен за управител на Дръстър, постепенно се еманципира. През 1377 г убива Михаил - деспот на Видин и зет на Добротица, и започва тежък конфликт.

Когато голямата опасност - на фона, на която царе и боляри мерят сили, се появява пред крепостните стени на Варна - превърнала се в столица  на смалената държава на Иванко, синът на Добротица.

През тази 1388 година Али Паша, великият везир на османския владетел султан Мурад Първи, стига до Варна. И въпреки че първенците били готови да предадат града, бунтове на бейлиците в Мала Азия принуждават войската му да се изтегли. И не щеш ли точно в тази ситуация, вместо обединение за отпор - нова стъпка назад, отчаяни действия и ново  пропадане....

Следите от деспотата днес могат да се видят в красивите стенописи на Аладжа манастир, останките от крепостта Овеч край Провадия и край Каварна и каквото е останало в някогашния Дръстър.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08